“Reklam
Göz Kuruluğunun Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Göz Kuruluğunun Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Göz kuruluğunun iyileştirilmesi sağlıklı gözler için şarttır. Göz kuruluğu her yaştan insanın başına gelebilir. Genellikle bilgisayar ve televizyon ekranına uzun süre bakan insanlarda göz kuruluğu başta olmak üzere göz problemlerinin hepsi daha sık görülmektedir. Gözün dışta bulunan tabakası mukus tabaka adı verilen yağlı bir katmandan oluşur. Bu tabakalar üç farklı katmandan oluşur. Bu katmanlardan bir tanesinin zarar görmesi gözde problemler çıkmasına neden olur. Göz kuruluğu hastalığı genellikle insanlar tarafından sık bilinmez. Çoğu insan göz kuruluğunu alerjilere ya da mevsim değişikliğine bağlayarak göz kuruluğu tedavisini ertelemektedirler. Tedavinin ertelenmesi en sonunda kronik bir göz kuruluğu tablosunun oluşmasına neden olur.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğunun belirtileri her insan için farklı olabilir. Her hasta belirtileri kendilerine göre farklı şekillerde anlatırlar. Kimisi gözlerinin ağrıdığını söylerken kimisi gözlerinde yoğun olarak ağrı hissettiğini söyler. Ortak görülen göz kuruluğu belirtileri arasında;

 • Tahriş
 • Kaşınma
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Görüşte bozukluk
 • Aşırı göz yaşı üretimi
 • Kızarık gözler
 • Bulanık görmek yer alır.

Yukarıdaki belirtiler fark edildiği zaman kişilerin tedavi olmak için uygun tedavi yöntemini seçmeleri gerekir. 

Göz Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?

Göz kuruluğu nedeni farklı farklıdır. Göz kurumasına neden olan ilk sebep kontakt lens kullanımıdır. Bu lensler göz yaşı suyunun normalden iki kat daha hızlı buharlaşmasına neden olur. Bu durum da kuru gözler anlamına gelir. Klimalı ortamlarda uzun süre vakit geçirenler normal insanlara göre daha kuru gözlere sahip oluyorlar. Çünkü klima çalışan ortamlarda hava kurur. Gözler de bu kuru havadan etkilenir. Gözlere lazer operasyonu yapıldığı zaman gözler kuruyabilir. Lazer gözlerin salgı üretim miktarını değiştirmektedir. Kişiler eğer gün içinde uzun saatler boyunca bilgisayar ekranına bakıyorlarsa gözler zman içinde kurumaya başlar. Ayrıca;

 • sigara kullanımı, 
 • şeker hastası olmak, 
 • romatizma hastası olmak,
 • yaşlı olmak,
 • ilaç kullanımı,
 • göz tansiyonu olmk,
 • kalp rahatsızlıkları da göz kuruluğuna neden olan etkenlerdendir. 

Göz Kuruluğu Tedavisi için Suni Göz Yaşı Takviyesi Yapmak

Göz yaşı takviyesi ile göz kuruluğunun tedavi edilmesi başlıca kullanılan yöntemdir. Suni göz yaşılar farklı fiyat aralıklarında ve çeşitlerde bulunabilir. Bu fark göz yaşının içinde yer alan etken maddenin farklı olmasından ve ambalajlanmasından dolayı farklılık göstermektedir. Bu suni göz yaşları kimi zaman tek kullanımlık olurken, baz markalar çok kullanımlık şişelerle bu maddeleri sunarlar. 

Göz Kuruluğu Hastalığında Kimler Risk Altında Bulunur?

Göz kuruluğunda risk altında olan kişiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sürekli lens kullanan kişiler
 • Akne tedavisi için ilaç kullanan kişiler
 • Kemoterapi gören kişiler
 • Hormon replasmanı yapılan kişiler
 • LASİK ameliyat geçmişi bulunan kişiler
 • Uyku ilacı, anti alerjik, anti depresan ve benzeri ilaç kullanan kişiler.

Bu kişiler sağlıklı insanlara göre göz kuruluğu ile daha sık karşılaşırlar. 

Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kuruluğu tedavisi için doğrudan yönteme karar vermeden önce, göz kuruluğuna neden olan sebebin bulunması gerekir. Göz yaşı eksikliğinin iyileştirilmesi amacı ile genellikle ilk başvurulan yöntem suni göz yaşı takviyelerinden ya da buna benzer içeriğe sahip jeller ile tedavi uygulamaktır. Bu jeller kullanılırken göz kuruluğu tedavisi için kuruluğun şiddeti tespit edilmelidir. Doktorun dikkat etmesi gereken konuların başında hastanın mevcut göz yaşının korunmasıdır. Bunun için oda nemlendiricileri kullanmak ya da gözlüklerin kenarlarının çevrelenmesi gibi basit önlemler de oldukça etkili olmaktadır. 

Göz Kuruluğu Tedavisi için Tıkaç Kullanımı

Göz kuruluğu için tıkaç kullanmak göz kuruluğunun ileri seviyelerde olduğu zamanlarda gerekli olur. Bu yöntemde kişi kendi iradesi ile tıkaç kullanılmasını talep etmez. Durumun doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Göz yaşı kanallarının tıkaçlar ile kapatılması geçici ya da kalıcı olarak yapılabilmektedir. Bu tıkaç tedavilerinde genellikle besin tedavilerinden de faydalanılır. Omega 3 yağının göz yaşı üretimini arttırdığı bilinmektedir. Buna ek olarak immün düzenleyicir ve siklospoin damlalar da benzer etkiyi gösterecektir. 

Evde Göz Kuruluğu Tedavisi için Hint Yağı Kullanın

Göz kuruluğu için hint yağı kullanarak doktora gitmenize bile gerek kalmadan probleminizden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yöntemden faydalanmak için birkaç damla hint yağına ihtiyaç duyacaksınız. Hint yağının organik hint yağı olduğundan emin olun. Bu yağı gözlerinize damlatın. Eğer organik hint yağını bulamadıysanız eczanelerde satılan hint yağlı göz yaşlarından satın alabilirsiniz. Hint yağının göz kuruluğuna bu kadr iyi gelmesinin nedeni yağın içinde yüksek miktarda ricinoleik asit olmasıdır. Bu asit gözlerin doğal olarak yağlanmasını sağlar. Aynı zamanda anti inflamatuvar olması nedeni ile gözlerdeki yanma ve kaşınmanın da önüne geçer. 

Göz Kuruluğu Evde Tedavisi için Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Evde göz kuruluğu tedavisi için Hindistan cevizi yağı kullanarak gözlerinizin doğal olarak nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Gözünüze damlattığınız yağın yüzde yüz organik olduğundan emin olun. Her sabah uyandığınızda ilk iş olarak bu yağı damlatın. Gün içinde bilgisayar ekranına uzun süre baktıktan sonra da eğer kuruluk ortaya çıkıyorsa işlemi tekrar edebilirsiniz. Kuru ve kaşınan gözler Hindistan cevizi ile rahatlar. 

Vitamin ve Besinler Sayesinde Göz Kuruluğunu Evde Tedavi Edebilirsiniz

Göz kuruluğu tedavisi için vitamin ve besinler en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bazı besinlerin yapılan araştırmaların sonucunda göz kuruluğunu tedavi edici özellikte olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle kuru göz sendromunun vitamin eksikliğinden kaynaklandığı durumlarda vitamin takviyeleri en iyi çözümdür. Özellikle A vitamini, D vitamini, b12 vitaminlerinin eksikliği gözlerde kuruluğa neden olur. Beslenmede bu vitaminlerden zengin besinlerin bulunması önemlidir. Bu besinlere örnek vermek gerekirse;

 • Yumurta sarısı
 • Havuç
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Tereyağı
 • Portakal suyu
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Chia tohumu
 • Omega 3 yağ asitlerinden zengin besinlerdir. 

Evde Göz Kuruluğu Tedavisi için Salatalık Kullanımı

Göz kuruluğunu tedavi etmek için salatalık en etkili sebzeler arasında yer alır. Bu yöntemden faydalanmak için bir gün önceden bir salatağı daire şeklinde dilimleyerek buzdolabına koymalısınız. Bu dilimleri gözlerinizi kapattıktan sonra göz kapaklarınızın üstüne koyun. Gözünüzde ağrı hissettiğiniz zaman, göz kuruluğu fark edildiğinde bu yöntemden faydalanmanız mümkün. Salatalığın içinde bol miktarda su bulunması ve A vitamini yönünden zengin olması haricen kullanılmasını etkili bir hale getirir. 

Göz Kuruluğu Tedavisi için Papatya Çayı 

Göz kuruluğunda papatya çayı içmenin gözün nemini yerine geri getireceğini biliyor muydunuz? Papatya çayı ile göz kuruluğu tedavisi yapmak için 1 çay kaşığı kadar kuru papatya demlemeniz yeterli olur. Suya kuru papatyaları koyduktan sonra 10 dk boyunca bekleyin. Papatyaları süzün. Daha sonra çayı buzdolabında soğumaya bırakın. Bu çaydan hem için hem de bir pamuğu çaya batırın. Pamuğu daha sonra gözlerinizin üzerine koyup yaklaşık 30 dk boyunca bekletin. Günde 1 2 defa uygulamanız mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?