Sağlık.org
Çocuklarda Soğuk Algınlığının Sebepleri Nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş
1 Nisan 2019
admin

Çocuklarda Soğuk Algınlığının Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda soğuk algınlığına neden olan sebepler, her yıl farklı bir salgın hastalık olarak ortaya çıkan virüslerden kaynaklanmaktadır. Rhinovirüs adı verilen bu virüslerin, özellikle kış mevsiminin gelmesiyle etkilerini artırarak, bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşmasına sebep oluyor. Bu yazımızda çocuklarda soğuk algınlığının sebepleri nelerdir, sorusunun cevabı olarak;

  • Çocuklarda soğuk algınlığı hakkında genel bilgiler,
  • Çocuklarda görülen kış hastalıkları
  • Çocuklarda soğuk algınlığının belirtileri ve
  • Soğuk algınlığı hastalıklarına karşı yapılması gerekenler

İle ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı

Çocuklarda görülen soğuk algınlığı, özel bir tedavi yöntemi bulunmayan bir çeşit virüsler tarafından ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde de gergedan virüsü olarak adlandırılan ve tıp dilinde “Rhinovirüs” adı verilen bu virüsler, her yaştan kişiye tehdit oluştururken, en sık okul çağındaki çocuklarda görülmektedir. Söz konusu, çocuklarda soğuk algınlığına sebep olan virüsten korunma yöntemleri hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çocuklarda Kış Hastalıkları ve Rhinovirüsler

Çocuklarda kış hastalıklarına neden olan Rhinovirüsler, soğuk algınlığına bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklarda da %50 paya sahiptir. Dolayısıyla soğuk algınlığına bağlı ortaya çıkan 2 hastalıktan 1’inde bu virüsün etkili olduğu görülmektedir. Çocuklara bu virüslerin bulaşmasının 2 farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hastaların soluduğu havada bulunan damlacıklarda yuvalanan Rhinovirüslerin solunum yoluyla çocuklara geçmesi ve
  • Hastalığa yakalanmış kişilerin eşyalarına temas edilmesi veya kirli elleri ile tokalaşılmasıdır.

Hastalığın İlk Belirtileri Hapşırma ve Burun Tıkanıklığı

Hastalığın ilk belirtileri olarak hapşırma ve burun tıkanıklığı rahatsızlıklarının yaşanması dikkat çekicidir. Ancak her hapşırma ve burun tıkanıklığı, bu soğuk algınlığına Rhinovirüsün sebep olduğunun göstergesi değildir. Öte yandan soğuk algınlığının şiddeti de bu virüslerin sayısına bağlıdır. Soğuk algınlığına yakalanmış çocuklarda görülen belirtiler şunlardır;

  • Burun tıkanıklığı ve akıntı
  • Halsizlik
  • Öksürük ve boğazda ağrılar
  • Yoğun baş ağrısı

Görüldüğü gibi çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri nelerdir sorusuyla ilgili olarak ortaya çıkan hastalığın belirtileri bunlardan oluşmaktadır.

Virüsün Ana Merkezi Okullar

Virüsün yayılma kaynağı olarak okullar görülmektedir. Uzun saatler boyunca aynı ortamdaki havayı soluyan ve sürekli birbirleri ile yakın temasta bulunabilen çocukların arasında kısa sürede yayılan Rhinovirüsler, daha sonra yaşamın diğer alanlarına da sirayet edebilmektedir. Öte yandan tüm dünyada yaygın olarak görülebilen bir virüstür. Özellikle bahar aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Çünkü sonbaharda okulların açılması ile bir anda patlama yapan virüs salgın bir şekilde yayılarak tüm kış boyunca çocukların sağlığını tehdit etmektedir.

Hastalığa Karşı Bol Sıvı Tüketilmeli

Soğuk algınlığına karşı bol sıvı tüketimi, hastalıkla mücadele eden çocuklarda mutlaka uygulanması gereken tedavi yöntemidir. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Rhinovirüslerin sebep olduğu ve özellikle okul çağındaki çocuklarda sık görülen soğuk algınlığı hastalıklarında özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla hastalık süresince bol miktarda sıvı tüketilmesi çocuğun tedavisinde önem teşkil etmektedir.

Grip ve Soğuk Algınlığını Birbirine Karıştırmayın

Grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklara dikkat edilmelidir. Bu konuda; soğuk algınlığında yüksek ateş seyrek olarak ortaya çıkmaktayken, gripte en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır. Öte yandan burun tıkanıklığına bağlı rahatsızlıklar da gripte az olarak ortaya çıkarken, soğuk algınlığında da yoğun olarak yaşanır. Bununla birlikte soğuk algınlıklarının ilerleyip ciddi rahatsızlılara sebep olması söz konusu değilken, gripte bu durumdan bahsedilmesi mümkündür. Çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri nelerdir sorusunun cevabı olarak hazırladığımız bu yazımızda, soğuk algınlığının sebepleri ve korunma yolları konusunda bilgilere değindik. Daha detaylı bilgiler için herhangi bir çocuk sağlığı uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA