“Reklam
Cilt Hastalıkları

Cilt Hastalıkları

Dönemsel olarak değişik etkenlere bağlı olarak ciltte ortaya çıkan hastalıklar tedavi edilmediği zaman çok daha büyük rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden cilt hastalıkları ile ilgili ortaya çıkan etkenleri çok iyi bir şekilde değerlendirmek ve en kısa zamanda tedavisinin yapılması gerekmektedir. Ciltte oluşan sağlık sorunları ile beraber oluşabilecek hasarlar sonucunda cilt kanseri oluşma ihtimali de ortaya çıkmaktadır. Cilt hastalıkları oluşmasının nedenleri ve belirtilerini çok iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Zamanında müdahale ile sorunlar büyümeden çözüm yolu bulunabilmektedir. Dış görünümü olumsuz yönde etkilemesi ve psikolojik çöküntüye sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak için doğru adım çok önemlidir. Ciltte oluşan hastalıkların belirtilerini sizler için sıraladık.

Egzama

İklim koşulları, stres ve tahrişe sebep olan ürünlerin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Egzama bulaşıcı özelliği olmayan ve deri de kaşıntıya sebep olan bir hastalık türüdür. Deride kırmızı, kuru ve iltihaplı şekilde görülmektedir. Tedavi yöntemleri arasında oral ve tropikal ilaçlar kullanılmaktadır. Bölgesel olarak ortaya çıkan bu hastalık türü genelde ellerde, ayaklarda ve kollarda görünmektedir.

Benler

Birçok etkene bağlı olarak ortaya çıksa da benler genel olarak iç etkenlerden kaynaklanmaktadır. 20 yaşından önce ortaya çıktığı gibi ilerleyen yaşlarda da hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kahverengi ve siyah renklerde görünmektedir. Kanser oluşmasına neden olabilecek türde bir cilt belirtisi olmasından dolayı çok dikkat edilmeli ve ertelenmemelidir. Kaşıntı, kanama, renk değiştirme gibi durumların oluşması ile birlikte hekime müracaat gerekir. Erken teşhis tedavide olumlu sonuç alabilmek için çok önemlidir.

Uçuk

Genelde ağız ve dudak kenarlarında görünmesinin yanı sıra burun deliklerinde de görülebilmektedir. Uçuk oluşması ile birlikte başka bir kişinin temasına bağlı olarak bulaşıcı yönü ortaya çıkmaktadır. Böyle bir tehlikenin söz konusu olmasından dolayı da kullanılan özel eşyalar kişiye özel olarak ayrı tutulmalıdır. Oluşan uçukların kaşınması ya da oynanması durumunda ise vücudun diğer bölgelerinde de çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Vitiligo

İnsanın vücuduna renk veren hücreler yok olduğu zaman ortaya çıkan vitiligo cilt üzerinde beyaz lekeler oluşumu ile görünmektedir. 4 aylık bir tedavi süreci sonrasında cilt normal rengine dönebilmektedir. Renk veren hücreler zaman içerisinde yok olması ve sonrasında güneşin zararlı ışınları ile birlikte oluşum göstermektedir. Dış gönünüm açısından rahatsız edici olsa da ağrı ve sızı gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Zona

Virüse bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Suçiçeği hastalığı geçiren kişilerde sıklıkla görülmektedir. Geçmişte suçiçeği geçiren kişinin bünyesine yerleşen bir mikroptur. Bünyenin zayıflaması ile birlikte ortaya çıkan zona yüksek ateşe ve deri üzerinde ki kızarıklığa neden olmaktadır. Çoğunlukla sırtta ve karında görünen bir rahatsızlık türüdür.

Sedef

Cilt değişikliği şeklinde ve ciltte oluşum göstermesi ile ortaya çıkan deri hastalığı olarak görünmektedir. Sedef yoğunluklu olarak dirsek, el, ayak ve yüzde ortaya çıkmaktadır. Psikolojiyi ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesinden dolayı birçok insan bu konuda sıkıntılar yaşamaktadır. Lazer, ilaç ve kremler kullanılarak tedavisi yapılmaktadır. Bu noktada denenen bu yöntemler tam sonuç vermeyebilecek türdedir. Zor bir hastalık türü olmasından dolayı da dikkat edilmesi gereken ayrıntıları iyi bir şekilde irdelemek gerekmektedir.

İsilik

Genelde bebeklerde görülen bu rahatsızlık bebeğin fazla terlemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sıcak havalarda ter bezi gözeneklerinde tıkanma oluşması ile birlikte görünmektedir. İsilik rahatsızlığını önleyebilmek için sıklıkla bebek bezi değiştirmek gerekir. Aynı zamanda bebeğin rahat edeceği ve hava alan kıyafetlerin giydirilmesine özen gösterilmelidir.

Kurdeşen

Vücudun her yerinde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt üzerinde kabarıklar halinde görünmektedir. Kurdeşenfarklı ebatlara sahip olup kızarık döküntü halinde oluşmaktadır. Ev içi tozlar, ilaç kullanımı ve hayvanlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Zaman içerisinde zona hastalığına dönüşme ihtimali olacağından dolayı belirtilerin oraya çıkması ile birlikte en kısa zamanda doktora başvurmak gerekir.

Akne

Her dönemde ortaya çıkabilecek bir cilt hastalıkları arasında yer alan bir hastalık türüdür. Akne farklı tedavi yöntemleri ile kısa sürede sonuca ulaşılabilmektedir. Cilt temizliğinin özenli bir şekilde yapılması ve bakımlarının itina ile yapılması oluşumun önlenmesi mümkündür. Farklı etkenlere bağlı olarak çıkmasından dolayı da beslenmeye de özen göstermek riski azaltan etkenlerdendir.

Mantar

Sıklıkla karşılaşılan cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Bulaşıcı özelliği ile de kısa sürede birçok insanda görülebilmektedir. Ayak parmakları ve tırnaklarda çok sıklıkla görülen mantar dikkat edilmediği zaman çoğalması söz konusudur. Tahriş olan ve kaşınan deri yapısı ile birlikte meydana gelmektedir. Farklı tedavi yöntemleri ile mantardan kurtulmak mümkündür.

Behçet

Ağızda çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir. Hastalığı keşfeden bilim adamı ismi ile alınan bir rahatsızlık türüdür. Ağız dışında vücudun yumuşak bölgelerinde de ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde daha sık görülen bir cilt hastalığı olan Behçet ilaç kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Tedavisi zamanında yapılmamasından dolayı ilerleyen zamanlar içerisinde gözlerde ve eklemlerde kalıcı hasarlar oluşmasına neden olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?