“Reklam
Çocukları Gripten Nasıl Koruruz?

Çocukları Gripten Nasıl Koruruz?

Gripten çocukları koruma yöntemleri, anne ve babaları yakından ilgilendiren konular arasında yer alır. Çünkü çocuklarının sağlıklarının bozulmaması için yapılması gerekenler, çocuğun ebeveynlerin sorumluluğu altındadır. Özellikle okul dönemindeki çocukların, eğitim hayatlarından geri kalmamaları adına ve okulda salgın hastalıklardan etkilenmemeleri için yapılması gereken birtakım işlemler vardır. Bu konuda anne ve babalara büyük görev düşmektedir. Anne ve babaların en çok merak ettikleri “Çocukları gripten nasıl koruruz?” sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Risk Grubunda Olanlar

Grip konusunda risk grubunda olan çocuklar, gribe yakalanmaları halinde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirler. Dolayısıyla bu grupta yer alan çocukların grip salgınlarından korunması büyük önem teşkil etmektedir. Eğer çocuğunuzda, daha önceden teşhisi konmuş aşağıdaki rahatsızlıklardan biri varsa mutlaka çocuğunuzun grip olmaması adına büyük bir çaba göstermeniz gerekir. Söz konusu rahatsızlıklar şunlardır:

 • Astımı bulunanlar
 • Diyabeti olanlar
 • Kalp ve böbrek hastalıkları olanlar
 • Aspirin tedavisi alanlar
 • Kanser tedavisi görenler ve organ ve kemik iliği nakli yapılmış çocuklar

Bu kişilerin grip hastalığına yakalanmaları için yapılabilecek en etkili çözüm grip aşısı olmaktadır. Grip aşısıyla kuvvetlenen vücut direnci, salgın ve bulaşıcı hastalıkların çocuklara hemen etki etmesini engeller.

Vakit Kaybetmeden Doktora Başvurun

Gribin artmasının ardından vakit kaybetmeden doktora başvurulması, hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasını engeller. Bu noktada, çocuğun durumunun ciddileştiğini gösteren; yüksek ateş, göğüste ağrıların başlaması, titreme, dudaklarda ve el tırnaklarında morarmalar gibi belirtiler oluştuğunda bir an önce doktor muayenesine gidilmesi gerekir. Bazı çocuklarda da bu belirtilerin dışında, karın ve göğüste batma şeklinde ağrıların olması gripten etkilenen çocuğun durumunun ağırlaştığını gösterir.

Grip Salgını Başlamadan Önce Aşı Olunmalı

Grip salgınından önce grip aşısı olmak, çocuğun vücut direncini artıracağından hastalığa yakalanması ihtimalini oldukça düşürür. Bununla birlikte, her yıl farklı bir salgın söz konusu olduğundan, aşıların aksatılmadan düzenli bir şekilde vurulmasının önemini artırmaktadır. Grip sezonu başlamadan önce, mümkün olan en erken vakitte çocuğun o yılki salgından etkilenmemesi için grip aşısının yapılması gerekir. Çocukları gripten nasıl koruruz sorusunun cevabı olarak grip aşısından başka yapılması önemli olan işlemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Grip Aşısı Dışında Yapılması Gerekenler

Grip aşısı dışından etkili yöntemler, anne ve babaların dikkat etmesi gereken konular arasında yer alır. Yapılan grip aşılarına rağmen çocukların yine benzer rahatsızlıklar yaşaması mümkündür. Bu nedenle sadece grip aşısı vurulup, çocuğun hastalığa yakalanmayacağını düşünmek boş bir bekleyiş olacaktır. Grip aşısı dışında çocuğun hijyenik olması, hastalığa yakalanmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla çocuğun ellerinin düzenli yıkanması, hasta kişiler ile aynı havayı solumamasına dikkat edilmesi, bol sıvı tüketmesi ve bol bol istirahat etmesi çocuğun gribe yakalanmaması adına yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuğun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yapılması gerekenler, uzman hekimler tarafından anne ve babalara sık sık açıklanmaktadır. Aşağıda yer alan işlemlere dikkat edilerek çocukların bağışıklık sistemi güçlendirilir ve vücut direnci artırabilir:

 • Salgın olan virüs aşılarının düzenli yapılması
 • Dengeli beslenmeye önem verilmesi
 • Çocuklarının uykularına dikkat edilmesi 
 • Doktorun yazmadığı ilaçların ve antibiyotiklerin kullanılmaması
 • Belirli aralıklarla doktor muayenesine gidilerek sağlık kontrolü yapılması

Enfeksiyonlardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Çocukları enfeksiyonlardan korumak için yapılması gerekenler, anne ve babaları yakından ilgilendirmektedir. Grip ve benzeri salgınlardan çocuklarının etkilenmemesi için ebeveynlere düşen görevler şunlardır:

 • Çocuklara grip aşısı yaptırılmalıdır.
 • Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.
 • Çocukların kapalı ve kalabalık yerlerde fazla bulunmasının önüne geçilmelidir.
 • Ev ve okulların sık sık havalandırılmasına gayret edilmelidir.
 • Doktor muayenesinin ardından, doktorun yazdığı bağışıklık sistemi güçlendirici ilaçlar kullanılmalıdır.

Bu yazımızda çocukları gripten nasıl koruruz konusuyla ilgili olarak faydalı bilgilerden bahsettik. Eğer çocuğunuz sık sık gribe yakalanıyorsa muhakkak uzman bir hekimin muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?