“Reklam
Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Göğüs kanserinin belirtileri dikkatle takip edilir ve olabilecek en erken aşamada teşhis edilirse kişinin başarılı bir tedavi süreci geçirme ihtimali çok yükselir. Göğüs kanserinin erkenden anlaşılması bu konuda çok önemlidir.

Göğüs Kanseri Nedir?

Göğüs kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Kadınların yüzde on gibi büyük bir oranında görülmektedir. Erkeklerde ise çok nadiren rastlanan bir kanserdir. Bu hastalık, göğüsteki süt bezlerinde veya süt kanallarında hücrelerin kontrolsüz bir biçimde bölünmeleriyle ortaya çıkar. Çoğu göğüs kanseri göğüslerin süt kanallarında oluşmaktadır

Göğüs Kanseri Kimlerde Görülür?

Göğüs kanseri görülme ihtimali bulunan kişiler, riskin fazlalığı açısından çeşitli ortak özelliklere sahip olabilirler. Risk tabii ki herkes için vardır, ancak bazı insanların bu hastalığa yakalanma ihtimali diğerlerine göre daha yüksektir. Tabii ki risk grubunda olan kişilerin bu hastalığa kesinlikle yakalanacağı gibi bir durumdan bahsedilemez. Göğüs kanseri genç kadınlarda da görülebilir; fakat yaşla beraber riskin artıyor olduğu da unutulmamalıdır.. Aşağıda bahsedilen kişilerde göğüs kanseri görülme riski vardır:

 • Genetik Yatkınlığı Bulunan Kimseler: Ailede göğüs kanseri rahatsızlığı yaşamış kişilerin bulunması, riski artıran bir faktördür.
 • Erken Yaşta Regl Olmuş Kadınlar: İlk reglini 11 yaşından önce yaşamış kadınların göğüs kanserine yakalanma riski, daha sonraki yaşlarda regl olmaya başlamış kadınlara göre daha yüksektir.
 • Fazla Kilolu Kişiler: Fazla kilo problemi yaşayan kişilerin, ideal kiloya sahip olanlara kıyasla, göğüs kanserine yakalanma riski daha fazladır.
 • Hiç Emzirmemiş Kadınlar: Emzirmeyen kadınların göğüs kanseri yaşama riski, emzirenlere oranla daha yüksektir.
 • İlk Gebeliğini 30 Yaşından Sonra Yaşamış Olan Kadınlar: İlk defa gebe kaldıklarından 30 yaşından büyük olan kadınların; daha erken yaşta gebe kalmış olan kadınlara göre, göğüs kanserine yakalanma riski daha fazladır.
 • Hareketsiz Bir Yaşam Tarzını Benimsemiş Kişiler: Hareketli yaşayan, düzenli olarak spor yapan kişilerle kıyaslandığında; hareketsiz bir yaşama sahip kişilerin göğüs kanserine yakalanma riski daha fazladır.
 • 15 Yaşından Küçükken Radyoterapi Tedavisi Görmüş Olan Kişiler: Bu kişilerin ilerleyen yaşlarda göğüs kanseri ile karşılaşma riskleri, 15 yaşından önce söz konusu tedaviyi görmemiş olan kişilere kıyasla daha fazladır.

Göğüs Kanserinin Nedenleri

Göğüs kanserinin nedeni olarak net bir şey gösterilmese de, riski artıran faktörler olduğu bilinmektedir. Göğüs kanseri konusunda bazı risk faktörlerine karşı kişinin elinden gelen bir şey yoktur; örneğin genetik olarak yatkın olma veya ilk reglin görülme yaşı kişinin müdahale edebileceği durumlar değildir. Bunun aksine; sağlıklı beslenme, hareketli olma, ideal kiloyu koruma gibi durumlara kişi özen gösterebilir ve göğüs kanserine yakalanma riskini azaltabilir.

Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Göğüs kanserinin belirtileri kişinin fark edebileceği hususlardır. Kişi, vücudunu iyi bir şekilde gözlemlemelidir. Belirtileri erken fark edip doktora gitmek, tedavi aşamasında büyük öneme sahiptir. Göğüs kanseri belirtileri taşıdığını düşünüyorsa mutlaka doktora gitmelidir. Aşağıdaki durumlardan tamamı veya bir kısmı yaşanıyorsa akla göğüs kanseri gelebilir.

 • Göğüste ele gelen kitle
 • Koltuk altı bölgesinde ele gelen kitle
 • İçe çekilen göğüs ucu
 • Göğüs uçlarından gelen akıntı (Az rastlanan bir belirtidir, bu akıntı kanlı da olabilir)

Göğüs Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Göğüs kanserinin anlaşılması, göğüs ultrasonu ve mamografi yoluyla gerçekleşir. Kendisinde hastalığın belirtilerinden tamamını veya bir kısmını fark eden kimse hastaneye gelir ve göğüs kanserine yakalanıp yakalanmadığı; göğüs ultrasonu çekilerek ve uygun görülürse mamografi uygulaması ile anlaşılır.

Göğüs Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göğüs kanseri için gidilmesi gereken doktor genel cerrahtır. Göğüs kanseri şüphesi duyan kişi genel cerraha giderek şikayetlerini anlatır. Doktor bu durumda göğüs ultrasonu mamografi gibi yöntemlerle kişinin şüphesinde haklı olup olmadığını anlar. Eğer kişi göğüs kanseri ile karşı karşıyaysa doktor tedavi sürecini başlatacaktır.

Göğüs Kanseri Yayılır mı?

Göğüs kanserinin yayılabilen türü mevcuttur. Kişideki göğüs kanserinin bu türden olup olmadığı biyopsi yoluyla anlaşılabilir. Göğüs kanserinin yayılım gösteren türü, türler arasında en yaygın olandır.

