“Reklam
Çocuklarda Üfürüm Nedir Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda Üfürüm Nedir Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda üfürüm rahatsızlıkları, hemen hemen birçok çocukta görülen ve kalp ile ilgili bir bulgudur. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda sıklıkla görülen bu rahatsızlık, çocuğun ailesinde büyük bir endişe ve paniğe sebep olmaktadır. Ancak herhangi bir ciddi kalp rahatsızlığı bulunmayan çocukların kalbinde de üfürüm belirtileri ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla ciddi sonuçlar doğurmayacak derecedeki üfürümler için endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Bu konuyla ilgili olarak, özellikle anne ve babaların en merak ettiği soruların başında yer alan çocuklarda üfürüm nedir sebepleri nelerdir soruları hakkında açıklayıcı cevaplar ve çok daha detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Üfürüm Nedir?

Çocuklarda görülen üfürüm, çocuk sağlığı uzmanı tarafından stetoskop ile dinlenen çocuğun kalbinde, üflemeyi andıran bir ses duyulması şeklinde ortaya çıkan bir bulgudur. Küçük yaştaki birçok çocuğun kalbinde söz konusu bulguya rastlanılır. Çünkü kalbin çalışma prensibine bağlı olarak vücuda kan pompalanması sırasında ortaya çıkan doğal titreşimler de üfürüm sesine neden olmaktadır. Dolayısıyla bu tür bir üfürüme, halk dilinde masum üfürüm adı verilmektedir. 

Çocukların fiziksel gelişimi erişkinler gibi tamamlanmadığı için, çocuklarda bulunan göğüs duvarı yetişkin bir insana göre çok daha ince bir yapıda olmaktadır. Bu sebeple de kalpteki hareketlilikler ve kan pompalanması sırasında çıkan sesler, hekim tarafından çok daha kolaylıkla duyulabilir.

Üfürümün Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda üfürümün sebepleri, üfürümün şiddeti ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Biraz önce bahsettiğimiz masum üfürümler, doğal sebeplerden ortaya çıkan tamamen rahatsız olarak kabul edilen bir türdür. Öte yandan kansızlık, gebelik ve tiroit bezinin aşırı çalışması da ciddi boyutlarda olabilen üfürümlere sebep olarak gösterilebilmektedir. Bu türden üfürüm rahatsızlıkları, hafif veya ağır seviyede kalp rahatsızlıklarının belirtileri arasında da yer almaktadır. Çocuklarda üfürüm nedir sebepleri nelerdir sorusu ile bağlantılı olarak söz konusu kalp rahatsızlığında birtakım belirtiler öne çıkmaktadır.

Üfürümden Başka Kalp Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Üfürümden başka ortaya çıkan kalp hastalıklarının belirtileri, çocukların yaş aralıklarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak;

  • Bebeklerde Üfürüm Belirtileri: Morarma, hızlı nefes alıp verme, kilo alma problemi, büyüme ve gelişmede gerilik, sık sık akciğer enfeksiyonlarına yakalanma
  • Çocuklarda Üfürüm Belirtileri: Sık sık bayılma veya bayılacak gibi olma, kalpte meydana gelen ritim bozuklukları, göğüste hissedilen yoğun ağrı, halsiz olma ve çabuk yorulma 

Durumları söz konusu belirtiler arasında yer almaktadır.

Çocuklarda Üfürüm Nasıl Fark Edilir?

Küçük çocuklarda üfürümün fark edilmesi konusunda anne ve babalara büyük görev düşmektedir. Çocuğun davranışlarında ve fiziki yeterliliğinde, yukarıda saydığımız belirtilerden şüphelendikleri durumlar oluştuğunda en kısa sürede çocuk sağlığı uzmanına başvurmaları gerekir. Bununla beraber çocuklarda üfürüm, daha çok çocuğun ateşli bir hastalık geçirmesinin akabinde ortaya çıkmaktadır. Doktor muayenesi sırasında stetoskop ile çocuğun kalbini dinleyen doktor, üfürüm olup olmadığını kolaylıkla fark edebilir. 

Çocuklarda Üfürüm Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda üfürüm tedavisi için özellikle yapılan bir işlem söz konusu olmamaktadır. Başka bir deyişle, çocuk kalbinde bulgusuna rastlanan üfürüm tedavi edilmemekte, üfürüme sebep olan neden söz konusuysa bu rahatsızlığa yönelik tedavi işlemleri yapılmaktadır. Dolayısıyla halk tabiriyle masum üfürüm adıyla tabir edilen üfürümlerde tedavi uygulanmamaktadır. Çünkü kalbin gayet sağlıklı olduğu bilinmektedir. Ancak damar tıkanıklığına veya tiroit bezinin hızlı çalışması gibi sebeplerle ortaya çıkan üfürümlerde tespit edilen hastalığa yönelik tedaviler yapılır. Bu yazımızda çocuklarda üfürüm nedir sebepleri nelerdir konusuyla ilgili önemli bilgileri sizlerle paylaştık. Daha detaylı bilgilere ulaşmak için herhangi bir çocuk sağlığı uzman hekimi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?