Sağlık.org
Bebek uzun süre neden ağlar, neyin işaretidir?
Sosyal Medyada Paylaş
28 Mart 2019
admin

Bebek uzun süre neden ağlar, neyin işaretidir?

Bebeklerin ağlaması uzun sürdüğünde neyin işareti olduğu konusunda her anne baba büyük bir merak ve endişe duyarlar. Her bebek normal şartlar altında, gelişim aşamasında sık sık ağlar. Çünkü bebekler ihtiyaçlarının karşılanmasını ağlayarak ifade ederler. Söz konusu ihtiyaçlar da anne ve babalar tarafından karşılandığı vakit bebeğin ağlaması kesilir. Ancak kesintisiz süren ve uzun bir süre boyunca bitmek bilmeyen bebek ağlamalarının altında yatan sebepler, normal şartlardan farklı birtakım sorunlara işaret edebilir. Bebeklerinin ağlamasının bir türlü bitmek bilmediği durumlarda tedirgin olan anne babalar için bu yazımızda, bebeklerini ağlaması ile ilgili merak edilen bilgileri bulabilirsiniz.

0-6 Aylık Bebekler Neden Ağlar?

Bebeklerin 0-6 aylık dönemde ağlamalarının altında yatan nedenler birden fazla olabilir. Bunlar arasında en çok öne çıkan doğal sebepler olarak, bebeğinizin altını ıslatmış olması, bir yerinin ağrıması, emmek istemesi, gazının gelmesi ve benzerleri olabilir. Dolayısıyla henüz gelişim aşamasında olan bir bebek, vücudunda hissettiği birtakım hareketleri ağlayarak ifade eder. Her bebeğin yaşadığı bu süreçlerde, ağlamaların sebeplerini anne ve babalar iyi analiz etmeleri ve ona göre hareket etmeleri gerekir. 

Söz konusu doğal nedenler dışında uzun süren bebek ağlamaları anne ve babaları endişeye sürüklemektedir. Çünkü eğer bebek yukarıda saydığımız nedenler dışında bir sebepten dolayı ağlamayı sürdürüyor ise bu konuda dikkat edilmesi gereken farklı noktalardan bahsedilebilir. Yazımızın devamında bu konuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

0-6 Aylık Bebek Ağlaması Nasıl Durdurulur?

Bebeklerin 0-6 aylık dönemde ağlamalarını durdurmak için yapılması gerekenler anne ve babalara düşmektedir. Bebek ağlamasının nedeni iyi araştırıldıktan sonra bebeğin ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından ağlamalar kesilecektir. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi bebeğin ağlaması hala devam ediyorsa bu durumun altında yatan başka sebepler olması gerekir.

2 Saatin Üzerinde Aşırı Sesli Ağlıyorsa

Bebeğin ağlaması 2 saat boyunca yüksek sesli devam ediyorsa, bu durumdaki ağlamalara tıbben “huzursuzluk” adı verilir. Huzursuzluğa bağlı bebek ağlamalarında;

  • Öykü
  • Fizik tedavi
  • Laboratuvar araştırmaları
  • Radyolojik tetkikler

gibi yöntemler kullanılarak, söz konusu bebek ağlamasının altında yatan nedenin araştırılması gerekir.

Huzursuzluk Devam Ediyorsa Test Yapılmalı

Bebeklerin aşırı ağlaması olan huzursuzluk devam ediyorsa, laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerekir. Genellikle bebeklerin yarısından çoğunun, laboratuvar tetkiklerinden önce ağlamaları kesilir. Ancak hem muayene sırasında hem de sonrasında bebek ağlaması artan şiddetle devam ediyorsa, uzman hekimlerin laboratuvar araştırması yapması gerekir.

Bebeklerde Uzun Süreli Ağlamaya Yol Açan 5 Neden

Bebeklerin uzun süreli ağlamasına neden olan 5 faktör, genellikle şu rahatsızlıklardan oluşmaktadır:

  • İnfantil Kolik: 

Bebeklerin uzun süreli ağlamalarında en sık rastlanan rahatsızlık infantil koliktir. Özellikle bebeklerin doğumundan sonraki ilk 4 ay hemen hemen 3 bebekten 1’inde bu rahatsızlık söz konusu olmaktadır. Bebeklerin hastanedeki muayenelerinde belirgin bir neden ortaya çıkmaz. Çünkü muayene sonuçlarında her şey normal gözükür. Ancak genellikle geceleri başlayan ağlama krizleri haftada en az 3 gün yüksek sesle ağlamalara neden olabilir.

  • Turnike Sendromu:

Bebeğin üstünü örterken çarşaf veya battaniye gibi eşyaların, bebeğin el ve ayaklarına dolanması sebebiyle oluşan rahatsızlıklar bebeklerin uzun süre ağlamasına yol açar.

  • Aşı Tepkimeleri

Bebeklere sağlık açısından yapılması gereken aşıların ardından ilk 12 saat içinde bebeklerin yoğun şekilde ağlama krizleri geçirdikleri görülmüştür.

  • İlaç Tepkimeleri

Aynı aşı tepkimelerinde olduğu gibi bebeklere verilen ilaçlarda da tedavinin ardından ilk 12 saat içinde bebek ağlamaları yaygın bir şekilde ortaya çıkabilir. 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA