“Reklam
Hamilelikte Düşük Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Düşük Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Her kadının en büyük arzusu anne olmaktır. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirip sağlıklı bir şekilde evlatlarını kucağına alan şanslı anneler olduğu kadar maalesef ki henüz dünyaya gelmeden bebeklerini kaybeden annelerin sayısı oldukça fazladır. Hamilelik; erkek spermleriyle kadın yumurtasının  birleşerek döllenmesi sonucu oluşan fetusun gelişerek 40 hafta sürecek olan bebeğin dünyaya gelme süreci olarak ifade edilebilir. Bazı anne adayları hamile olduklarını bile anlamadan  adet görme şeklinde bebeklerini düşük yapma diye ifade edilen şekilde kaybederler.


Düşük, döllenen yumurtanın hamileliğin ilk dört aylık süreçte ana rahminden dışarı atılmasıdır.Anne adaylarının çok büyük hayal kırıklığı yaşamasına sebep olan hamilelikte düşük yapma sebepleri nelerdir?  hamilelikte düşük belirtileri nelerdir ? bu soruları tüm detayları ile araştırdık.


HAMİLELİKTE DÜŞÜK YAPMA SEBEPLERİ NELERDİR


Anne adayının yaşı düşük yapma olasılığı arttıran sebepler arasındadır.  40 lı yaşlardan sonra yaşanan gebeliklerde bu risk artış göstermektedir. Hamilelikte kullanılan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddeler kesinle düşük yapma sebebidir. Bu şekilde bir hamilelik geçiren anne adayları düşük yapmasa bile sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesi mümkün değildir.  Döllenme gerçekleştikten sonra fetusun gelişerek 40 haftalık hamilelik süresini tamamlaması için annenin beslenmesine çok önem vermesi gerekiyor.Düşük tehlikesi ile karşılaşmamak için özellikle ilk aylarda anne adayının tüm vitamin ve kan değerlerinin iyi olması olası bir düşük yaşanmasının önüne geçer. Bu sebeple kadın doğum doktorları B12, folik asit, omega3 ve multi vitaminlerin kullanılmasını tavsiye etmektedirler. Düşük yapmak sadece anneden kaynaklanan sebeplerden oluşmaz, babanın sperm kalitesi bu sürece etki etmektedir. Sağlıksız bir sperm ile döllenen yumurta sağlıksız bir fetusa dönüşeceği düşünülürse gelişmeden rahimden kanama yoluyla atılması olasıdır. Anne adayının geçirmiş olduğu kadın hastalıkları, hormon bozukluğu,ilaç kullanımı da düşük sebepleri arasındadır.  Çoğu anne adayı ilk aylarda bilinçsiz bir şekilde ağır eşyalar taşıyarak düşük yapmalarına sebebiyet vermektedirler. Hamilelik süresi ilerledikçe düşük tehlikesi azalırken erken doğum yapma tehlikesi başlar. Hamileliğin sekizinci ayından sonra bir çok risk ortadan kalkmış sayılmaktadır.


HAMİLELİKTE DÜŞÜK BELİRTİLERİ NELERDİR

Normal sayılamayacak şekilde yaşanan karın, kasık ve sırt ağrısı,vajinadan gelen kahverengi lekeler, kanama oluşması, yaşanılan mide bulantılarının aniden geçmesi düşük belirtileridir.Çok nadir de olsa bazı anne adayları hiç bir belirti yaşamadan düşük yapmaktadırlar.İstenmeyen durumların yaşanmaması için. özellikle hamileliğin ilk dört ayında düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesine önem verilmeli.Düzenli yağılan kontroller sayesinde anne adayının düşük yapma tehlikesi tespit edilerek gerekli müdahaleler yapılabilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?