“Reklam
Horlamanın Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Horlamanın Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Horlamanın tedavi edilmesi siz uyurken ailenizin ve çevrenizde yer alan insanların rahatsız olmaması açısından önemlidir. Horlama şikayetleriniz için tıbbi yardım almak kadar evde uygulayabileceğiniz çeşitli tedavi yöntemleri de yer alır. Horlama kişinin uyku kalitesinin düşük olduğunun bir göstergesidir. Horlamanın tedavisi yapılmadan önce hastalığın altında yatan nedenin bulunması ve buna göre bir tedavi planı hazırlanması gerekir. Horlama bazı durumlarda bir semptom olarak ortaya çıkar, bazı durumlarda ise hastalık başlı başına bir hastalıktır. Semptom olarak ortaya çıktığı durumlarda ilk olarak temel hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir. 

Horlama Nedir?

Horlama nedeni ile erkeklerde yüzde 8 oranında uyku apnesi görülür. Uyku apnesi trafik kazalarının dahi görülmesine neden olan, ciddi bir rahatsızlıktır. Horlamanın ortaya çıkmasında en önemli neden burun, gırtlak ya da ağızda bir takım problemlerin olmasıdır. Bazı durumlarda küçük dilin uzaması horlama probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu vakalarda halk arasında küçük dilin kesilmesine yönelik ameliyat yapılması önerilse de bu algı yanlıştır. Çünkü bilimsel olarak, bu ameliyatın horlamanın önüne geçtiğine dair bir kanıt yoktur. 

Horlama Nasıl Olur?

Horlama oluşumu nefes alıp verme sırasında havanın yapmış olduğu yolculuktan kaynaklanır. Ağızın, burnun ve gıtlağın anatomik yapısının incelenmesinde fayda vardır. Bu bölgelere havanın çarpması sonucunda ortaya bir ses çıkar. Bu ses halk arasında horlama olarak adlandırılır. Genelde horlama şikayeti erkeklerde yaygın olarak görülse de kadınlar da horlamadan şikayetçi olabilir. Aşırı kilolu olan kişilerde, cinsiyet fark etmeksizin horlama daha sık görülmektedir. 

Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlama nedenleri genel olarak vücudun üç temel bölgesinden kaynaklanır. Gırtlak bölgesi, ağız ve burun bu üç bölge arasında yer alır. Burunda eğer et büyümesi problemi varsa, kişiler nefes alırken zorlanacak, bu zorlanma da karşımıza horlama olarak çıkacaktır. Kronik sinüzüt hastalarının horlama problemi ile karşılaşma sıklığı daha fazla olur. Burunda deviasyon olması da horlamaya sebep olabilmektedir. 

Horlamanın Ağız Bölgesinden Kaynaklanan Nedenleri Nelerdir?

Horlamanın ağız bölgesini ilgilendiren nedenleri arasında en çok karşımıza çıkan dil kökü büyümesidir. Bu kökün ameliyatla kısaltılarak horlamanın önüne geçilmesinin mümkün olduğu söylense de, bu yanlış bir inanıştır. Buna ek olarak bademcikler ve yumuşak yapılı damağa sahip olmak da, horlamanın başlıca nedenleri arasında yer alır. 

Horlamanın Gırtlak Bölgesinden Kaynaklanan Nedenleri Nelerdir?

Horlamanın gırtlak bölgesini ilgilendiren nedenleri başında mukozanın yapısının bozulması gelir. Gırtlak bölgesi mukoza ile kaplıdır. Bu yapı çeşitli nedenlerden dolayı gevşeyerek bozulabilir. Genellikle insanlar gırtlak bölgesini ilgilendiren nedenleri burunları ile ilgili sanmaktadırlar. Oysa ki burun problemlerinin horlamaya olan etkisi yalnızca yüzde 15 ile sınırlıdır. Yine ABD’de yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıkan veriler bize gösteriyor ki, horlama problemi yüzde 85 oranında gırtlakta meydana gelen problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle horlama şikayeti ile hastaneye giden insanlar burun ameliyatı dahi olsalar bu problemden kurtulamayabilirler. 

Horlama Tedavisi için Cerrahi Müdahale Yapılması

Horlamanın iyileştirilmesi için cerrahi yöntemler faydalı olabilir. Fakat tedavi yapmadan önce her şeyden önemlisi horlamaya neden olan sebebin bulunmasıdır. Horlama nedeni eğer burundan kaynaklı ise buruna ameliyat ile müdahale edilmesi sorunun çözülmesini sağlayabilir. Sorun ağız bölgesinden kaynaklanıyor ise, bademciklere ve yumuşak damağa müdahalede bulunmak sorunun çözülmesini sağlar. Bu müdahalelere ek olarak basınç uygulanması etkili bir tedavi yöntemi olur. 

