“Reklam
Bebekler Nasıl Doğru Emzirilir?

Bebekler Nasıl Doğru Emzirilir?

Bebeklerin doğru bir şekilde emzirilmesi konusunda annelere büyük sorumluluk düşmektedir. İlk defa annelik tecrübesini tadan kadınların, bebeklerini emzirmede dikkat etmeleri gereken birtakım durumlar söz konusudur. Bu yazımızda anneleri bebeklerini emzirmede yakından ilgilendiren, doğru şekilde emzirme teknikleri ve emzirme ile ilgili püf noktaları hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebek emzirme yöntemleri, ilk defa bebeğini emzirecek annelerin büyük bir merakla araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Bebeğin nasıl emzirileceğine geçmeden önce, doğumhanede doğum sonrası ilk 1 saat içinde annenin bebeği emzirmesi için en ideal zaman olduğundan söz etmek gerekir. Halk arasında “ilk ağız” adı verilen ve tıbben “kolostrum” denilen ilk süt, söz konusu zaman dilimi içinde oluşmaktadır. Kolostrum, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük öneme sahip bir salgıdır. Bu sayede bebeğin vücut direnci güçlenerek enfeksiyonlara ve mikroplara karşı savunmada etkili olacaktır. Kolostrum, çok az miktarda üretildiği için de oldukça değerlidir.

İlk defa annelik tecrübesini tadan kadınların, bebeklerini emzirirken yapmaları gereken işlem şudur: 

  • Öncelikle bebeğin vücudunun tamamen anneye dönük olması gerekir.
  • Bunun ardından meme başının bebeğin üst dudağına dokundurulması gerekir.
  • Bebeğin üst dudağına yapılan temasın ardından bebek kendiliğinden ağzını açacaktır. 
  • Bebek ağzını açtıktan sonra da memenin, bebeğin memeyi rahatça emebileceği bir şekilde bebeğin ağzına yerleştirilmesi gerekir.
  • Bu noktada annelerin dikkat etmesi gereken şey, memenin koyu renkli olan kısmının büyük bir bölümünün bebeğin ağzında olmasıdır.

Bebeği Emzirirken Nasıl Tutmak Gerekir?

Emzirme sırasında bebeğin tutuluşu, annelerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konudur. Bebeğin ihtiyacı kadar anne sütünü emebilmesi için doğru tutuş önem teşkil etmektedir. Bu noktada, bebeğin emzirilme pozisyonu tek ve sabit bir pozisyondur demek yanlış olacaktır. Çünkü annenin ve bebeğin rahat ettiği her pozisyon, bebek emzirilişinde gerçekleştirilebilir. 

Bebek emzirmede ilk günlerde, anneler iki göğüs için de aynı eli kullanmanın kolaylığını kısa sürede fark edeceklerdir. Bununla ilgili olarak, annelere rahatlık sağlayacak 4 farklı emzirme pozisyonundan söz edilebilir.

Doğru Emzirme Pozisyonları

Bebek emzirme de doğru olan pozisyonlar, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanları tarafından annelere sıklıkla tavsiye edilen emzirme yöntemleridir. Bu yöntemleri kullanarak anne ve bebekler kolaylıkla emzirme işlemini gerçekleştirebilirler. Bu yöntemler;

  • Yan yatarak emzirme
  • Beşik tutuşu şeklinde kucakta emzirme
  • Çapraz beşik tutuşu şeklinde kucakta emzirme
  • Koala tutuşu ile emzirme

Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin emzirilmesi sırasında dikkat edilmesi gerekenler, annelerin sorumluluklarını bir kez daha göz önünde bulundurulmasını sağlamaktadır. Bebeğin emzirilmesinin doğru ve başarılı bir şekilde yapılması için, anne hem ellerini hem de meme başını temiz bir bezle silmelidir. Annenin sırtının rahat olması için bir yere yaslanması gerekir. Emzirme sırasında bebekle göz teması kurmak da bebek ile anne arasında kurulan duygusal bağı güçlendirilmesini sağlar.

Bebeğinizi Emzirmeniz Gereken Zamanlar

Bebeğin emzirilmesi gereken vakitler, annelerin sorumluluğuna kalmış bir işlemdir. Dolayısıyla bebeğin emzirilmesi gereken belirli bir zaman diliminden bahsetmek söz konusu değildir. Bebeğin her meme isteyişinde emzirilmesi, bebek sağlığı ve gelişim açısından oldukça önemlidir. Bu noktada bazı bebeklerin acıkıp meme istemesi 2 saatte 1 olabilirken, bazı bebeklerde de bu süre 4 saati bulmaktadır. Bu yüzden annenin bebeğin ne zaman acıkıp acıkmayacağını iyi kontrol etmesi gerekir. 

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütü saklama yöntemleri, annenin hayat şartları dolayısıyla bebeğin yanında bulunamadığı dönemlerde oldukça önemli olmaktadır. Süt pompası yardımıyla anne sütü sağılır ve buzdolabında güvenle saklanabilir. Buzdolabının buzluk kısmında 2 ay kadar tazeliğini koruyan sütün derin dondurucuda kalma ömrü ise 6 aydır.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?