“Reklam
Bebeklerin En Sevdiği Oyuncaklar Nelerdir?

Bebeklerin En Sevdiği Oyuncaklar Nelerdir?

Bebeklerin En Sevdiği Oyuncaklar Nelerdir? 

Oyuncaklar bebeğin gelişiminin önemli parçalarındandır. Sevdikleri oyuncaklar kimi zaman sosyal gelişimlerini tamamlamalarına kimi zaman da yaratıcılıklarının gelişmesine katkı sağlar. 

0-6 ay arası bebeklerin sevdiği oyuncaklar 

Bebekler ilk aylarında ses çıkaran müzikli oyuncaklarla oynamayı severler. Çıngıraklar, sesli masal kitapları onlar için uygundur. Çevrelerinde bulunan sesli oyuncaklar karşısında genelde ağlamazlar. Üzerinde yumuşak oyuncakların asıldığı oyun minderinde uzanmakta onları oldukça mutlu edecektir. Bebekler bu dönemde görsel hafızaları baskın olduğu için parlak ve renkli oyuncaklara da meraklı olurlar. Peluş ayılar ve renkli toplar bebeklerin sevdiği oyuncaklar arasındadır. Bu yaş grubu için seçilecek bebek oyuncağı sert olmamalıdır. Yutabilme ihtimali göz önüne alınarak ufak parçalı oyuncaklar da bebeğin eline verilmemelidir. 

7-12 ay bebeklerinin sevdiği oyuncaklar 

Bu ay grubundaki bebekler hareket eder, alma ve tutma eylemlerini gerçekleştirirler. Legolar, iri parçalı puzzle ve plastik küpler bu yaş grubunun ilgisini çeken oyuncaklar arasındadır. Özellikle diş çıkarma döneminde bez kitaplar da ilgilerini çekmektedir. Bebekler için yapılmış zararsız yumuşak desenli bez kitaplara birlikte göz atabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz kitaplarla erkenden tanışma fırsatını da yakalayacaktır 

1 yaş ve üzeri dönem oyuncakları 

1 yaş grubu bebeklerin çoğu yürür ve tırmanabilir. Kelimeleri tekrar edip insanlarla iletişim kurmaya çalışabilirler. Bundan dolayı şarkı dinlemeye ve kendilerine hikaye anlatılmasına bayılırlar. Bu yaş grubu için renkli boyama kitapları tercih edilebilir. Çizim yapmaktan keyif aldıkları için onlara uygun zararsız boya kalemleri ve büyük kağıtlar alabilirsiniz. Yuvarlayabileceği, takıp sökebileceği tarzda nesneler, bebek ve arabalar da bu yaş gruplarının sevdikleri oyuncaklar arasındadır. El ve göz koordinasyonunun gelişmesi açısından renkli blok ve bul-tak oyuncaklarını da satın alabilirsiniz. 

2 yaş grubu bebeklerin sevdiği oyuncaklar 

Bu yaş grubundaki çocuklar ebeveynleri ve akranlarıyla oyun oynamaya bayılırlar. Oyuncak bebeklere giysi giydirebilir, kumdan kuleler yapabilirler. Masal ya da çizgi film kahramanı figürleri en sevdikleri oyuncakları arasındadır. Kum ve suda oynanan oyuncaklara ilgi duyarlar. Bunlar arasında plastik kova, kürek, su doldurmak için oyuncak kalıplar ve su tabancalarını sayabiliriz. 

Bunların yanı sıra çocuk boyuna uygun sandalye, mobilya ve masalar, oyuncak mutfak takımları ile oynamakta vazgeçilmezleri arasındadır. Kendilerine sürekli oyun kurmak isterler. Bu durum hayal dünyaları ve yaratıcılıklarının gelişimine katkı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?