Horlama Tedavisi için Düzenli Olarak Spor Yapılması Öneriliyor

Horlama tedavisi için düzenli spor yapmak bütün doktorlar tarafından horlama problemi ile karşılaşan kişilere öneriliyor. Yapılan araştırmalara göre spor yapan kişilerin özellikle gırtlak bölgesinde problem olma olasılığı düşük oluyor. Bu oran yüzde 2 olarak ölçülmüştür. Günde 30 dk yürüyüş yapılması bile horlamanın tedavisi için etkili olmaktadır. Kendi vücut tipinizi tanıyarak basketbol, futbol, yoga ve pilates gibi farklı spor türlerini deneyebilirisiniz. 

Horlama Tedavisi için CPAP Cihazı Kullanmak 

Horlama tedavisinde CPAP cihazı genellikle zayıflama problemi yaşayan kişilerde etkili lmaktadır. Bu cihazın görevi burun bölgesine hava pompalamaktır. Basınçlı havanın yardımı ile, horlama önlenmiş olur. CPAP cihazları genellikle hastalar tarafından düzenli olarak kullanılmaz. Çünkü hastaların bir çoğu bu cihaz ile birlikte uyumalarının zor olduğunu belirtmişlerdir. Yapılan araştırmalara göre her 10 hastadan yalnızca 5 kişisi düzenli olarak CPAP cihazını kullanır. Eğer horlama şikayetiniz varsa ve bu cihazı kullanmak istemezseniz cerrahi yöntemlere başvurmanızda fayda vardır. 

Horlama Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Horlamanın tedavi edilmemesi ortaya daha ciddi sağlık problemlerinin çıkmasına neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre toplumda görülen horlama problemi nedeni ile bir çok insanda yüksek tansiyon problemi ortaya çıkıyor. Buna ek olarak tıkayıcı uyku hastalığı ile birlikte horlama var ise, yüksek tansiyon görülme olasılığı yüzde 60 oluyor. Kalp yetmezliği de horlama ile birlikte görülen önemli hastalıklar arasında yer alıyor. Araştırmalar yüzde 20 oranında kalp yetmezliğinin görüldüğünü ortaya koymuştur. 

Horlama Tedavisi için Horlama Protezi Kullanılması 

Horlamadan kurtulmak için horlama protezi kullanılması son zamanlarda ortaya çıkan tedavi yöntemlerindendir. Horlama protezi takılırken kişinin ağız ve diş yapısının belirlenmesi gerekir. Gece yatarken takılan bu protezler hasta kişinin rahat bir uyku çekmesine yardımcı olur. Horlamanın erkenden fark edilmesi halinde bu protezlerin etkisi de o denli kuvvetli olur. Protezi takmak kolaydır. Kişilerin yanında taşıması için uygundur. Kullanılmaya başlanmasından itibaren horlamada belirgin şekilde azalma olur. Cerrahi yöntemler ile kıyaslama yapıldığı zaman protezler daha ucuzdur. Gün içinde takılmasına gerek yoktur; uykuya dalmadan önce takılması yeterli olur. Horlama protezi aynı zamanda uyku apnesinin tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. 

Horlamanın Evde Tedavisi Nasıl Olur?

Horlamanın ev ortamında tedavi edilmesi kişilerin doktora gitmesine gerek kalmadığından tercih edilmektedir. Bu tedavi önerileri arasında;

  • Uyurken yan yatmak
  • Uyku getirilmesi için sakinleştirici benzeri uyku ilaçlarının kullanılmaması
  • Uykuya yatmadan önce aşırı yorgun olmamak
  • Uyumadan hemen önce yemek yememek
  • Alkol tüketimini sınırlandırmak
  • Yatak başının en az 10 cm kadar tepede yer alması
  • Ağır yemekler yenmemesi 
  • Işık almayan bir odada uyumak yer alır. 

Eğer bu önerilere uymanız halinde yine de horlamanın önüne geçemiyorsanız bu durumda bir doktora başvurmanızda fayda vardır. 

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi horlama ile birlikte ele alınan bir hastalıktır. Bu hastalık nedeni ile nefes belli bir süre boyunca durur ve daha sonra nefes alımı devam eder. Nefes alımının durması oksijen miktarında azalma olduğundan vücut kendi kendisini uyandırmak ister. Bu da uykunun bölünmesine neden olur. Uyku apnesi olan insanların sürekli yorgun olmalarının sebebi uykularının tam alınmamış olmasıdır. Uzun dönem boyunca hastalığa sahip olmak başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle mide bozuklukları, damar tıkanıkları, kalp problemleri başta olmak üzere çeşitli hastalıklar görülür. Horlamanın tedavisi yapılması için uyku apnesi ile birlikte geniş kapsamlı olarak  ele alınması ve buna yönelik tedavi planının hazırlanması gerekir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?