“Reklam
Çatlakların Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Çatlakların Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Vücudunuzdaki çatlaklar için bitkisel çözüm önerileriyle doğal yolları kullanarak çatlaklarınızı yok edebilirsiniz. Pek çok insan vücudunda oluşan çatlaklardan şikayetçi olabilmektedir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Rahatsız olduğunuz çatlaklarınızı gidermek için pahalı kozmetik ürünlerden ve estetik müdahalelerden yararlanabileceğiniz gibi doğal yollardan da faydalanabilirsiniz. Çatlakların bitkisel tedavisi için işinize yarayabilecek pek çok yöntem vardır. Çatlaklarınızı doğal olarak tedavi etmek için başvurabileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

 • Doğal yağlar
 • Ev yapımı kürler
 • Doğal kremler
 • E vitamini veya E vitamini içeren besinler

Vücut Çatlağı Nedir? 

Deri çatlağı tanımı itibariyle birtakım sebeplerle dermis tabakasında meydana gelen küçük ve kalın olmayan yırtıklardır. Tıbbi anlamda bir hastalık olarak kabul edilmezler ancak kişiler estetik görüntüsünden rahatsız olabilmekte ve bunun için doğal çatlak tedaviyöntemlerine başvurmaktadırlar.

Cilt Çatlakları Neden Olur?

Vücut çatlaklarını niçin meydana gelir sorusu çatlaklarıyla başı dertte olan pek çok kişinin aklına gelmektedir. Oluşan deri çatlaklarının çeşitli sebepleri şöyle sıralanabilir: 

 • Hızlı kilo alıp vermek
 • Hamilelik
 • Kortizon tedavisi görmek
 • Hızlı hormonal değişimler yaşamak
 • Kolajen eksikliği
 • Belirli ilaçların kullanımı
 • Vücut geliştirmek

Çatlak oluşumunda derinizin esnekliği ve genetik yapınızda önemli rol oynar. Deri yapısı esnek olan kişilerin çatlak sorunu ile deri yapısı esnek olmayanlara nazaran daha az karşılaştığı bilinmektedir. Herhangi bir sebeple siz de cildinizde oluşmuş çatlaklardan şikayetçi iseniz çatlaklar için doğal tedavilerden faydalanarak bu sorununuzu çözebilirsiniz.

Cilt Çatlaklarına Engel Olunabilir Mi?

Çatlaklar önceden önlenebilir mi sorusu çatlaklarından şikayetçi pek çok kişinin merak ettiği bir sorudur. Bunun için çatlaklarınız oluşmadan önce alınabilecek bazı önlemler şöyledir: 

 • Yeterli su tüketmek: Kuru ciltler çatlamaya daha müsait olabilir. Bu nedenle su tüketimini arttırmak ve cildi nemli kalmasını sağlamak çatlamaların oluşmasına engel olmaya yardımcı olur.
 • A vitamini alımını arttırmak: A vitamini vücudun onarılmasına yardımcı olan bir vitamindir bu sebeple A vitamini içeriği zengin besinler tüketilmesi ya da A vitamini takviyesi vücudunuzda oluşabilecek çatlakların önüne geçmeye yardımcı olacaktır.
 • Kilonuzu sabit tutmaya çalışmak: Çatlak oluşumunun önemli sebeplerinden birisi de hızlı kilo alıp vermektir. Dolayısıyla kilonuzu sabit tutmak oluşabilecek çatlaklarınızı engelleyecek bir başka önlemdir.
 • E vitamini alımını arttırmak: E vitamini vücudun nem dengesini sağlamaya yardımcı bir vitamindir. E vitamini ampullerinden destek almak ya da E vitamin içeriği yüksek besinler tüketmek yine vücudunuzun kurumasına engel olacak ve oluşabilecek çatlakların azalmasını sağlayacaktır.
 • Protein içeriği zengin beslenmek: Yeterli protein almak vücudun yenilenmesine yardımcı olacağı için protein alımına özen göstermek çatlak oluşumunun önüne geçmekte bir diğer önemli noktadır.

