“Reklam
DNA Hasarının Gebelikte Etkisi Oluyormu?

DNA Hasarının Gebelikte Etkisi Oluyormu?

DNA Hasarının Gebelikte Etkisi Oluyormu?

Pek çok kişi aile kurduktan sonra çocuk sahibi olmak istemektedir. Fakat bazı durumlarda bu konu zor hale dönüşebilmektedir. Son dönemlerde dış faktörler gebe kalmayı zorlaştırmaktadır. Günümüzde anne olma yaşının yükselmesi insanların bebek sahibi olmasını daha da zorlaştırmaktadır. Bununla beraber dünya üzerinde kısırlık oranlarında da artış gözükmeye başlamıştır. Erkekler üzerinde kısırlık oranlarına bakıldığı zaman, sayı ve hareket bozuklukları başı çekmektedir. DNA yapısının bozulmaya başlaması özellikle gebelik üzerinde bazı sorunlara engel olmaktadır. Bununla beraber düşük oluşumuna da destek olabilir. Uzmanlar hamile kalmada dna faktörü konusunda bizlere bazı detaylardan bahsetti.

Spermde Yumurta Kadar Önemli

Yakın zamana kadar erkekler üzerinde kısırlık incelemeleri yapıldığında test aşamasında sadece sperm sayısı ve hareketlerine bakılıyordu. Artık erkeklerin sahip olduğu spermlerin DNA’ları üzerinde ortaya çıkan hasarlarda incelenmektedir. Belirli bir sayıda erkekten alınmış olan sperm hücreleri özel bir teknik sayesinde DNA’larındaki hasar durumu öğrenilmektedir. Test sırasında sperm üzerinde sayı ve hareket bozukluğu olan kişilerde genetik hasar da görülmektedir. Test sırasında sperm değerleri normale yakın olan insanlarda spermlerin DNA’ları bozuk olabilmektedir.

Sigaranın Etkisi

Sperm genetiğinde farklı nedenler yüzün hasar meydana gelmektedir. Erkeklerde testis damarları üzerinde ortaya çıkan şişlik durumu ya da geçirilmiş ameliyatlar farklı nedenler arasında yer almaktadır. Hastalıkları geçirmemesine rağmen sperm genetik hasarı bulunan erkeklerde yer almaktadır.

Düşük Nedeni

Normal gebelik dönemlerinde spermin yumurtaları tüp içinde başarılı bir şekilde döllemesi gerekir. Spermlerin kafa bölgelerinde taşımış olduğu genetik yapılarının sağlıklı olması gerekmektedir. Genetiği bozuk yer alan spermler yumurtaları dölleyememekte ya da dölleme sonrası embriyo sağlıksız olabilmektedir. Sperm sayısı gebelikte son derece önemlidir. Kadınlar üzerinde ortaya çıkan gebelik kayıpları ve kötü embriyo kalite incelemeleri bazı önemli ve olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Tedavisi Bulunuyormu?

Spermin genetik yapısını düzenleyecek herhangi bir ilaç yer almıyor. Bu nedenle ilk olarak sperm kalitesini korumak için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Diyet programlarını uygulamalı ve sigaradan uzak durmak gerekmektedir. Bu uygulamalardan sonuç alınmaması durumunda en az 2-3 aylık antioksidan olarak bilinen takviyeler fayda sağlamaktadır. Tüp bebek tedavisi konusunda bu uygulamalar hastalara önerilmektedir. Bu uygulama ile beraber testislerden iğne ile sperm elde edilmektedir. Buradaki temel amaçlar arasında, genetiği bozulmamış spermlerin bulunduğu yerden alınması gerekir. Antioksidan uygulaması ile testislerden iğne kullanılarak alınacak olan spermlerin tüp bebek tedavisinde kullanılması gebelik için işe yarayan yöntemler arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?