“Reklam
D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

D vitamini eksikliğinin birçok belirtisi vardır ve eksikliğin çözümü için öncelikle bu belirtiler dikkatlice incelenmelidir. Kendisinde D vitamini eksikliği bulunduğunu düşünen kişi, belirtilerin tamamını veya bir kısmını gösteriyorsa bu düşüncesinde haklı olabilir.

D Vitamini Nedir?

D vitamininin ne olduğu sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir: D vitamini, yağda çözünen ve sağlık için gerekli olan vitaminlerden biridir. D vitamini karaciğerde ve vücuttaki yağ dokularında depolanabilmektedir. Kalsiyum ve fosfor maddelerinin emiliminin sağlanması için gereken bir vitamindir. Çocukların büyümesi konusunda da önemli etkiye sahiptir.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamininin faydaları çocuklarda ilk olarak büyüme ve gelişme konularında görülür. Bu vitaminin yetişkin vücudunda da önemli görevleri vardır. Kişinin aldığı kalsiyum ve fosforun sindirilerek kullanabilmesi için D vitaminine ihtiyacı vardır. Kemik sağlığı konusunda D vitamininin etkisi çok büyüktür. Yani iskelet sisteminin sağlığı için bu vitamin elzemdir. Diş sağlığı konusunda da D vitamininin işlevleri vardır. Ayrıca D vitamininin kişinin ruh haline olumlu katkılarının olduğu da bilinmektedir. D vitamininin işe yaradığı noktalar kişinin ruh ve beden sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

D Vitamini Eksikliği Nedir?

Kimi durumlarda D vitamininin vücutta eksikliği görülebilir ve bu durumda kişi, eksikliğin belirtilerini hisseder. Eksiklik varsa mutlaka giderilmelidir. Aksi halde önemli sağlık sorunlarına ve kişinin hayat kalitesinde düşüşe yol açar. Hem fiziksel hem ruhsal sağlık için, D vitamini düzeyi mutlaka takip edilmelidir. Kişi vücudundaki belirtileri dikkatli bir şekilde gözlemlemeli ve bu vitaminin kendisinde eksik olduğundan şüpheleniyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçmeli ve gereken tedbirleri almalıdır.

D Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür?

D vitamini eksikliğinin görüldüğü kişiler çocuk olabilecekleri gibi yetişkin de olabilirler. Yani D vitamini eksikliği her yaştan kişide görülebilir. Fakat risk yaş ilerledikçe artmaktadır. Ayrıca hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır. En önemli D vitamini kaynağının güneş olduğu düşünülürse, zamanının çoğunu güneş görmeyen ortamlarda geçiren insanların bu rahatsızlık konusunda risk altında olduğu rahatlıkla söylenebilir. Günümüzde D vitamini eksikliği yaşayan insan sayısı çok fazladır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliğinin çeşitli belirtileri vardır ve kişi kendinde bu belirtilerin hepsini veya bir kısmını gözlemlediyse D vitamini eksikliğinden mustarip olma ihtimali mevcuttur. D vitamini eksikliğinin belirtileri aşağıda açıklanmıştır: 

 • Negatif Ruh Hali: D vitamininin kişinin psikolojisini etkileyen bir faktör olduğu bilinmektedir. D vitamininin vücutta eksik olması, kişiyi depresif ve melankolik bir ruh haline sokacaktır.
 • Sürekli Yorgunluk ve Halsizlik Hissi: D vitamininin kas ve kemiklerin dayanıklılığına olan etkisi bilinmektedir. Bu vitaminin eksikliği vücudu kuvvetsizleştirir. Kişinin dayanıklılık seviyesi düşer ve böylece kişi kendini sürekli halsiz hisseder, geçmeyen bir yorgunluk hissinden şikayet eder.
 • Kilo Alımı: D vitamininin vücutta yeterli miktarda bulunmaması kişiyi kilo almaya daha yatkın hale getirebilir. 
 • Kaslarda Zayıflık: Kasların güçlenmesinde etkili bir vitamin olan D vitamini vücutta yeterli miktarda bulunmazsa kişinin kasları güçsüz olacaktır.
 • Kemiklerde Ağrı Hissi: D vitamini, iskelet sistemi için çok önemli ve faydalıdır. Eksikliğinde kemik ağrıları görülebilir.
 • Sırt ve Bel Ağrısı: Kemiklerin güçlü ve dayanıklı olmasını sağlayan D vitamininin eksikliği durumunda sırt ve bel bölgesine ağrılar görülebilir.
 • Saçlarda Dökülme: Kişi saç dökülmesi problemi yaşıyorsa vücudundaki D vitamini miktarı olması gerekenden az olabilir. Çünkü saç yapısının sağlığında da D vitamini etkin rol oynamaktadır.
 • Normalden Fazla Terleme: Kişinin fazlaca terliyor olması, D vitamini eksikliğinin belirtilerinden biridir. Bu aşırı terleme özellikle baş ve boyun bölgesindeyse, D vitamini eksikliği akla gelmelidir.
 • İshal: D vitamini sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Eksikliğinde kişi ishal problemi yaşayabilir.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri

D vitamini eksikliğinin birçok nedeni bulunmaktadır ve bunların bilinmesi, rahatsızlıktan korunmak noktasında önemlidir. D vitamini, aşağıdaki sebeplerden dolayı vücutta eksik olabilir:

 • Güneş Işığından Yeterince Faydalanmamak: Günümüzde insanlar zamanlarının büyük bir kısmını ev, ofis, okul gibi kapalı ortamlarda geçirmektedir. D vitamininin en önemli kaynağı olan güneş ışığından faydalanamayan bireylerde bu vitaminin eksikliği görülmektedir.
 • D Vitamininin Vücut Tarafından Yeterince Emilmemesi: Bazı kişilerin vücudunda böyle bir sıkıntı görülebilir. Bu durum çeşitli sindirim sorunlarından, kullanılan ilaçlardan veya yapısal özelliklerden kaynaklanabilir.
 • Fazla Kilo: Aşırı kilolu kişilerde D vitamini eksikliği görülebilir. Çünkü yağ dokuları vücutta dolaşan D vitaminini alır ve kullanımının azalmasına neden olabilir.
 • Çeşitli Hastalıklar: Bazı hastalıklar kişide D vitamini eksikliği probleminin gelişmesine neden olabilir. Çeşitli sindirim hastalıkları, böbrek hastalıkları ve çölyak hastalığı bunlara örnektir.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocukların vücudunda D vitamininin eksikliği, büyüyüp gelişme konusunda sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Tedavi edilmezse çocuğun boy uzaması yavaşlayabilir. Küçük yaşlarda vücudun gelişimi oldukça hızlı olduğundan, D vitamini ihtiyacı da yüksektir. D vitamininin eksik olması, çocukta raşitizm adı verilen ciddi bir hastalığa yol açabilir. Ayrıca çocukların sağlıklı diş yapısına sahip olabilmeleri için de vücutlarında yeterli miktarda D vitamini bulunmalıdır; aksi halde diş problemleri ortaya çıkabilir.

Yaşlılarda D Vitamini Eksikliği

Yaşlıların vücudunda D vitamini eksikliği görülme ihtimali oldukça yüksektir ve bu eksiklik onlar için ciddi sorunlara yol açar. D vitamini eksikliğinin yaşlı kimselerde meydana getirdiği sonuçlar şu şekildedir:

 • Kas gücünde azalma
 • Vücut dengesinin bozulması ve bundan dolayı düşmeler, kırıklar
 • Hareket kabiliyetinde azalma
 • Hafıza problemleri
 • Kaslarda ağrılar ve kasılmalar
 • Sık hasta olma

D Vitamini Eksikliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

D vitamini eksikliği belirtileri için gidilecek doktor, dâhiliye (iç hastalıkları) uzmanıdır. Kişi D vitamini eksikliği belirtileri gösterdiğini düşünüyorsa bir dâhiliye uzmanına başvurmalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyulmalı, eğer doktor kişinin vitamin desteği almasını söylerse vitamin desteğinden faydalanılmalıdır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kan tahlili yoluyla kişide D vitamini eksikliği olup olmadığının anlaşılması mümkündür. Tahlilin sonucunu inceleyen dâhiliye uzmanı, kişiye uygun tavsiyelerde bulunacaktır ve gereken tedaviyi gerçekleştirecektir.

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D vitamini eksikliğinin yol açtığı pek çok sağlık sorunu bulunduğundan, D vitamini eksikliği kesinlikle hafife alınmamalıdır. Aşağıda D vitamini eksikliğinden kaynaklanan ciddi sorunlardan bazıları açıklanmıştır.

 • Kalp rahatsızlığına yakalanma ihtimali ve buna bağlı ölüm riski artar.
 • Yüksek tansiyon problemi yaşama riski artar.
 • İskelet ve kas problemleri görülür.
 • Bazı kanser türlerinin görülme riski artabilir.

D Vitamini Eksikliğini Giderme Yolları

D vitamini eksikliğini gidermek için çeşitli yöntemler mevcut olup, kişinin bu vitamin eksikliğini ciddiye alması ve çözüm için gerekeni yapması şarttır. Çözüm önerileri şu şekildedir:

 • Vitamin Takviyesi: Eğer doktor uygun görmüşse kişi eczaneden vitaminini temin edebilir. Ampul veya hap şeklindeki bu vitaminler doktor önerisiyle ve bilinçli şekilde kullanılmalıdır. 
 • Güneş Işığından Daha Çok Yararlanma: Açık havadan ve güneş ışığından uzak bir yaşam sürmek, D vitamini eksikliğinin en temel sebeplerindendir. Güneşten kontrollü ve dikkatli bir şekilde, yeterli miktarda faydalanılmalıdır.
 • Beslenmeye Özen Gösterme: Sağlıklı ve dengeli beslenerek ideal kiloya ulaşmak ve onu korumak, aşırı kiloya bağlı D vitamini eksikliğini çözebilir. Ayrıca bu vitamini içeren besinleri tüketmek gereklidir.

Beslenme ve D Vitamini

D vitamini içeren bir beslenme düzeni, bu vitaminin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olabilir. Tüketilmesi gereken, içeriğinde D vitamini bulunan besinlerin bazıları şunlardır:

 • Süt ve süt ürünleri
 • Somon balığı
 • Ton balığı
 • Yumurta
 • Karaciğer
 • Yulaf
 • Mantar

Güneş ve D Vitamini

En büyük ve önemli D vitamini kaynağı güneştir. Kişilerin güneş ışığından yeterince yararlanmaları çok önemlidir; aksi halde D vitamini eksikliği sorunu yaşamaları çok olasıdır. Güneşten yeterli ve bilinçli şekilde faydalanılmalıdır. Güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalmanın tehlikeleri unutulmamalı ve geçirilen süre konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

D Vitamini Takviyesi

Kişiye doktor tarafından D vitamini takviyesi önerisinde bulunulduysa, bu öneri dikkate alınmalıdır. Ampul veya hap şeklindeki vitaminlerle bu destek sağlanabilir. Kişi bu desteği sadece doktorun önerisiyle ve onun söylediği miktarda kullanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?