Ayrıca yağlar ya da evde hazırladığınız doğal karışımlarla birlikte vücudunuzda çatlak oluşabileceğini düşündüğünüz bölgelere yapacağınız masajlarda çatlak oluşumunun önünde geçecektir. Aldığınız tüm önlemlere karşılık yine de vücudunuzda oluşmuş çatlaklardan şikâyet ediyorsanız, bitkisel yollarla çatlak tedavisi olmanız mümkün. Doğal çatlak tedavi yöntemlerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Çatlaklar İçin Ev Yapımı Çözümler

Çatlaklar için ev yapımı doğal kürler kullanabileceğiniz bir diğer tedavi yöntemlerinden biridir. Çatlaklarınızın doğal tedavisi için evde, pek çok doğal malzeme ile birbirinden farklı kür yapabilirsiniz. Bu kürler için kullanılan malzemelerin ortak noktası çoğunun E ve A vitamini açısından zengin olmasıdır. Uygulayabileceğiniz kürleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Aloe Vera, Aloe Vera bitkisi yenileyici ve iyileştirici özelliğe sahiptir. Aloe Vera bitkisinin içerisindeki jel kıvamında bir kısım bulunur. Bu jel formundaki maddeyle çatlaklarınız üzerinde yapacağınız 10-15 dakikalık masajlar çatlaklarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Sonuç alabilmeniz için bunu en az iki hafta her gün uygulamalısınız.
 • Yumurta Beyazı: Yumurta beyazı içerisinde bulundurduğu yüksek oranda protein sebebi ile çatlaklarınızın iyileşmesine yardımcı olacak bir diğer üründür. İki adet yumurtanın yalnızca beyazını çırptıktan sonra, temiz cildinizde çatlakların bulunduğu yere uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra, ılık su ile temizleyin. Eğer cildiniz bu işlemi yaptıktan sonra çok kuruduysa zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya elinizde bulunan herhangi bitkisel bir yağ ile bölgeyi nemlendirin. Bunu en az iki hafta iki gün arayla uygulamaya devam edin.
 • Limon Suyu: Limonun asidik yapısı yara izlerini ve lekeleri onarmaya yardımcıdır. Limon dilimleri ile çatlakların olduğu bölgeye masaj yapın. Daha sonra limon dilimlerini sorunlu bölge üzerinde 10 dakika bekletin. Uygulama yaptığınız bölgeyi temizleyin. Gözle görülür değişim için bunu en az iki hafta gün aşırı tekrarlayın.

Çatlaklar İçin Bitkisel Yağlar

Çatlak tedavisinde kullanılabilecek yağlar bu sorunla başa çıkarken size yardımcı olabilir. Çatlaklarınız için kullanabileceğiniz tedavi yöntemlerinden biri de bitkisel yağlarla birlikte yapacağınız masajlardır. Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli yağlar mevcut. Yapmanız gereken şey seçtiğiniz veya elinizde bulunan bir yağ ile bölgeye düzenli olarak masaj yapmaktır. Sonuç alabilmeniz için devamlılık önemlidir. En az iki en çok üç yağı karıştırarak kullanabilirsiniz. Çatlakların doğal tedavisinde kullanabileceğiniz bitkisel yağlar aşağıda listelenmiştir:

 • Kakao yağı
 • Zeytinyağı
 • Kuşburnu yağı
 • Shea yağı
 • Hint yağı
 • Tatlı badem yağı

Kullanacağınız yağın içerisine E vitamini ampulü ekleyerek, kürün etkisini arttırabilirsiniz.

Hamilelik Sonrası Çatlakları Geçirmenin Yolları

Hamilelikte oluşmuş çatlakları gidermek düşündüğünüz kadar imkânsız değildir. Hamilelik, çatlak probleminin en sık görüldüğü durumlardan biridir. Hamile kişiler, hamilelik sürecinde oluşabilecek çatlaklar için önceden önlem alsalar dahi, karın bölgesinin aşırı gerilmesi ya da aşırı kilo alımı sebebiyle çatlak sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bitkisel çatlak tedavileri, hamile bireylerin kimyasallar ve yapay her türlü durumdan uzak kalmaya dikkat ettikleri bu dönemlerinde sıkça başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Bitkisel yağlarla yapacağınız masajlar, E ve A vitamin içeriği yüksek besinlerin tüketiminin arttırılması, bol su tüketimi hamile bireylerde çatlak tedavisi olarak kullanılabilecek yöntemlerdendir.

Göğüs Çatlağına Ne İyi Gelir?

Göğüs bölgesinde oluşmuş çatlakların tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemler mevcuttur. Hamile kişilerin sıkça karşılaştığı göğüs bölgesinde meydana gelen çatlaklar, hamilelik sürecinde göğüslerin büyümesi veya loğusalık döneminde emzirmeden kaynaklı olabiliyor. Peki bunun önüne nasıl geçilebilir? Hamile kişilerin sıklıkla karşılaştığı göğüs çatlaklarını önlemek ya da azaltmak için hem hamilelik sürecinde hem de emzirme öncesinde bölgeyi nemlendirecek ve yumuşatacak ürünlerle masaj yapılabilir. Bunun için doğal yağlardan kullanmanız tavsiye edilir. Tatlı badem yağı, kakao yağı, shea butter, zeytinyağı, hindistancevizi yağı kullanabileceğiniz ürünler arasındadır.

