“Reklam
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Bebekler diş çıkaracaklarında çeşitli belirtiler gösterebilirler, bunları takip ederek bebeğin diş çıkarmak üzere olduğu anlaşılabilir. Bebeğin diş çıkarma sürecinde ailenin bilinçli davranması önemlidir. Bu durum bebeğin ağış sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebeklerin diş çıkarma zamanı, genetik ve çevresel faktörlere göre değişebilmektedir. Bebeklerin bazıları henüz 3-4 aylıkken diş çıkarma belirtileri gösterip dişlerini çıkarabilmektedir. Bazı bebeklerde ise bu süreç 12-16 ay arasını bulabilmektedir. Bebeğin belirtileri gösterip diş çıkarmaya başlama zamanında aile bireylerinin diş çıkarmaya ne zaman başladıkları hususu önemlidir. Genetik faktörler bu konuda etkili olabilmektedir. Dişli bir şekilde doğmuş olan bebekler de vardır.

Bebeklerde İlk Hangi Dişler Çıkar?

Bebeklerde ilk çıkan dişler genellikle, alt çenede bulunan iki ön diştir. Ardından sıra üst ön dişlere gelmektedir. Devamında ise genelde üst çenede yan dişler ve bebeğin köpek dişleri çıkmaktadır. Azı dişleri daha geç çıkar. Bu dişlerin çıkması 12-15 ay ve sonrasını bulabilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerin diş çıkarma belirtileri oldukça fazla ve çeşitlidir, bu belirtiler ebeveynler tarafından dikkatli bir biçimde izlenmelidir. Böylece bebek için gerekenler zamanında ve uygun şekilde yapılabilir. Bebek aşağıda belirtilen durumların tamamını veya bazılarını yaşıyorsa, diş çıkarmaya başlıyor olabilir.

 • Salya Akıtma: Diş çıkarma sürecinde bebeğin normalden fazla salya akıtması çok yaygın bir belirtidir. Bebeklerin neredeyse hepsinde görülür
 • Yüz Kızarıklığı: Bebeğin yüzü, kısa bir süreliğine kızarabilir. Bu belirti tüm bebeklerde görülmese de, diş çıkarmanın işaretlerinden biri sayılabilir.
 • İştah Azalması: Diş çıkaran bebeklerde ağız içi kaşıntı ve acı hissi oluşur. Bu nedenle bebeklerin iştahlarında azalma görülmesi normaldir. 
 • Huzursuzluk: Bebek diş çıkarırken yaşadığı acı ve kaşıntı hislerine bağlı olarak, normalden daha huzursuz ve huysuz davranabilir.
 • Isırma: Diş çıkarma sürecine başlayan çoğu bebekte bu davranış gözlemlenebilir. Ulaşabildikleri nesneleri veya insanları ısırmaya çalışan bebeklerin bunu yapmalarının nedenleri, yaşadıkları diş eti kaşıntısıdır. Kaşıntıdan kurtulma isteği, ısırma davranışına neden olabilir.
 • Diş Eti Kanaması: Diş çıkarma belirtilerinden biri olan diş eti kanaması, her bebekte görülmeyebilir. Böyle bir durumla karşılaşan ebeveynler paniğe kapılmamalıdır. Bazı bebekler diş çıkarma sürecinde diş eti kanaması yaşayabilirler.
 • Diş Etlerinin Şişmesi: Diş çıkaran bebeklerde diş eti şişkinliği görülebilir.
 • Öksürme: Diş çıkaran bebeklerde öksürük görülmesi normaldir. Artan salya miktarı bu duruma sebebiyet verebilir. Unutulmaması gereken nokta ise, öksürüğün doğrudan diş çıkarma belirtisi sayılmadığı ve farklı sebeplere dayanabileceğidir. Bebeğin öksürüğü dikkatle takip edilmeli ve bu konuda bir doktordan destek alınmalıdır.
 • Yüksek Ateş: Diş çıkarma sürecindeki bebeklerde kimi zaman yüksek ateş problemi görülebilir; fakat bu durum uzun sürmemelidir. Yüksek ateş probleminin altında başka sebepler de olabilir. Uzun süren, düşmeyen yüksek ateş görülmesi halinde bebek doktora götürülmelidir.

