“Reklam
Hamilelikte Şeker Hastalığı Nedir?

Hamilelikte Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı tıp dünyasındaki adı ile “Diyabetes Mellitus” hastalığı pankreasın yeterli insülin dengesini sağlayamaması sonucunda ortaya çıkan bir  hastalıktır. Şeker hastalığı ülkemizde ciddi oranlarda görülmektedir. Kandaki şeker yani glikoz seviyesinin normal değer aralığında olması gerekir. Glikoz normal değer aralığı yetişkin bireylerde 80 mg/dL ile 100 mg/dL arasındadır. Bu sınırlar aşıldığında şeker hastalığının etkileri ortaya çıkar. Şeker hastalığı kadın ve erkekler dışında çocuklarda da görülür. Buna “Tip 1 Diyabet” adı verilir. Direkt olarak insülin kullanılarak tedavi edilir.Tedavisi kalıcıdır. Bunların dışında en çok görülen şeker hastalığı da hamilelikte ortaya çıkandır. Hormonların çeşitli şekillerde değişmesi,metabolizmanın farklı bir işleyişe geçmesi nedeni ile vücut dengesi bozulur. Hamilelikte görülen şeker hastalığının nedenlerine bir alt başlık ile kısaca değinelim.

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN ŞEKER HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Hamilelik süreci bir bayan vücudunda birtakım hormonal düzenleri ve fiziksel değişiklikleri ele alan bir süreçtir. Hormon dengesi değiştikçe metabolizma hızı buna bağlı olarak kilo almaya artan eğilim beraberinde şeker hastalığını da getirebilir. Bunun dışında anne adayının aile öyküsünde(anne,baba,hala,amca,teyze) şeker hastalığı öyküsünün bulunması hamilelikte glikoz seviyelerinin artmasını tetikleyebilir. Anne adayının hamile olmadan önce şeker hastalığı varsa hamilelik sürecinde de doktor kontrolünde ilaç kullanımı önerilebilir. Sadece hamilelikte ortaya çıkan bir durum ise anne adayının kesinlikle daha önceki aylarda şeker yükleme testini ve buna göre kan glikoz seviyelerini kontrol ettirmiş, şeker hastalığı riski ve insülin direnci var ise buna yönelik önlemleri almış olması gerekir. Yine hamilelikte kontrolsüz kilo alımı, sigara, alkol ve madde gibi ürünlerin kullanılması şeker hastalığını tetikleyebilir. Çok fazla şekerli yiyeceklerin tüketilmesi, fast food tarzı gıdaların aşırı miktarda tüketilmesi de hamilelikte şeker hastalığı riskini artırır.

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığınının hamilelikteki belirtileri de klasik belirtiler arasındadır. Ancak bir kez daha hatırlatmakta mutlak fayda var:

  1. Çok su içme
  2. Çok sık idrara çıkma
  3. Aşırı terleme
  4. Çok fazla susama hissi
  5. Çok çabuk acıkma
  6. Aniden oluşan halsizlik ile birlikte baş dönmesi
  7. Ayakların tabanında görülen yanma hissi(özellikle bayanlarda)
  8. Yaraların çok çabuk iyileşmemesi
  9. İştahın artması

Bu gibi belirtilerin hamilelik süresi içerisinde fark edilmesi durumunda mutlaka dahiliye polikliniklerine ve daha sonrasında kadın doğum polikliniklerine başvurularak bu süreç hakkında bilgi ve tedavi alınması gerekir. Yukarıda yazılan belirtiler bilgilendirme amaçlı genel bilgidir. Bu belirtilerin bir kısmının var olması şeker hastalığı olduğu anlamına gelmeyebilir ancak doktor kontrolünde takip sürecinin başlamasında fayda vardır.

ŞEKER HASTALIĞI OLAN ANNENİN BEBEĞİ BU DURUMDAN ETKİLENİR Mİ?

Plasenta vasıtası ile anne ne yiyip içmiş ise ve annede şeker hastalığı başlamış ise bebek de bu durumdan bir miktar etkilenebilir. Özellikle doğum sonrası yenidoğan döneminde “Diyabetli anne bebeği” olarak adlandırılan bu bebeklerin çok iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Doğum sonrası bu bebeklerin beslenmesi yapılmadığı taktirde kan şekeri çok çabuk düşebilir. Düştüğü anda bebek terler, elleri kolları titrer ve bariz bir şekilde bu fark edilir. Doğum sonrası takipte bebek anne yanına verildikten sonra doktor kontrolünde hayatlarına devam edebilirler. Kan şekeri takibi diyabetli anne bebeklerinde oldukça önemlidir ve belirli sürelerle ölçülmesi takip edilmesi gerekir. Bebekler kalıtsal olarak anneden aldığı bu hastalığı erken dönemde iyi bir bakım ve tedavi ile hafif derecede geçirebilir. Geç kalındığında ise tip 1 diyabet hastası olarak hayatlarına devam edebilirler.

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN ŞEKER HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Şeker hastalığı hamilelik sürecinde ve bu sürecin dışındaki dönemlerde kesinlikle takip edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalıkta ayak bakımı, tırnak kesimi ve bakımı çok önemlidir. İlaçların düzenli kullanılması, yeterli ve düzenli beslenme(ara ve ana öğünler), aşırı olmamak şartıyla hafif egzersizler, anne adayına ve ailesine şeker hastalığı hakkında verilen/verilecek olan eğitim bu hastalık sürecinin hafif bir şekilde geçmesine yardımcı olur. En önemli nokta ilaçların düzenli kullanılması, ana ve ara öğünleri atlamamaktır. Doktor kontrollerine mutlaka gidilmesi gerekir. Rutin kan testlerinin tekrarlanması ve buna göre ilaç düzenlenmesi anne adayının daha kolay bir hamilelik süreci geçirmesini sağlar.D

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?