“Reklam
Fissürün Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

Fissürün Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

Fissür rahatsızlığının tedavisinde evde doğal tedavi yöntemleri kullanarak, rahatsızlığın neden olduğu acı ve ağrıların dindirilmesi mümkündür. Birçok kişinin muzdarip olduğu bu rahatsızlık görünüşte küçük bir sorunun çok daha büyük sıkıntılara neden olduğunun bir örneğidir. Nitekim anal fissür adı verilen bu rahatsızlık birçok kişinin hem yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte hem de sebep olduğu acılar ve ağırlar nedeniyle de can yakıcı bir hale gelmektedir. Fissür tedavisi sırasında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıdan öğrenebilir ve doğal tedavi yöntemleri ile fissürün sebep olduğu acıları azaltabilirsiniz.

Fissür Nedir?

Anal fissür olarak bilinen tıbbi terim, halk arasında da makat çatlağı olarak isimlendirilmektedir. Makatın çıkış bölümünde çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen küçük bir çatlak, dışkılama sonucu yaraya dönüşerek bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin büyük bir acı duymasına neden olmaktadır. Makat çatlağı tedavi edilmediği sürece, çatlağın oluştuğu bölgedeki yaranın büyümesi ya da enfeksiyon kapması gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

Fissür tedavisinde evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemlere geçmeden önce hastalığın genel olarak neden oluştuğuna ve en sık görülen belirtilerine değinmek gerekir.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Oluşur?

Makat çatlağının oluşma sebepleri arasında tam bir netlik olmasa da genel olarak bağırsak hastalıklarının anal fissür oluşumunu hızlandırdığı uzman doktorlar tarafından bilinmektedir. Makat çatlağının bilinen sebepleri olarak şunlar gösterilebilir:

 • Uzun süreli kabızlık dolayısıyla dışkılama güçlüğünün yaşanmasına bağlı olarak oluşabilir.
 • Kadınlarda doğum sırasında, doğum yapmanın yarattığı baskı ve zorlanma sonucu bazı kadınlarda meydana gelebilir.
 • Crohn hastalığının anal fissüre sebep olduğu bilinmektedir.
 • Ülseratatif kolit ve türevleri gibi enfeksiyon kaynaklı bağırsak hastalıklarının makat çatlağının meydana gelmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
 • Tüm bunlarla birlikte yapılan tıbbi müdahalelerde de makat çatlağı oluşumuna sebep olan birtakım işlemler olabilmektedir. Bunlar; rektal bir termometrenin yerleştirilmesi, lavman cihazının yerleştirilmesi ve endoskop uygulamaları makat çatlağına neden olabilir.
 • Nadir olarak görülse de gebelik sırasında yaşanan deformasyonun da makat çatlağına sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Görüldüğü üzere kişilerin günlük hayatlarında özellikle tuvalet ihtiyaçlarını gidermede büyük sıkıntılar yaratan makat çatlağı birçok sebepten kaynaklı olarak meydana çıkabilmektedir. Yazımızın devamında anal fissürün en sık görülen belirtilerini ve hem bitkisel hem de tıbbi tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Makat Çatlağı Belirtileri

Makat çatlağı rahatsızlıklarının belirtileri arasında en sık görülen semptomlar anal bölgede meydana gelen ağrı ve sızlamalardır. Özellikle bu durumlarda çatlak çok küçük olsa da yarattığı etki oldukça büyük olmaktadır. Küçük bir çatlağın sebep olduğu ağrı oldukça şiddetli olmasına rağmen kimi durumlarda dışkılama sonrasında ağrıda azalma da görülebilmektedir. Hatta anal fissürden muzdarip olan birçok kişinin şikâyetleri arasında, sadece tuvalet ihtiyacı sırasında yoğun acı çekildiği sonrasında hiçbir ağrı ya da sızlama hissedilmediği kaydedilmiştir.

Makatta Meydana Gelen Çatlakların Belirtileri 

Makatta ortaya çıkan küçük çatlakların belirtileri arasında en belirgin olanları uzman doktorlar tarafından şu şekilde gözlemlenilmiştir:

 • Anal fissürden muzdarip kişinin tuvalet ihtiyacı sırasında ağrı yoğun bir şekilde artar, yırtılır ya da kesilirmiş gibi bir hissiyat oluşur.
 • Tuvalet ihtiyacının giderilmesinden sonra makatta kanamaların meydana gelmesi, dışkıda kan görülmesi makat çatlağının en temel belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Söz konusu kanamalar küçük miktarda parlak kırmızı birkaç damla halinde gözlemlenir.
 • Bir diğer belirtiler arasında olan anal bölgede yoğun kaşıntı, anal ülserasyon olarak tabir edilen rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkmaktadır.
 • Çatlağın daha derinleştiği ya da büyüdüğü gözlemlenirse kronik anal fissürün belirtisi olarak değerlendirilir.