Göğüslerin Alınması

Göğüslerin alınması, göğüs kanserinde bazı durumlarda kişiyi hastalıktan kurtarmak için gerekebilmektedir. Göğüslerin sadece biri veya ikisi birden alınabilir.

Göğüs Kanseri Evreleri

Göğüs kanserinin 4 evresi bulunmaktadır. İlk iki evre, erken evre olarak kabul edilir. Üçüncü evredeki tümörlerin bazıları da bu kategoriye dahil edilebilir. Üçüncü evredeki diğer tümörler ile dördüncü evreler ise göğüs kanserinin ileri evreleri sayılmaktadır. Bu evrelerin belirlenme kriterleri tümörün ne kadar büyük olduğu ve çevredeki lenf nodlarına sıçrayıp sıçramamasıdır. Göğüs kanseri evreleri şu şekilde açıklanabilir:

 • 1. Evre: Tümörün büyüklüğü 2 cm’den daha azdır, lenf nodlarına sıçrama söz konusu değildir.
 • 2. Evre: Tümör büyüklüğü 2-5 cm arasındadır ve lenf nodlarına sıçramış olabilir. Sıçramamış olması da mümkündür.
 • 3. Evre: Tümör çevredeki lenflere iyice yayılmıştır.
 • 4. Evre: Tümör kendisinden uzaktaki lenf nodlarına ya da göğüs dışındaki organlara sıçramıştır. Bu organlar akciğer, karaciğer, beyin veya kemikler olabilir.

Göğüs Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Göğüs kanserinde erken teşhis hayati bir öneme sahiptir. Erken teşhis edilmiş bir göğüs kanserinin tedavisinde başarı şansı çok yüksektir ve bu tedavi oldukça kolaydır. Göğüs kanseri ne kadar erken teşhis edilirse başarılı bir tedavi ve hastalığın bir daha yenilenmeme olasılığı o kadar artar. Çok erken teşhis edilen durumlarda tedavinin başarı oranı yüzde yüze yaklaşmaktadır. Bu nedenle kişiler bilinçli olmalı, kendi kendilerine yapabilecekleri muayenelere özen göstermeli ve şikayetleri olmasa dahi önerilen aralıklarla hastane kontrollerine gitmelidir.

Göğüs Kanserinin Tedavisi

Göğüs kanserinin tedavisinde başarı şansı, hastalığın erken teşhisi oranında artmaktadır. Erken anlaşılmış ve tanımlanmış göğüs kanseri tedavisi için yapılan ameliyatlarda göğüs korunabilir. 

Elle Kendi Kendine Göğüs Muayenesinin Önemi

Kendi kendine elle göğüs muayenesinin uygun biçimde, düzenli olarak yapılması çok büyük önem taşır. Bu muayeneler sayesinde kişiler göğüs kanserinin erkenden teşhis edilmesini sağlayarak tedavideki başarı oranını çok büyük ölçüde artırabilirler. 

Elle Kendi Kendine Göğüs Muayenesi Nasıl Yapılır?

Elle kendi kendine göğüs muayenesinin nasıl ve ne sıklıkla yapıldığı önemlidir. Bu muayeneler, kadınların regl bitimlerinin 4-5 gün sonrasında yapılmalıdır. Regl olmayan kadınlar muayenelerini ayda bir kez gerçekleştirmelidir. Kendi kendine elle göğüs muayenesi şu şekilde yapılır:

 • Aynanın Karşısındaki Muayene: Kollar yukarı kaldırılır, göğüslerin görüntüsü incelenir. Normalden farklı görüntüler olup olmadığına bakılır. Yara, içe çöken deri, portakalımsı görüntü veya başka farklı görünümlere dikkat edilmelidir.
 • Banyoda Muayene: Duşta göğüsler elle incelenerek muayene edilir. Sertlik, kitle hissedilmesi durumunda doktora gidilir.
 • Sırtüstü Yatarken Muayene: Yatağa sırtüstü uzanılır. Göğüsler elle kontrol edilir. Ele gelen bir sertlik, kitle olması durumunda doktora gidilir. Ayrıca göğüs uçları hafifçe sıkılır. Akıntı meydana gelirse doktora gidilmesi gerekir.

Göğüsteki Her Kitle Kanser Belirtisi Midir?

Göğüste hissedilen her kitle göğüs kanseri belirtisi değildir. Göğüslerde iyi huylu tümörlere sık rastlanır. Kitle şikayetiyle hastaneye gelinen çoğu durumda kişinin sahip olduğu kitle iyi huyludur, yani kanser belirtisi değildir. Bu kitleler, özellikle genç kadınlarda hormonlar nedeniyle gelişebilmektedir. Bir kitlenin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu sadece kişinin kendine yaptığı elle muayene ile anlaşılamayacağından mutlaka hastaneye gidilmelidir. Göğüs ultrasonunda veya doktor gerekli görürse mamografide bu kitlenin nasıl özelliklere sahip olduğu fark edilir.

Göğüs Kanserinden Korunma Yolları

Göğüs kanserinden belli ölçüde korunmak mümkündür, yani risk tamamen yok edilemese de olabildiğince azaltılabilir. Göğüs kanserinden korunmak isteyen bir kişi şu konulara dikkat etmelidir:

 • Sağlıklı beslenmek, aşırı yağlı yiyecekler yerine sebze tüketimine ağırlık vermek
 • Hareket etmeyi yaşamın bir parçası haline getirmek
 • Fazla kilolar varsa bunlardan sağlıklı biçimde kurtularak ideal kiloya inmek

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?