Diş Çıkarma Sürecinde Neler Yapılmalı?

Bebeğin diş çıkarma sürecinde ebeveynlerin yapması gereken şeylerden ilki; bebeğin gösterdiği belirtileri gözlemlemek ve bunların gerçekten diş çıkarmayla alakalı olup olmadığını öğrenmektir. Öksürük veya yüksek ateş gibi problemler diş çıkarma belirtisi olarak görülebileceği gibi, başka rahatsızlıkların da habercisi olabilmektedir. Bu durumda bebek mutlaka doktora götürülmeli ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Bebeğin Ağız Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Diş çıkarma dönemindeki bir bebeğin ağız sağlığı konusuna özen gösterilmelidir. İlk olarak, sürekli ısırma ihtiyacı duyan bebeğin ısırdığı nesnelerden veya kişilerden iltihap kapması konusunda dikkat edilmelidir. Bebeğe ısırabileceği bir diş kaşıyıcı alınabilir. Bebeğe verilecek bir havuç da yabancı cisimleri ısırarak mikrop kapmasını önleyebilir. Soğuk meyve ve sebzeler de bebeğin kaşıntısına iyi gelecektir. Tabii ki bu besinlerin soğukluğu aşırı olmamalıdır. Bebeğin yaşadığı diğer sorunlar için bir doktorla görüşülerek, doktorun gerekli görmesi halinde ilaç kullanımına başlanabilir.

Diş Çıkaran Bebeği Rahatlatma

Diş çıkarma dönemindeki bebeğin rahatlatılmaya ihtiyacı olabilir; çünkü bu süreç bebekler için ağrı, kaşıntı ve rahatsızlık hisleriyle geçebilmektedir. Normalden daha huysuz ve agresif olan, her zamankinden daha fazla ağlayan bebeği rahatlatma görevi ebeveynlere düşmektedir. Soğuk meyveler, soğutulmuş temiz bir bez, buzdolabında bekletilmiş kaşık gibi uygulamalar bebeğin diş etlerindeki kaşınma hissini hafifletecektir. Ebeveynlerin ellerini yıkayıp temizledikten sonra bebeğin diş etlerine hafifçe yapacağı bir masaj da bebek açısından rahatlatıcı olacaktır. En önemli noktalardan biri ise bebeğe gösterilen ilgi ve sevginin hissettirilmesidir. Kucağa alınan bebeğin yavaş yavaş sallanarak sakinleştirilmesi mümkündür.

Diş Çıkarma Döneminde İştahsızlık

Diş çıkaran bebeğin iştahsızlığı normaldir, ebeveynler endişeye kapılmamalıdır. Diş çıkaran bebeklerde iştahsızlık görülmesi oldukça yaygındır. Bebek diş etlerindeki acı ve kaşıntıdan dolayı, yemek yemeye karşı eskisi kadar istekli olmayabilir. Bebeğin kilo kaybını önlemek için sıvı besinlere başvurulabilir. D

Bebeklerde Diş Çıkarma ve Ateş

Diş çıkaran bebeklerde yüksek ateş görülebilir; ancak bu duruma çok dikkat edilmelidir. Ateş aşırı yükselmişse, düşmüyorsa veya ateşlenme durumu birkaç günü geçmişse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yüksek ateş ciddi sorunlara yol açabilir ve her zaman diş çıkarmayla bağlantılı olmayabilir. Ateşi fazla yükselen bir bebek hastaneye götürülmelidir.

