“Reklam
Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün bebeğe olan faydaları saymakla bitmiyor. Bir bebeğin doğumundan sonraki ilk dakikalarından itibaren ihtiyacı olan bütün besinleri içeren anne sütü, sadece bir süt gibi besin maddesi olarak görülmemelidir. Çünkü anne sütü sahip olduğu özellikler dolayısıyla birçok faydalı etkiye sahip karmaşık bir sıvıdır. Örneğin anne sütü ile birlikte salınan kolostrum adı verilen sıvıda bol miktarda lökosit ve bebeği enfeksiyonlardan koruyan maddeler bulunmaktadır. Bu yazımızda annelerin ve anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri olan anne sütünün faydaları nelerdir sorusunun cevabını ve daha birçok detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Anne Sütünün İçinde Bulunan Besinler

Anne sütünün içeriğinde yer alan besin değerleri bakımından dünyada bundan kompleks ve doğal bir sıvı bulunmamaktadır. Anne sütünde bulunan besinler ve faydaları ile ilgili olarak şunlar söylenebilir:

  • Proteinler: Anne sütünde bulunan proteinlerin %60’ı peynir altı suyu değeri taşıyorken kalan %40’ı da kazein adı verilen protein türüdür.
  • Yağlar: Anne sütünde bulunan yağlar, bebeğin özellikle beyin gelişiminde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.
  • Vitaminler: Anne sütü vitamin açısından da oldukça zengin bir sıvıdır. Anne sütünün içeriğinde yoğun miktarda bulunduğu bilinen vitaminler; A, D, E ve K vitaminleridir.
  • Karbonhidratlar: Anne sütünde bulunan laktoz, karbonhidrat açısından bol değere sahip bir bileşendir.

Anne Sütünün Mucizevi Faydaları

Anne sütünün bebeğe faydaları, konusunda bu mucizevi sıvının bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Anne sütünün faydaları nelerdir sorusuna cevap olarak söz konusu yararları ayrı başlıklar altında vermek mümkündür.

Obeziteyi Önlüyor

Anne sütü obezite riskini ortadan kaldırmaktadır. Anne sütünün içeriğinde bulunan kaliteli yağlar sayesinde bebeğin ihtiyacı olan doygun yağlar  karşılanmış olmaktadır. Bunun yanında erken doğum (premature) olarak dünyaya gelmiş bebeklerin gelişiminde anne sütü büyük öneme sahiptir.

Enfeksiyonlardan Koruyor

Anne sütü enfeksiyonu engelleme konusunda en başarılı besin kaynaklarından biri olarak öne çıkmaktadır. İçeriğindeki besin değerlerinin yanında yer alan mikro organizmalar sayesinde bebeğin mikroplara karşı savaşmasında oldukça önemli bir fayda sağlamaktadır. Bunun yanında doğumdan sonra annenin geçirebileceği enfeksiyona bağlı hastalıklardan bebeğin korunmuş olmaktadır.

Alerjik Hastalıklara Karşı Savunuyor

Anne sütü alerjilere karşı faydalı bir sıvıdır. Anne sütünün içeriğindeki bakteriler, bebeğin bağırsak florasına yerleşerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

Zekayı Geliştiriyor

Anne sütü bebeğin zeka gelişiminde de büyük bir role sahiptir. Zeka her ne kadar genetik faktörlere göre şekil alsa da anne sütünü eksiksiz olarak almış bebeklerde zeka gelişimi konusunda büyük ilerleme kaydedildiği saptanmıştır. Anne sütünün eksikliği durumlarında ise çocuğun zihinsel gelişimi yavaş ilerlemektedir.

Psikolojik Destek Sağlıyor

Anne sütü bebeğe psikolojik destek sağlamasıyla da oldukça faydalı olduğu kanıtlanmış bir sıvıdır. Çünkü emzirme sırasında anne ile duygusal bağı kuvvetlenene bebeklerin, psikolojik gelişiminde pozitif yönde ilerleme olduğu görülmüştür.

Ağız Temizliğinde Etkili Oluyor

Anne sütü bebeğin ağız temizliğinde faydalı bir sıvıdır. Anne sütü içeriğinde bulunan mikroorganizmalar ve bakteriler, bebeği emzirme sırasında bebeğin ağzına geçerek ağız içinde yer alan dokuya yapışmaktadır. Bu sayede bebeğin ağız temizliğinin gerçekleşmesinin yanında ağız yoluyla vücuda girmesi muhtemel mikropların engellenmesi söz konusu olmaktadır.

Bu yazımızda anne sütünün faydaları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Görüldüğü üzere bebeğin hem fiziksel hem de psikolojik gelişiminde büyük öneme sahip olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin sağlığını da koruyan temel besinler arasında başı çekmektedir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?