Sağlık.org
Çocuklar Neden İdrar Kaçırır?
Sosyal Medyada Paylaş
30 Mart 2019
admin

Çocuklar Neden İdrar Kaçırır?

Çocuklarda idrar kaçırmanın nedenleri iyi analiz edilip bu sorun tedavi edilmezse, çocuklarda hem fizyolojik hem de psikolojik rahatsızlıkların görülmesine sebep olur. Halk arasında altını ıslatma olarak bilinen bu rahatsızlık özellikle küçük yaştaki çocuklarda zaman zaman görülebilen bir problemdir. Ancak bu durumun kronikleşmesi yani sık sık kendini tekrarlar duruma gelmesinin altında ciddi hastalıklar bulunabilir. Bunun yanında çocukların idrar kaçırmasında etkili olan nedenler; çocuğun beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olabileceği gibi, sosyal ve psikolojik durumuyla da yakından alakalıdır. Bu yazımızda, çocuklar neden idrar kaçırır ve idrar kaçıran çocuklara nasıl davranıp ne gibi tedavi yöntemleri kullanılmalıdır sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde işledik.

Çocuklarda İdrar kaçırma Sorunu Nedir?

Çocuklarda altını ıslatma sorunu, tıp dilinde “enürezis nokturna” olarak nitelendirilmektedir. Küçük yaştaki çocuklarda yaygın olarak görülen işeme problemleri, 5 yaşından sonraki dönemde çocukların 1 ayda 2 kereden fazla olacak şekilde tekrar ettiğinde söz konusu sorun meydana gelmektedir. Özellikle gece uykusu sırasında yatak ıslatma şeklinde ortaya çıkan bu problemler, aynı zamanda gündüz evde, okulda veya dışarıda oyun oynarken de yaşanabilir. Ancak gece uykuda yatak ıslatma ile gündüz oyun oynarken altını ıslatma problemleri birbirinden bağımsız olarak ele alınması gerekir. Çünkü bu iki farklı sorunun altında yatan sebepler ve tedavi şekilleri birbirinden farklıdır.

Çocuklarda İşeme Sorununun Görülme Sıklığı Nedir?

Çocukların alt ıslatma sorununun görülme sıklığı, tıbbi olarak şu şekilde açıklanmaktadır:

 • Gece altını ıslatan 5 yaşının üzerindeki çocuklar, genelin %15 ile %20’sine tekabül etmektedir.
 • Gündüz vakti, okulda veya oyun oynarken altını ıslatan çocuklar da ise her 5 çocuktan 1’inin bu problemi yaşadığı görülmektedir.

Çocuklarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda işeme sorununun nedenleri hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce, söz konusu problemin çözümünde ailelerin gözleminin önemli olduğuna değinmek gerekir. Çünkü çocukların bu sorununun tedavisinde ailelerin söz konusu durumu erkenden fark etmesi ve doktor muayenesine gidilmesi, tedavinin kısa sürede başarılı sonuçlanmasında etkilidir. Çocuklar neden idrar kaçırır sorusunun cevabı olarak;

 • Genetik nedenler
 • Obezite
 • Gece uykusunda rahat nefes alamama sorunu
 • Hiperaktivite problemi 
 • Dikkat toplama sorunu
 • İnsanda uyku sırasında idrar salınımını engelleyen hormonun çocuklarda eksik olması
 • Mesanenin kasılması
 • Çocuğun uykusunun çok ağır olması
 • Psikolojik nedenler

gibi faktörler öne sürülebilir. Bu nedenlerin tespitinin ardından tedavi konusunda ailelere düşen büyük görevler vardır.

İdrar Kaçıran Çocukların Aileleri Nasıl Davranmalıdır?

İşeme sorunu olan çocukların ailelerinin davranışları, tedavinin kısa sürede başarılı sonuçlar vermesinde büyük paya sahiptir. Bu noktada, ebeveynlerin doktorun direktiflerine uyarak hareket etmesi gerekmektedir. Altını ıslatma sorunu olan çocuklar asla azarlanmamalı veya cezalandırılmamalıdır. Çocuk gece uyumadan önce mutlaka tuvalete çıkarılmalıdır ve çocuğa yatmadan önce yemek veya içecek verilmemelidir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmelidir?

Çocukların tuvalet eğitiminin ne zaman ve ne şekilde verileceği, uzmanlar tarafından anne ve babalara açıklanmaktadır. Ebeveynler, çocuğun tuvaletinin geldiğini davranışlarından anlamalıdır. Bu durumda çocuğun eliyle işaret etmesi, oturması veya idrarının geldiğini söylemeye çalıştığı zamanlar iyi gözlemlenip bu zaman aralıklarında tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Öte yandan çocuklara tuvalet eğitimi verirken kullanılacak yöntemler şunlardır:

 • Lazımlık ile eğitime başlamak, eğitim sürecini kolaylaştırmaktadır.
 • Çocuğun tuvaletini yaparken kalabalık bir ortamda bulunmamasına dikkat edilmeli ve çocuğu tuvaletini yapmasına teşvik eden sözlerle, çocuğun tuvalet sırasında keyifli vakit geçirmesi sağlanmalıdır.
 • Çocuğun tuvaleti gelmiş olsa da olmasa da en az 2 saat arayla lazımlığa oturtularak eğitimin tamamlanması önemlidir.

Çocuklar neden idrar kaçırır konusu hakkında anne babalar tarafından en çok merak edilen soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgiler için aile hekiminizin desteğini alabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA