“Reklam
İdrar Yolları Enfeksiyonu Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

İdrar Yolları Enfeksiyonu Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

İdrar yolları enfeksiyonunun gösterdiği belirtiler ve anlaşılma yöntemleri bilinmelidir, böylece kişi kendisinde bu rahatsızlığın bulunup bulunmadığını anlayabilir ve eğer idrar yolları enfeksiyonundan mustaripse çözüm bulabilir. Belirti yaşayan kişi doktora gitmelidir. İdrar yolları enfeksiyonunun anlaşılmasıiçin ise hastanelerde idrar tahlili yapılmaktadır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolları enfeksiyonu, kişinin idrar yolunda gelişen enfeksiyonlardır. Alt veya üst idrar yollarında ortaya çıkan bu enfeksiyon eğer alt idrar yollarındaysa çoğunlukla zararsızdır; fakat üst idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar risklidir. Böbreklere yayılması halinde ciddi bir sorun meydana gelir. Eğer enfeksiyon üretra bölgesinde veya mesanede (idrar kesesi) ise; alt idrar yollarında bulunuyor demektir. Mesaneyi böbreklere bağlayan kısım olan üreter bölgesindeki enfeksiyonlar ise üst idrar yolları enfeksiyonu sayılır ve bunlar böbreklere kadar ilerleyebildikleri için tehlikelidirler. Alt idrar yollarında enfeksiyon, üst idrar yollarına kıyasla daha sık görülen bir problemdir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedenleri

İdrar yollarındaki enfeksiyonların nedenleri oldukça çeşitlidir; alt veya üst idrar yollarında farklı sebeplere dayanan enfeksiyonlar gelişebilir. İdrar yolları enfeksiyonu, şu durumlardan dolayı gerçekleşebilir:

 • Az su tüketimi
 • İdrar tutmak
 • Soğuk algınlığı, özellikle ayakların sıcak tutulmaması ve üşümesi
 • Hijyen ile ilgili problemler

İdrar Yolları Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolları enfeksiyonu pek çok belirti gösterebilen bir rahatsızlıktır. İdrar yolları enfeksiyonunun aşağıda sıralanan durumların tümünü veya bazılarını yaşayan kimseler vakit kaybetmeden hastaneye gitmeli, gereken tahlilleri yaptırmalı ve tedavi olmalıdır.

 • İdrara çıkma sıklığında artış
 • İdrara çıkma sırasında yanma ve ağrı, hatta kimi zaman kanama
 • İdrara çıkıldıktan sonra idrar atma ihtiyacının giderilemediği hissi
 • Alt karın bölgesinde baskı hissi
 • İdrarın kötü kokması
 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Halsizlik

İdrar Yolları Enfeksiyonunun Tehlikesi

İdrar yolları enfeksiyonu tedavi edilmediğinde tehlikeli bir rahatsızlık halini alabilmektedir. Alt idrar yollarındaki enfeksiyonlar genelde risk oluşturmasa da üst idrar yollarında görülen enfeksiyonlar son derece tehlikeli olabilir. Çünkü bu enfeksiyonların böbreklere ulaşması zor değildir. İdrar yolları enfeksiyonu belirtilerini vücudunda hisseden kişi mutlaka bu durumu ciddiye almalı ve doktora gitmelidir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Bulaşıcı Mıdır?

İdrar yolları enfeksiyonunun bulaşması, cinsel ilişki yoluyla gerçekleşebilir. Partnerler bu şekilde idrar yolları enfeksiyonuna yakalanabilirler. Yani rahatsızlığın bu yolla geçebileceği söylenebilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

İdrar yolları enfeksiyonunun anlaşılması için kişinin hastaneye giderek idrar tahliliyaptırması gerekir. İdrarın incelenmesi sonucu kişide enfeksiyon bulunup bulunmadığı saptanır ve bulunduysa o enfeksiyona uygun tedavi başlatılır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu İçin Hangi Doktora Gidilir?

İdrar yolları enfeksiyonu için gidilecek doktor, üroloji uzmanıdır. Belirtileri kendisinde gözlemleyen kişi bir an önce hastaneye giderek üroloji uzmanına muayene olmalıdır. Üroloji uzmanı, kişiden idrar tahlili yapılmasını ister. Böylece kişinin durumu anlaşılır ve gereken tedaviye başlanır. Doktorun önerilerini düzgün bir şekilde yerine getiren kişinin idrar yolları enfeksiyonu problemi çözüme kavuşacaktır.

İdrar Yolları Enfeksiyonunun İlaçlı Tedavisi

İdrar yolları enfeksiyonu tedavisinde ilaçlar, doktorlar tarafından önerildiği şekilde kullanıldıkları zaman iyileşme sağlamaktadır. Genellikle antibiyotikler önerilmekte ve iyileşme bu ilaçlar sayesinde kısa sürede gerçekleşmektedir. Bazen antibiyotiklerin yanında, kişinin ağrılarını hafifletmek için ağrı kesiciler de önerilmektedir. Eğer enfeksiyon tekrarlarsa antibiyotikli tedavinin dozu doktor önerisiyle artırılır. İlaçlar konusundaki en önemli husus, onların yalnızca doktor tavsiyesiyle ve doktorun söylediği biçimde kullanılmasıdır. Bilinçsizce ilaç kullanımının faydadan çok zarar getireceği akıldan çıkarılmamalıdır.

İdrar Yolları Enfeksiyonuna İyi Gelen Bitkiler

İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelebilecek çeşitli bitkiler bulunmakta olup, bu bitkiler şikayetleri azaltmada yardımcı olabilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonu rahatsızlığı yaşayan kişiye yardımcı olabilecek bazı bitkilerden aşağıda bahsedilmiştir. Hamile olan veya hastalığı bulunan kişiler bunları denemeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

 • Karnabahar: Karnabahar kaynatılır ve elde edilen su günde üç defa içilir. Her öğün için bir bardak kadar olacak şekilde içilmelidir. Bu yöntem İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilmiştir.
 • Limonlu su: Bir litre kadar suyun içine sıkılan bir limon ile elde edilen karışım gün içinde belli aralıklarla tüketildiğinde şikayetler hafifleyebilir.
 • Soğan suyu: Soğanın başka pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinir. İdrar yolları enfeksiyonu da bunlardan biridir. Soğan suyu elde etmek için öncelikle iki su bardağı kadar su kaynatılır. Ardından kabukları soyulan ve birkaç parçaya bölünen bir soğan bu suyun içine atılır. Soğan parçaları kaynar suyun içinde beş dakika bekletildikten sonra karışım süzülür. Su ılıdığında, içilmeye hazır hale gelmiş demektir. Bu karışım günde iki defa tüketilmelidir. On beş gün boyunca düzenli kullanım sonucu şikayetlerde azalma görülecektir. Önemli olan nokta ise şudur: Soğanlı su her gün için yeniden hazırlanmalı ve taze olarak içilmelidir; yani önceki günden artan su tüketilmemelidir. 
 • Maydanoz Suyu: İlk olarak yapılması gereken, iki su bardağı kadar suyu kaynatmaktır. Bir demet maydanozun yarısı bu kaynamış suya atılır. Maydanozlar kaynar suyun içinde on dakika kadar bekletilerek demleme gerçekleştirildikten sonra karışım süzülür. Ilıyan maydanoz suyu içilebilir. Kişi istemesi halinde içeceğine limon veya bal da ekleyebilir.
 • Papatya Çayı: İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelebilecek bir yöntem olan papatya çayını hazırlamak kolaydır. Önce bir bardak kadar su kaynatılır. Suyun içine bir tatlı kaşığı kadar kuru papatya eklenerek on dakika kadar beklenir. Karışım demlendikten sonra süzülür ve biraz ılıdıktan sonra içime hazır hale gelir. Kuru papatya, aktarlardan temin edilmesi mümkün olan bir bitkidir.
 • Sarımsak Suyu: İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelebilecek alternatiflerden biri de sarımsak suyudur.
 • Kızılcık Suyu: İdrar yolları enfeksiyonu problemi yaşayan kişilerin faydalanabileceği bir içecek olan kızılcık suyu günde iki bardak kadar, mümkünse içine şeker atılmadan tüketilebilir. Böbrek taşı sorunu yaşayan hastalar için kesinlikle uygun değildir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nereden Bulaşır?

İdrar yolları enfeksiyonunun bulaşma yolları çeşitlidir ve bu enfeksiyonun bulaşmaması için hijyene dikkat edilmelidir. Tuvalet sonrası temizlik çok düzgün bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kadınlar tuvalet kağıdı ile temizlenme işlemlerini arkadan öne doğru değil önden arkaya doğru gerçekleştirmelidir. Kişi enfeksiyonu kendi vücudundan dahi kapabilir. Ayrıca ortak tuvaletlerin bulunduğu yaşam alanları da kişinin idrar yolları enfeksiyonuna yakalanmasına elverişlidir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Kimlerde Görülür?

İdrar yolları enfeksiyonunun görüldüğü kişiler her iki cinsiyetten de olabilirler; ancak kadınlarda bu rahatsızlığın görülme oranı erkeklere göre çok daha yüksektir. Ayrıcaidrar yolları enfeksiyonuylakarşılaşabilecek kişiler çocuk veya yetişkin olabilir.

Çocuklarda İdrar Yolları Enfeksiyonu

Çocuklarda görülebilecek olan idrar yolları enfeksiyonuna çok dikkat edilmeli, belirtilerin bir kısmını veya tümünü gösteren bir çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. İdrar yolları enfeksiyonunun ihmali durumunda çocuklarda ciddi böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Çocukların idrar yapma sıklıkları gözlemlenmeli ve meydana gelen bir artış kesinlikle dikkate alınmalıdır. Ayrıca yüksek ateş, bulantı, kusma, normalden huzursuz olma gibi durumlar da ciddiye alınmalı ve çocuk vakit kaybedilmeden hastaneye götürülmelidir.

Yetişkinlerde İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonuna yetişkinlerde de rastlanmaktadır. Kişiler idrar yapma sıklıklarının arttığını fark ederlerse bu durumu mutlaka takip etmelidir. Ayrıca diğer belirtilerin bazılarını veya tamamını hisseden yetişkin birey hastaneye gitmelidir. Böylece idrar yolları enfeksiyonu daha ciddi sorunlara yol açmadan çözüme kavuşturulur.

Ortak Yaşam Alanları ve İdrar Yolları Enfeksiyonu

Ortak yaşam alanlarında idrar yolları enfeksiyonu olasılığına, eğer ortak kullanılan tuvaletler varsa dikkat edilmelidir. Okul, öğrenci yurdu gibi ortamlarda kullanılan tuvaletlerde hijyene özen gösterilmeli, tuvalet sonrası temizlik düzgün yapılmalıdır.

İdrar Yolları Enfeksiyonundan Korunma Yolları

Belli hususlara dikkat edilerek bu rahatsızlığı yaşama riski en aza indirilebilir. İdrar yolları enfeksiyonundan korunmak isteyen bir kişi şunlara dikkat etmelidir:

 • Bol su tüketimi
 • Kişisel hijyen
 • Cinsel ilişkide hijyen
 • Tuvalet sonrası temizliğe özen gösterilmesi
 • Pamuklu iç çamaşırı kullanımı
 • İdrarın uzun süre tutulmaması

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?