Söz konusu belirtiler hakkında önem teşkil eden bilgilere ve fissür tedavisi yöntemlerine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Makatta Çatlak

Makatta meydana gelen küçük çatlaklar genellikle kişinin tuvalet ihtiyacını giderirken ortaya çıkmaktadır. Makatta çatlak meydana geldiğinin en büyük belirtisi kanamalı dışkılamadır. Tuvalet ihtiyacı sırasında hissedilen yoğun acının akabinde dışkıda kan lekeleri görülebilmektedir. Bununla birlikte çatlağın durumuna göre ve o bölgede yaratılan travmanın şiddetine göre kanama damla şeklinde artış da gösterebilmektedir.

Makatta Şişlik

Makatta şişlik belirtisi de anal fissürün bir diğer önemli belirtilerindendir. Makat çatlağı rahatsızlığından muzdarip olan kişinin anüs bölgesinde tuvalet ihtiyacını gidermesine bağlı olarak travma meydana gelmektedir. Bu travma sonucu da makatta yaraya bağlı olarak şişlik fark edilebilmektedir.

Makat Apsesi

Makat çatlağına bağlı olarak oluşan apse, anal fissür rahatsızlığı bulunan kişinin hastalığının ilerlediğinin bir belirtisi olarak kabul edilmektedir. Nitekim küçük bir çatlak ile başlayan şiddetli acı hissi, makat apsesi oluşması durumunda yoğun enfeksiyona bağlı yanmalar ve kesintisiz ağrılar olarak ortaya çıkmaktadır.

Makat Kaşıntısı

Makat bölgesinde kaşıntı görülmesi de bir diğer anal fissür belirtileri arasında yer almaktadır. Söz konusu kaşıntı özellikle bu hastalıktan şikâyetçi olan kişilerin tuvalet ihtiyacını gidermelerinin ardından yoğun olarak hissedilmektedir.

Fissür Nasıl İyileşir?

Fissürün iyileşmesi için yapılması gerekenler söz konusu makat çatlağının akut ya da kronik olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte erken teşhis bu hastalıkta büyük önem teşkil etmektedir. Erken tanı ile tedaviye başlanması halinde kısa sürede %80 oranında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. 

Bununla birlikte diyet ve kabızlığın önlenmesi de fissürün iyileşmesi için gerekli olan alternatif tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı tedavisinde iki farklı yöntem vardır. Bunlar kronik veya akut anal fissür durumlarına göre kullanılmakla birlikte, tıbbi ve alternatif iyileşme yolları da söz konusu hastalıktan muzdarip kişiler tarafından denenmektedir. 

Kişinin şikâyetçi olduğu makat çatlağı eğer akut boyutta seyreden bir rahatsızlık ise ya da semptomları yeni gözlenmeye başlanmış ise, makat çatlağı tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bununla birlikte tıbbi ilaç veya kremlerin kullanılması da başarılı sonuçlar alınmasında önemli paya sahip olacaktır.

Diğer yandan makat çatlağının mevcut durumu akut boyuttan kronik bir rahatsızlığa dönüşmüş ise ve uzman hekimin muayenesinin ardından hastanın ameliyat olması gerekebilmektedir.

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavi

Makat çatlağı rahatsızlıklarında bitkisel tedavi yöntemleri hastalıktan kaynaklı acıların azaltılmasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Söz konusu rahatsızlığı olan kişiler doğal tedavi yöntemleri ile makat çatlaklarının zamanla iyileşmesini sağlayabilirler. Bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan doğal ürünleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Makat çatlağına iyi gelen doğal bitkiler, akut anal fissürü olan kişilerin imdadına yetişmektedir. Bu rahatsızlığı olan kişiler yiyeceklerine dikkat ederek hem hastalıktan kaynaklı acıların azalmasına hem de makatta oluşan küçük çatlakların kapanmasına zemin hazırlayabilirler. Söz konusu tedavide kullanılan yiyecekler şunlardır:

 • Zeytinyağı
 • Aloe Vera
 • Karakafes otu
 • Hindistan cevizi yağı
 • Keten tohumu
 • Lif içeren gıdaların tümü
 • Elma sirkesi

Makat Çatlağı İçin Krem

Makat çatlağına iyi gelen kremler de fissür tedavisinde etkili bir yere sahiptir. Uzman doktorlar tarafından önerilen ve fissürden muzdarip kişiler tarafından çok etkili bulunan kremlerin arasında;

 • Rektoderm
 • Rectogesic
 • Anuflex
 • Anestol Pomad

Gibi ilaçlar yer almaktadır. Bunların yanında doğal olarak Aloe Vera özünün kullanılması da yara ve çatlakların iyileşmesinde etkilidir.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatlağı ameliyatı olmak, uzman doktorların muayene sonrası görüşleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Fissür hastalığının oldukça ilerlemiş boyutlara ulaşması ve kronik bir hale gelmesinin akabinde son çare olarak makat çatlağı ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyatın yarattığı birçok avantajla beraber dezavantajlarının da olması bu tür hastalığı olan kişileri düşündürmektedir. Ancak gerekilen durumlarda ameliyat ile müdahale edilmemesi halinde fissür tedavisi daha da zorlaşmakta ve hastalık çok daha kötü boyutlara ulaşmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?