“Reklam
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Adet ağrısını geçirmek için farklı yöntemler uygulanabilmekte ve dilenirse doğal yollar, dilenirse egzersizler, dilenirse ilaç tedavisi kullanılabilmektedir. Tıp literatüründe adet sancısı dismenore olarak adlandırılmaktadır. Adet ağrısı belirtileri kendini;

 • Karın kasılması
 • Bel ağrısı
 • Çarpıntı olarak göstermektedir. 

Adet ağrısı derin bir ağrıdır ve kadınların adet dönemlerinde büyük sıkıntı yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu ağrı bazı kadınlarda büyük sancılar şeklinde hissedilirken bazı kadınlar adet dönemini çok daha rahat bir şekilde geçirmektedir. Adet ağrısı belirtileri ve hissedilen derin ağrının yanı sıra yorgunluk, tansiyon düşüklüğü gibi hisler yaşanabilir ve duygu ya da hormon değişikleri daha yoğun yaşanabilir.

Adet Sancısı Neden Çekilir?

Adet döneminde rahim içi tabaksında oluşan dokular, kan yolu ile vücuttan atılmaktadır. Adet döneminin ortalarında yumurtlama yani tıbbi ismi ile ovulasyon gerçekleşmektedir. 8 ila 16 yaş aralığında başlayan kanamalar, 45 ila 55 yaş arası dönemde son bulur. Adet döneminde rahim içerisindeki kanamanın kontrollü şekilde devam edebilmesi için rahimde kasılmalar meydana gelir. 

Rahmin kanamayı kontrol etmek için kasılması sonucunda rahme giden kan akımı ve oksijen azalır. Bu durum neticesinde ağrılar hissedilmektedir. Her kadında farklı şiddette hissedilebilen bu ağrılar kişinin;

 • Ağrı algısı
 • Eğitimi
 • Sosyal düzeyi
 • Psikolojik durumu
 • Genetik faktörlere göre değişiklik göstermektedir. 

Adet Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet sancısı için ne yapmalı, nasıl geçer gibi soruların cevapları adet sancısını derinden hisseden kadınlar tarafından merak edilmektedir. Halk arasında doğru olarak bilinen yanlışlardan bir tanesi adet sancısının evlendikten sonra azalamaya başlayacağıdır. Uzmanların ortak fikrine göre ise adet sancıları kadınların yaşları ilerledikçe yavaş yavaş azalmaktadır. 

Adet döneminde dikkat edilecek bazı ufak ipuçları ile sancıları azaltmak ve sağlıklı bir adet dönemi geçirmek mümkün olacaktır. İşte adet döneminde dikkat edilmesi gerekenler;

 • Adet döneminde genç kızların ve kadınların kendilerine iyi bakmaları büyük önem taşımaktadır. Adet döneminde özellikle beslenmelerine dikkat etmeli ve bol sıvı tüketmeye özen göstermelidirler. 
 • Adet döneminden en az bir hafta önce tuz kullanımı azaltılmalıdır. Adet döneminden öncesinde kadınların tükettikleri vücutta sıvıyı tutacaktır. Bu durumda göğüslerde şişkinliği ve hassasiyeti arttırır.
 • Adet döneminde tatlı krizleri yaşanması oldukça genel bir durumdur. Adet döneminde tüketilen aşırı tatlı hem kilo hem de uykusuzluk sorununa yol açabilmektedir. Her koşulda tatlı yenilecekse bitter çikolata tüketilmesi önerilmektedir. 
 • Çay, kahve, alkollü ya da asitli içecekler adet dönemlerinde tüketilmemelidir. 

Adet Sancısı İçin Sıcak Kompres

Alt karın kısmına koyacağınız sıcak su torbası ile sıcak kompres uygulamak ağrınızı hafifletecektir. Sıcak kompres uygulaması bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak ve böylece ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Sıcak su torbası kullanımının yanı sıra ılık bir duşa girmek ya da ayaklarınızı sıcak suda bekletmek de faydalı olacaktır. Önerilen su sıcaklığı yaklaşık 40 derece civarında olmalıdır. İhtiyaç duyulduğu kadar uygulanabilmektedir. 

Adet Sancısı İçin Egzersizler

Adet ağrısına iyi gelen egzersizleri uygulayarak, adet döneminizi daha rahat geçirebilmeniz mümkün olacaktır. Aslında hayatınızın bir parçası getireceğiniz rutin egzersizler doğal olarak adet döneminizin rahat geçmesini sağlayacaktır. Gevşeme egzersizleri yaparak ağrınızı hafifletebilmeniz mümkün olacaktır. 

Sıcak bir yatağa uzanarak derin nefesler alın. Tüm vücudunuzu gevşetmek için odaklanın. Ayak uçlarınız, bacaklarınız, kalçanız, karnınız, kollarınız ve göğsünüzü sırasıyla gevşetin. Yalnızca nefes almaya odaklanın. Ağrıdan kaynaklanan vücut kasılmanız geçecek ve ağrınız yavaşça azalmaya başlayacaktır. Adet döneminizde dinlenmeye ve mümkün ise uyumaya özen gösterin. 

Adet Sancısı İçin Papatya Çayı 

Papatya çayının kas gevşetici ve sakinleştirici özelliği adet dönemlerinde kurtarıcınız olabilir. Adet ağrısına bitkisel çözüm olarak sunulan papatya çayı, hakkında sınırlı çalışmalar olsa da adet sancılarına iyi geldiği bilinmektedir. Adet sancılarınızı azaltmak için papatya çayını tercih edebilirsiniz. 

Adet Sancısı Geçmezse Ne Yapılmalıdır?

Regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar, egzersizler, sıcak kompres uygulamalarını yaptıktan sonra ağrınız hafiflemiyorsa kas gevşetici ilaç kullanımını deneyebilirsiniz. Adet sancısı adet döneminde oluşmakta ve adet süresi bittiğinde sona ermektedir. Bu süreci aşan ve tüm denemelerinize rağmen hafiflemeyen ağrılar başka bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?