Bebeklerde Diş Çıkarma ve Huysuzluk

Diş çıkaran bir bebeğin normalden fazla huysuz olması oldukça sık rastlanan bir sorundur; çünkü bebek diş çıkardığı dönemde birçok fiziksel rahatsızlık hisseder. Diş etleri kaşınan ve ağrıyan, normalden fazla salya akıtan, ateşlenen ve öksüren bebeğin normalden daha fazla huysuzluk yapması şaşırtıcı değildir. Ebeveynler kaygılanmamalı ve bebeklerini rahatlatmak için gerekenleri yapmalıdır.

Bebekler Diş Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin diş çıkarma süreçlerinde dikkat edilmesi gereken, önemli konular vardır. Bebeğin huzuru ve sağlığı için gereken yapılmalıdır. Diş çıkaran bir bebeğin ebeveynleri şu konulara özen göstermelidir:

 • Bebeğin ısırdığı nesnelerden mikrop kapması önlenmelidir.
 • Gerekiyorsa bebeğe bir diş kaşıyıcı alınabilir, bu ürün alınırken gereken araştırma yapılmalıdır.
 • Bebeğin diş kaşıntısı yaşayıp yaşamadığı gözlemlenmeli ve bu kaşıntı uygun ve temiz yöntemlerle giderilmelidir.
 • Bebeğin iştahsızlığına çözüm olarak, sağlıklı sıvı besinler hazırlanmalıdır.
 • Bebek huysuzlandığında ağrı çekiyor olduğu ihtimali düşünülmeli ve rahatlatılmaya çalışılmalıdır.
 • Yüksek ateş ve öksürük gibi problemler konusunda doktorla görüşülmelidir.
 • İlaçlar doktor tavsiyesi ile ve doktorun istediği şekilde kullanılmalı; bebeğe bilinçsizce ilaç vermekten kaçınılmalıdır.

Normalden Erken Diş Çıkaran Bebekler

Bazı bebeklerin dişlerinin normalden erken çıkması mümkün olabilmektedir. Bu durum bebeğin genetik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Yine de uzman bir hekimden konu hakkında bilgi alınması gerekir.

Normalden Geç Diş Çıkaran Bebekler

Dişlerini geç çıkaran bebekler bulunur; bebeklerin genetik özelliklerine bağlı olarak, dişleri akranlarına göre daha geç çıkabilir. Gecikmenin çok fazla olması durumunda uzman bir hekim kontrolüne ihtiyaç duyulabilir.

Dişli Doğan Bebekler

Bebeklerin dişli doğması, nadir de olsa gerçekleşebilen bir durumdur. Yaklaşık üç binde bir görülen bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir. Yeni doğmuş bebeğin dişleri sallanabilir ve bu durum boğaza kaçma tehlikesi yaratabileceğinden, bebeğin dişlerinin diş hekimi tarafından çekilmesi uygundur. Ayrıca bu dişler süt emme problemi de yaratabilir. Dişli doğan bebeklerin sahip oldukları diş sayısı genellikle bir veya ikidir.

Bebeklerde Dişlerin Tamamlanması

Bebeğin diş çıkarma sürecinin tamamlanması, bebekten bebeğe değişkenlik gösteren bir durumdur. Bazı bebeklerde erkenden tamamlanırken bazı bebeklerin diş çıkarma süreçleri uzayabilmektedir. Bu durum genetik özelliklerle alakalıdır.

Süt Dişlerine Nasıl Bakılmalıdır?

Süt dişlerinin bakımı, bebeklerin ve çocukların ağız sağlığı için son derece önemlidir. Kalıcı olmasadalar bile, süt dişleri özen gösterilmesi gereken dişlerdir. Çürük gibi problemlerle karşılaşmamak için, diş hekimi kontrolleri düzenli olarak gerçekleşmelidir. Ayrıca yaşa uygun diş fırçası ve diş macunu kullanımı ile düzenli fırçalama gerçekleştirilmelidir. Dişlere zarar verecek aşırı şekerli gıdalardan, asitli içeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?