“Reklam
Çocuklar Enfeksiyondan Nasıl Korunur?

Çocuklar Enfeksiyondan Nasıl Korunur?

Çocukları enfeksiyonlardan korumak için yapılması gerekenler, özellikle kış mevsiminde anne ve babalara büyük sorumluluklar oluşturmaktadır. İnsan vücudunda enfeksiyonlara sebep olan mikroplar ve virüsler, özellikle kış aylarında etkinliğini artırmaktadır. Havaların soğuması sebebiyle üşütmeye bağlı ortaya çıkmaktan ziyade, kapalı alanlarda hasta kişiler ile aynı havanın solunması sebebiyle bulaşıcı bir hal alan bu hastalıklardan çocukların korunması görevi anne ve babalara düşmektedir. Bu yazımızda başta, çocuklar enfeksiyondan nasıl korunur sorusunun cevabı olmak üzere anne ve babalar tarafından merak edilen bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Çocuklarda Enfeksiyon Neden Oluşur?

Çocuklarda enfeksiyon oluşumu, ülkemizde genellikle bahar mevsimlerinde, özellikle de sonbahar mevsiminde ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu tür enfeksiyonlar en etkili zamanlarını kış mevsiminde geçirmektedir. Çünkü soğuk havalar sebebiyle kapalı ortamların yeterince havalandırılmaması, enfeksiyonlara davetiye çıkaran en önemli sebepler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla hem hasta kişiler ile kurulan fiziksel temas hem de hasta kişilerin soluduğu havada bulunan damlacıklara yerleşen virüsler, enfeksiyonların salgın hastalığa dönüşmesine neden olmaktadır. Bu sebeple okul çağındaki çocukların kış mevsiminde bu hastalığa yakalanma olasılıkları oldukça fazladır.

Enfeksiyon Belirtileri 2 Günde Ortaya Çıkıyor

Çocuklarda enfeksiyonlar 2 gün içerisinde belirti göstermeye başlamaktadır. Bu nedenle okuldan veya çevresinden enfeksiyon virüsüne maruz kalan çocuklarda, kısa sürede birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyona bağlı hastalıklarda çocuklar başta olmak üzere her yaştan insanlarda en sık görülen hastalık, üst solunum yolları enfeksiyonu olarak öne çıkmaktadır. Çocuklarda söz konusu üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı hastalıklarda ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

  • Boğazda kaşıntı, yanma ve ağrı
  • Sesin kısılması
  • Burun akıntısı ve tıkanıklığı
  • Halsizlik
  • Hapşırma ve geniz akıntısı

Çocukların Vücut Direnci Enfeksiyonlara Karşı Yüksek Tutulmalı

Çocuklarda vücut direnci yüksek tutulduğunda enfeksiyona karşı vücudun korunması sağlanmaktadır. Dolayısıyla enfeksiyona bağlı hastalıkların ortaya çıkmadan önce veya ilk belirtilerin görüldüğü anda vücut direncini yükseltecek gıda takviyelerinin alınması ve bol su içilmesi, enfeksiyona sebep olacak virüslerin işini zorlaştırmaktadır. Bunun yanında C vitamini enfeksiyonlara karşı vücut direncinin sağlayan en önemli besin değeridir.

Sık Enfeksiyon Geçiren Bir Çocuğun Bağışıklık Sistemi Zayıf Mıdır?

Sık sık enfeksiyona yakalanan çocuğun bağışıklığı zayıf olarak kabul edilebilir. Çocuklarda vücut gelişiminin erişkin insanlara göre tamamlanmamış olması nedeniyle, çocuklar enfeksiyonlardan daha sık etkilenmektedirler. Ancak bir çocuğun sık sık enfeksiyona bağlı hastalıklara yakalanması da vücut direncinin ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu göstermektedir.

Çocukları Enfeksiyonlardan Korumak İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Çocukların enfeksiyonlardan korunmasında beslenme oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü beslenmenin iyi olması durumunda çocuğun bağışıklık sistemi ve vücut direnci kuvvetlenmektedir. Öte yandan sağlıklı ve dengeli beslenen çocukların dışarıdan vitamin takviyesi almasına gerek kalmamaktadır. Dolayısıyla doğal yoldan C vitamini alınması önemlidir. Bu sebeple, turunçgillerin tüketimine, sebzelerin yenilmesine özen gösterilmelidir.

Çocukların Enfeksiyondan Korunması İçin Yapılması Gerekenler

Çocukları enfeksiyondan korumak için yapılması önemli olan işlemler şunlardır:

  • Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  • Çocukların sağlık açısından yapılması gereken tüm aşılarının eksiksiz olarak yapılmış olması gerekir.
  • Çocukların beslenmesine özen gösterilmeli ve özellikle kahvaltı öğünün atlanmamalıdır.
  • Çocukların enfeksiyonlara bağlı viral hastalıklarda antibiyotik kullanmaması gerekir.
  • Çocukların havalandırılmamış ortamlarda uzun süre bulundurulmaması önemlidir.

Görüldüğü gibi çocuklar enfeksiyondan nasıl korunur sorusunun cevabını ve daha detaylı bilgileri yazımızda paylaştık. Buradaki bilgilere rağmen çocuğunuzun hastalığı hakkında endişeleriniz varsa mutlaka çocuk sağlığı uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?