Çatlaklar En Çok Hangi Bölgelerde Görülür

Çatlakların en sık rastlandığı bölgeler karın, göğüs, popo, basen ve üst bacak bölgeleridir. Çatlaklar hem kadın hem de erkeklerin karşılaşabileceği bir sorundur ancak kadınlar bu sorunla daha sık baş etmek durumunda kalmaktadır. Çatlak oluşumuna sebep olan durumlar vardır. Hızlı kilo alıp vermek, gebelik, ergenlik, vücut geliştirme gibi durumlar çatlak oluşumuna sebep olabilmektedir.

Karın Çatlakları İçin Kesin Tedavi Yolları

Karın bölgesinde oluşan çatlakların doğal çözümleri sandığınızdan daha kolay. Karın bölgenizde oluşmuş çatlaklardan şikayetçi iseniz kullanabileceğiniz yağlar, kürler ve yöntemlerle bu çatlaklardan kurtulmak ya da görünümünü azaltmak mümkün. Karın bölgenizdeki çatlaklardan kurtulmak için çatlak tedavisinde kullanılan yağları ve karışımları karın bölgenize her gün 10 dakika masaj yaparak yedirmek size yardımcı olacaktır. Sonuç alabilmek için tedaviyi her gün uygulamanız önerilir.

Çatlak Tedavisi İçin Kremler

Çatlaklarınızdan kurtulmak için kullanabileceğiniz kremler çatlak tedavinizde kullanabileceğiniz bir diğer yoldur. Piyasa da çatlak tedavisi için özel üretilmiş birden fazla çatlak kremi bulunmaktadır. Siz de bu ürünlerden faydalanarak vücudunuzda oluşmuş çatlaklara çözüm bulabilirsiniz. Aşağıda sizler için çatlak tedavisi için kullanabileceğiniz kozmetik kremlerin bir listesini bulabilirsiniz:

 • Lierac Çatlak Kremi
 • Mustela Çatlak Kremi
 • Babe Çatlak Kremi
 • Sebamed Çatlak Kremi
 • Bepanthol Çatlak Kremi
 • Biomarks Çatlak Kremi
 • Lr Çatlak Kremi
 • Elancyl Çatlak Kremi
 • Palmer’s Çatlak Kremi
 • Bella B Çatlak Kremi
 • Vichy Çatlak Kremi

Çatlak Tedavisinde Kullanılan Krem Fiyatları

Vücudunuzda oluşmuş çatlakları gidermek için kullanabileceğiniz kremlerin fiyatları değişiklik göstermektedir. Piyasada bulunan çatlak kremlerinin fiyatları 45 ila 150 TL arası değişmektedir. Sizde bütçenize en uygun kremi seçebilir, çatlaklarınıza veda edebilirsiniz. 

Çatlak Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler Nedir?

Çatlaklarınızdan kurtulmak için başvurabileceğiniz başka yollarsize daha etkili sonuçlar verebilir. Gelişen teknoloji ve üretilen yeni lazerli sistemler çatlak tedavileri için de kullanılabilmektedir. Aldığınız tüm önlemlere ve denediğiniz tüm doğal çözümlere rağmen hala çatlaklarınızdan şikayetçi iseniz bu yöntemler sorununuza çözüm olabilir. Ancak şunu unutmamalısınız ki çatlaklar tıbbı olarak hastalık olarak değerlendirilmezler. Yine de estetik olarak çatlaklarınızdan rahatsızlık duyuyor ve onlardan kurtulmak istiyorsanız şu yolları deneyebilirsiniz:

 • Dermaterapi Yöntemi
 • Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi
 • Karboksiterapi
 • Pulse DYE Lazer (Boya Lazerleri)
 • Fraksiyonel Lazer

Çatlak Tedavisi Fiyatları 2019

Çatlaklarınızdan kurtulmanın ücreti, profesyonel bir yardım almayı düşünüyorsanız, evde uygulayacağınız tedavilerden daha pahalıya mâl olacaktır. Eğer çatlaklarınızdan kurtulmak için tedavi olmayı kafanıza koydunuz ancak fiyatları konusunda hala merak ettikleriniz var, öncelikle ücret seçtiğiniz tedavi yöntemine ve vücudunuzdaki çatlaklarının yoğunluğu ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Ancak tedavi olmaya karar verdiyseniz hatırı sayılır bir meblağı gözden çıkarmanız gerekecek. Gelişen teknolojinin size sunduğu yöntemlerle tedavi olmak istiyorsanız karşınıza 1000 ila 5000 TL arasında bir fiyat çıkacağını unutmamakta fayda var.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?