“Reklam
Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Hamilelik haberi alındığı günden itibaren tüm anne adayları sıklıkla sorulan soruların başında sütün bebeğe yetip yetmeyeceğidir. Böyle bir durum ortaya atıldığı zaman genel olarak algı farklı bir düşünceye sevk etmektedir. Bu düşünce ile birlikte her açıdan annenin hamileliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Anne Sütü artırma adına birçok araştırma yapan anne adayları bebek olana dek bu sorular boğuşmaktadır. Süt miktarı ya da bebeğin sütü içip içmeyeceğine dair birçok konu değerlendirilmesi yapılmaktadır. Böyle bir algıyı yok edebilmek için her yönü iyi bir şekilde araştırmak ve uygulamayı bu duruma göre yapmak daha etkili olacaktır. Bebek dünyaya gelmesi ile birlikte anne sütü arttırmanın yolları kolay uygulamalar sayesinde çözmek mümkündür.

Psikolojik Etkenler

Anne sütü ile ilgili sürekli tedirginler oluşmasında psikolojik etkiler ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi ise emzirme ile ilgili korkuların ortaya çıkması ve sütün bebeğe yetmeye düşüncesinin hakim olmasından kaynaklanmaktadır. Sütün kalitesi miktarından daha önemli olduğu bilinci ile hareket edilmelidir. Bebek için daha fazla fayda sağlaması ön planda tutulmalı ve miktarı ile ilgili psikolojik faktörler alt edilmelidir.

Sürekli Olarak Emzirmek

Sütün miktarında ki artış emzirme ile doğru orantılıdır. Emzirme ne kadar sık ve fazla olursa süt miktarında ki artış da o derece artacaktır. Sürekli emzirmek sütün bitmesine neden olacak gibi bir düşünce son derece yanlış bir düşüncedir. Göğüs boş gibi olduğu zamanlarda sütün az olduğu düşüncesi yanlış bir düşünce olup, o süt az ama çok kaliteli olabilir. Bebek için fayda sağlaması her zaman öncelikler arasındadır.

İki Memede Emzirilmeli

Emzirmeyi olumsuz yönde etkileyen durumlar arasında meme uçlarında küçülme ya da içeri kaçma gibi bir durum oluşması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda bebek daha rahat içebileceği memeden süt içmek ister. Bebek için kolay olan memeden süt içmek daha iyi gibi görünse de her iki memeden de emmesi çok daha iyi olacaktır. Bu sayede süt üretimi hem artmakta hem de daha sağlıklı olmaktadır. Böyle bir emzirme yöntemi ile de emzirmeye bağlı oluşacak meme sorunları da direkt olarak düşüş gösterecektir.

Doğru Pozisyonda Emzirme

Bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için en önemli teknikler arasında doğru bir şekilde emzirme ile mümkündür. Sık emzirmek çok önemli iken doğru şekilde emzirmekte bir o kadar önemlidir. Bu konuda doğru pozisyon için sırt ve kolları destek için yastık kullanmalıdır. Duruma göre ayak desteğini de yapılabilir. Hem bebek doğru bir şekilde beslenmiş olacaktır hem de bel ağrısı oluşması önlenmiş olacaktır. Bebeğin emzirme anında memeye yakınlığı son derece önemlidir. Bu yakınlık sayesinde rahat bir şekilde karnını doyurması mümkün olacaktır. Anne sütü bebek için en önemli besin kaynağı olması unutulmamalıdır. Emzirme ile ilgili yapılan hataları göz önünde bulundurarak hem bebek beslenmesi sağlanmış olacak hem de psikolojik olarak rahatlık sağlanmış olacaktır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini etkileyen bu etkenler her açıdan önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?