Sağlık.org
Çocuklar Sinek Isırıklarından Nasıl Korunur?
Sosyal Medyada Paylaş
4 Nisan 2019
admin

Çocuklar Sinek Isırıklarından Nasıl Korunur?

Çocukları sinek ısırıklarından koruma yöntemleri, özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle anne ve babalar tarafından internet üzerinde aratılan konuların başında gelmektedir. Yaz mevsiminde hızla türeyen ve insanlara rahat nefes aldırmayan sivrisinekler, aynı zamanda en çok çocukların baş belası olan canlılardır. Özellikle çocuklar için büyük tehdit oluşturan sivrisineklerden korunmak için birçok yöntem uygulanabilir. Bu konuyla alakalı olarak, çocuklar sinek ısırıklarından nasıl korunur sorusunun cevabını ve özellikle sivrisinek ısırıklarından sonra yapılması gereken basit tedavileri yazımızda bulabilirsiniz.

Sivrisinek Isırıkları İçin Basit Tedavi Yöntemleri

Sivrisinek ısırıklarında etkili tedavi yöntemleri olarak şunları yapabilirsiniz:

  • Aspirini bir miktar suda ezdikten sonra suyu ısırık bölgesine sürün.
  • Kolonya acı veren bir yöntem olsa da, kaşıntının ve hissedilen acının geçmesinde etkili bir sıvıdır.
  • Sinek ısırığı olan bölgeye buz baskısı yapmak da basit ama etkili bir yöntemdir.

Çocuklar Sivri Sinek Isırıklarından Nasıl Korunur?

Çocukları sivri sinek ısırıklarından korumak için yapılması gereken en basit yöntemlerden biri, sivrisinekleri uzaklaştırdığı kanıtlanmış olan kimyasal vücut spreyleri veya losyonlarıdır. Söz konusu spreyler ve losyonların çocukların cildinde olumsuz etkiler yaratmasından çekiniyorsanız, eczanelerde satılan daha tedavi amaçlı kullanılan sivrisinek losyonlarından satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, söz konusu losyonları kullanmama konusunda kararlı biriyseniz, kapalı ve elektrik prizi bulunan alanlar için de üretilmiş olan sivrisinek kovucu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu ürünler elektrik prizine yerleştirilen bir adaptör ile tablet şeklindeki sivrisineği uzaklaştırıcı bir aparattan oluşmaktadır.

Bu tür bir cihazın bulunmadığı yerlerde ise doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Sivrisinekleri çocuklardan uzak tuttuğu bilinen kuru soğanı, ortadan ikiye bölüp çocuğunuzun yanı başına koyarak sivrisinekleri çocuğunuzdan uzak tutmayı başarabilirsiniz.

Soğan kokusundan haz etmeyen çocuklar için bu yöntemi alternatif bir bitki ile uygulamak da mümkün olmaktadır. Bu konuda, soğanla hemen hemen aynı görevi gören fakat kokusu bakımından çocuğunuza rahatsızlık vermeyecek olan fesleğen bitkisi de iyi bir sivrisinek kovucu olarak bilinmektedir. Fesleğen bitkisinin kendine has kokusu sivrisinekleri kaçırmaya yeter. Çocuklar sinek ısırıklarından nasıl korunur hakkında daha detaylı bilgiler almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Öte yandan, çocuğunuzu sivrisineklerin ısırıklarından koruma konusunda fesleğen bitkisine hiçbir yerde ulaşamıyorsanız, aynı amaçla kullanabileceğiniz birtakım bitkiler daha vardır. Bunlar; aynısafa, karanfil, melisa, okaliptüs, nane, lavanta, zencefil ve biberiyedir. Bu bitkilerin kendisinin bulunmadığı durumlarda da yağları bir bardak suya damlatılıp çocuğun bulunduğu ortama konulduğunda, o bölgede yer alan sivrisinekler dağılmaktadır.

Bebeğinizi Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korursunuz?

Bebekleri sivrisineklerden korumak için yapılması gerekenler, şu şekilde özetlenebilir;

  • Cibinlik kurmak: Kimyasal etkisi bulunan sprey veya losyonları kullanmadan en basit ve en etkili yöntemlerden biri bebeğin veya çocukların yatağına cibinlik kurmaktır.
  • Açık renk giysiler ve çarşaflar: Sivrisinekler renk duyarlılığına sahip canlılardır. Dolayısıyla parlak ve açık renkteki kumaşlardan kaçınırlar.
  • Bitkisel yağlar: Uçucu etkiye sahip bitkisel yağları bebeklerinize ve çocuklarınıza sürerek sivrisineklerin onlara yaklaşmasının önüne geçebilirsiniz. Bu yağlara örnek olarak; lavanta yağı, kekik yağı ve nane yağı verilebilir.

Sivrisineklerden Kurtulmak İçin Bunları Yapın

Sivrisinek ısırıklarından kurtulmak için yapılması gerekenler arasında alternatif yöntemler de yer almaktadır. Böylece elinizin altında bulunan ya da kolay ulaşabileceğiniz yöntemlerle, sivrisinekleri çocuklarınızdan uzak tutmayı başarabilirsiniz.

Karanfil ve Limon

Karanfil ve limon karışımı sivrisinekleri kovmada etkili bir yöntemdir. Limonu ortadan ikiye kestikten sonra üzerine karanfil taneleri yerleştirin ve çocukların bulunduğu ortama koyun. Bu kokudan rahatsız olan sivrisinekler buldukları ilk fırsatta söz konusu ortamı terk edeceklerdir.

Duş Almak

Yatmadan önce alınan duş sivrisinekleri kovmada etkilidir. Vücudun kendine has kokusuna gelen sivrisinekleri, duş aldıktan sonra temiz kokulu bir bedenle şaşırtabilir ve sivrisineklerin sizden ve çocuklarınızdan uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda çocuklar sinek ısırıklarından nasıl korunur konusuyla ilgili olarak faydalı bilgileri sizinle paylaştık.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA