“Reklam
Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik belirtileri ve anlaşılma yöntemleri çeşitlilik gösterir ve bunların bazıları hamileliği tek başına kesin olarak ifade etmese de bu belirtileri yaşayan kadınların gebe olma ihtimalleri vardır. Kadının hamile olup olmadığını fark edebilmesi için kendi vücudundaki değişimleri iyi gözlemlemesi gereklidir.

Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin çeşitli belirtileri vardır, bu belirtileri hisseden bir kadının hamile olma ihtimali mevcuttur. Aşağıdaki durumlargebelikte görülebilir:

 • Regl Gecikmesi: Regl gecikmesinde hamilelik ihtimali düşünülmelidir; ancak unutulmamalıdır ki bir kadının regli sadece hamilelikten dolayı gecikmez. Regl gecikmesinin sebebi iklim ve çevre koşulları, hava değişimleri ve bazı hastalıklar da olabilir.
 • Mide Bulantısı: Bazı kadınlar hamileliklerinin başlangıç dönemlerinde şiddetli mide bulantısı ve kusma şikayeti yaşarlar. Bazılarında ise bulantı ve kusma, hamileliğin son zamanlarında gerçekleşir. Başka bir sebebe dayanmayan mide bulantısı yaşayan bir kadının hamile olma ihtimali vardır.
 • Baş Dönmesi: Bu şikayet başka pek çok nedenden kaynaklanabileceği gibi, hamilelikten de kaynaklanabilir.
 • Baş Ağrısı: Hamilelik belirtilerinden biri de baş ağrısı olabilir; fakat baş ağrısının hamilelik dışında başka birçok sebebi olabileceği unutulmamalıdır.
 • Memelerde Ağrı ve Hassasiyet: Hamile kadının hormonlarında değişimler görülür ve bunun sonucu olarak memelerde hassasiyet gelişebilir. Söz konusu ağrı ve hassasiyet aynı zamanda regl öncesinde de görülebildiğinden, bu durumu yaşayan kadın hamile olmayabilir. Yani bu, hamilelik düşüncesi için yeterli bir belirti değildir.
 • Vajinal Akıntı/Kanama: Reglden farklı olarak; lekelenme şeklinde gerçekleşen bu kanamalar “yerleşme kanaması” adı verilen, döllenme sonrası embriyonun rahme tutunmasından kaynaklı kanamalar olabilir. 
 • Koku Hassasiyeti: Hamile kadınların kokulara karşı normalden fazla duyarlı olabildikleri bilinen bir gerçektir. Kokuların aşırı derecede ağır algılanması ve rahatsız etmesi; hamilelik işareti olabilir.
 • Halsizlik: Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler kadının uykulu ve halsiz olmasına yol açabilmektedir. Progesteron hormonu hamilelikte artar ve bu durum, kadının halsizliğine ve kendini yorgun hissetmesine neden olur. Uzun süreli halsizlik ve uyuma isteği gibi durumlar görüldüğünde hamilelik ihtimali akla gelmelidir.
 • Kabızlık: Kabızlığa yol açan faktörler oldukça fazladır. Kişinin beslenme düzenindeki değişim bile bu rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca kabızlık, hamileliğin de bir işareti olabilir.

Hamileliğin En Erken Belirtileri

Hamileliğin erken döneminde bazı belirtiler görülür ve kadınlar bu belirtileri takip ederek, hamile olup olmadıklarını erkenden anlayabilirler. Aşağıdaki durumlar genellikle hamileliğin başlarında görülmektedir.

 • Regl gecikmesi
 • Yorgunluk hissi ve uyku hali
 • Baş ağrısı
 • Yerleşme kanaması
 • Kasıklarda sancı hissi

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin anlaşılabilmesi için uygulanan testler mevcuttur. Bir kadın hamilelik belirtileri gösteriyor ve hamile olduğundan şüpheleniyorsa bu durumu idrar ve kan testleri yoluyla anlayabilir. Hamilelik, vücudunu dikkatli takip eden bir kadın tarafından bazen ilk haftada bile anlaşılabilir; fakat bu süre ve belirtiler kişiden kişiye göre değişmektedir. Belirtileri yeterince göstermeyen kadınlar hamileliklerini daha geç fark edebilirler.

Hamilelik Testleri

Kadının hamile olup olmadığını anlamaya yarayan testler, doğru zamanda ve uygun şekilde yapıldıklarında gerçekçi sonuçlar verebilmektedir. Kadınlar bu testleri uygulayarak hamile olup olmadıklarını anlayabilirler. Kan testi, idrar testine kıyasla daha kesin ve doğru sonuç verir. İdrar testinde düşük de olsa yanılma payı vardır. Bunun nedeni hamilelik hormonunun idrardan önce kanda görülmeye başlanmasıdır. İdrar testini kişi eczaneden temin edip evinde uygulayabilir. Kan testi ise hastanelerde kan verilerek yapılır.

İdrar Testi

İdrarda hamilelik testi, eczaneden temin edilen malzeme ile evde kolayca yapılabilir. Bu testin fiyatı markasına göre değişmektedir. Uygulaması son derece pratik olan bu test yapıldıktan sonra kesin sonucu öğrenebilmek için bir de kan testi yapılması tavsiye edilir. Çünkü yalnızca idrarla hamileliği anlamaya çalışma yönteminde yanılma olasılığı mevcuttur. 

İdrarın temas ettiği materyalde çift çizgi oluşması pozitif, tek çizgi oluşması ise negatif anlam taşır. Test, genellikle idrarın materyale temasından beş dakika sonra sonuç verir. Hamilelik ancak 10-12 günlük bir süreye ulaştığı zaman idrardan anlaşılabilir.

Kan Testi

Kanda hamilelik testi, idrarda hamilelik testi ile kıyaslandığında çok daha güvenilir ve kesin sonuç verir. Hamilelik hormonu, hamileliğin dördüncü gününden itibaren kanda görülebilmektedir. Bununiçin bir hastaneye gidilerek kan verilmesi gereklidir. Kandaki hormonlar incelendiği zaman, kadının hamile olup olmadığı anlaşılır.

Dönemlere Göre Hamilelik İhtimalleri

Ay içindeki dönemlere göre hamilelik ihtimali değişkenlik göstermektedir; bazı dönemlerde hamile kalma ihtimali oldukça yüksek, bazı dönemlerde ise düşüktür. Bu durum kadının regl döngüsü ve yumurtlamasıyla ilişkilidir. Yumurtlamanın gerçekleştiği dönem ve bunun birkaç gün öncesi ile sonrasını kapsayan yaklaşık bir haftalık süreç, hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönemdir. Düzenli olarak, 28 günde bir regl olan bir kadının yumurtlamasının bu periyodun ortasında, yani yaklaşık 14. günde gerçekleştiği söylenebilir. Bu gün, önceki ve sonraki birkaç gün bu periyoda sahip bir kadın için hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu günlerdir. Elbette başka günlerde de hamilelik ihtimali vardır, fakat yumurtlama dönemine kıyasla daha düşüktür.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile kadınların dikkat etmesi gereken konular, hem kendilerinin hem de dünyaya getirecekleri bebeklerinin sağlığı için son derece önemlidir. Hamile kadınlar şu hususlara özen göstermelidir:

 • Doktor Kontrolleri: Hamilelikte doktor kontrolleri, bebeğin durumunun gözlemlenmesi ve bebek için gerekenlerin yapılması konusunda hayati önem taşır. Hamile kadınlar hamileliklerini öğrendikleri andan itibaren, gereken bütün doktor kontrollerine zamanında gitmelidir. 
 • Yeterli ve Dengeli Beslenme: Hamilelikte beslenmeye mutlaka özen gösterilmelidir. Annenin beslenmesi bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok mühimdir. Mutlaka sağlıklı besinler tüketilmeli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Kadın eğer hamilelik öncesinde beslenmesine özen göstermiyor olsa bile, hamileliğini öğrendiği andan itibaren bu konuya dikkat etmelidir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişip dünyaya gelebilmesi için hamilelikte beslenme ciddiye alınmalıdır. Et ve süt ürünleri, baklagiller, taze sebze ve meyveler hamileler için önemli besinlerdir. Kansızlık riski nedeniyle, çay ve kahve tüketimi çok azaltılmalıdır. Bol bol su tüketilmelidir.
 • Alkol ve Sigaradan Uzak Durmak: Hamile olduğunu öğrenen bir kadının kesinlikle alkol ve sigara tüketmemesi gerekir. Bu maddeler bebeğe çok ciddi zararlar verebilir.
 • Egzersiz: Aşırı yorgunluğa neden olmayan, kişiyi zorlamayan egzersizler hamile kadınlar için olumludur. Ani hareketlerden ve ağırlıklardan kaçınılmalıdır. Açık ve temiz havada, kısa süreli ve yorucu olmayan yürüyüşler kişiye iyi gelecektir. Egzersiz konusu, doktorla konuşulmalıdır.

Hamileler İçin Faydalı Yiyecekler

Faydalı yiyeceklerin hamilelikte tüketilmesi, bebeğin sağlıklı gelişimine önemli katkılar sunar. Hamilelikte tüketilebilecek ve olumlu etkilere sahip bazı  besinler şunlardır:

 • Süt: Hamilelikte ihtiyaç duyulan kalsiyumun alınmasına yardımcı olur.
 • Kırmızı et: Hamile kadının ihtiyacı olan demiri alabilmesini sağlar. Tüketilen et yağsız olmalıdır. Ayrıca protein açısından da zengin bir besindir.
 • Yumurta: Hamile kadınların tüketmesi gereken önemli bir protein kaynağıdır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: İçerdikleri vitaminlerle yeşil yapraklı sebzeler, hamile bir kadın için çok yararlı olabilmektedir.
 • Portakal: Oldukça fazla C vitamini ve folik asit içeren bu meyve, hamile kadınlar için son derece sağlıklıdır.
 • Muz: Potasyum kaynağıdır. Kabızlığa yol açacak kadar fazla olmamasına dikkat edilerek tüketilebilir.

Hamilelerin Uzak Durması Gerekenler

Hamile kadınlar anne ve bebek sağlığını tehlikeye atabilecek hususlarda dikkatli olmalıdır, çünkü bu durumlar anne ve bebek sağlığı açısından tehlike yaratabilir. Hamile bir kadının uzak durması gereken bazı şeyler aşağıda açıklanmıştır.

 • Öğün atlamak
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Aşırı tuzlu, şekerli veya yağlı besinler
 • Kızartmalar
 • Stres
 • Aşırı çay, kahve tüketimi

Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

Hamilelikte alkol ve sigara kesinlike tüketilmemelidir. Bunların hamilelikte tüketimi bebek açısından çok tehlikelidir. Ölü doğum, ani bebek ölümü, bebekte zihinsel ve fiziksel sorunlar; bu durumun tehlikelerinden bazılarıdır. Hamile olduğunu öğrenen bir kadınınbu maddelerden durması çok önemlidir. Hamile kadın sigara içilen ortamlardan da uzak durmalıdır.

Hamilelikte Doktor Kontrolleri

Hamilelik sürecinde doktor kontrolleri hayati önem taşır ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bebeğin sağlıklı gelişip gelişmediğinin öğrenilmesi ve bir problem varsa erkenden tespit edilip çözüme kavuşturulması ; bu şekilde mümkün olmaktadır. Hamile kadın, kendisine bildirilen zamanlarda mutlaka doktora gitmelidir. 

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin cinsiyetinin belli olması için beklenmesi gereken bir süre vardır. Bu süre yaklaşık 13 ila 16 hafta arasında değişebilmektedir. Kullanılan cihazlar kimi zaman yanılabilmektedir. Erkek bebeklerin anlaşılmasının kız bebeklere kıyasla daha kolay olduğu bilinir.

Hamileliğin İlk Ayları

Hamileliğin ilk aylarında kimi kadınlar şiddetli mide bulantısı ve kusma problemleri yaşarlar. Bazı kadınlarda ise bu aylarda bu problemler görülmez. Kilo artışı ve karın büyüklüğü fazla değildir. Hamileliğin üçüncü ayına gelindiğinde bebeğin boyu ortalama 5,5 cm kadar olabilir.

Hamileliğin Son Ayları

Hamileliğin son aylarında artık karın iyice büyümüştür ve bebeğin hareketleri hissedilmektedir. Bazı kadınlar için bulantılar ve kusma sorunları bu dönemde başlar.Bu dönemde bel ve sırt ağrısı şikayetleri görülebilir. Büyüyen karın rahat bir uyku pozisyonu almayı güçleştirdiği için, bu süreçte uykuproblemleri sık görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?