Sağlık.org
İktidarsızlığın Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü
Sosyal Medyada Paylaş
23 Mayıs 2019
admin

İktidarsızlığın Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

İktidarsızlığın bitkisel yoldan tedavi edilmesi ilaç tedavilerine kıyasla daha çok tercih edilmektedir. İktidarsızlık tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak tanımlanır. İktidarsızlık cinsel birleşmenin olması için penisin yeterince sertleşmeme durumudur. Penisin sertleşememe durumu her erkekte bir iki sefer olabilir. Bu durum sertleşme problemi olduğu anlamına gelmez. Sertleşme kusurunun sürekli ya da artık cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyecek derece olması iktidarsızlık olarak adlandırılmaktadır. Böyle bir durumda İktidarsızlık tedavisi yapmak şarttır. 

İktidarsızlık Nedenleri Nelerdir?

İktidarsızlık nedenleri çoğu erkekte benzer sebeplerden kaynaklanır. Stresli bir dönemden geçen erkekler, uzun dönem boyunca dinlenmeyi ihmal edenler, aşırı alkol kullananlar sertleşme problemini zaman zaman yaşayabilirler. Bu dönemlerde endişe edilecek bir durum yoktur. Sertleşmeme olması normaldir. Fakat erkekler bu normal durumu başarısızlık olarak algılayarak psikolojik açıdan sertleşmeme problemini yaşayabilirler. Yani iktidarsızlık problemi büyük ölçüde psikolojik olarak kaynaklanmaktadır. 

İktidarsızlığın Fiziksel Nedenleri Nelerdir?

İktidarsızlık hastalığının fiziksel nedenleri her hasta için farklı olabilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok fazla sigara içmek
 • Yüksek kolesterol içeren bir beslenme düzenine sahip olmak
 • İlaçların yan etkileri
 • Alkol tüketimi
 • Penise giden damarların hasar görmesi
 • Atardamarların daralması
 • Hormonal bozukluklar
 • Şeker hastası olmak
 • Penisin yapısını bozan hastalıklar
 • Böbrek yetersizliği
 • Karaciğer yetersizlik
 • İnme 
 • Sinir sistemi hastalıkları 

İktidarsızlığın Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

İktidarsızlığın psikolojik nedenleri eski çağlarda tek sebep olarak bilinirdi. Erkeklerde sertleşme kusurunun ani olarak ortaya çıkması durumunda psikolojik anlamda gerginlik oluşur. Bu gerginlik sertleşmenin tetiklenmesi için yeterlidir. Buna ek olarak cinsel eş ile uyuşmazlık gibi problemlerin olması, sevişirken erkeğin durdurulması ve erkeğin iş hayatında ya da sosyal hayatında problemler olması sertleşme probleminin nedenleri arasında yer alır. Depresyon, cinsel birleşme konusunda yeterli bilgi sahibi olmamak iktidarsızlığın tetiklenme sebeplerindendir. 

İktidarsızlığın Evde Tedavisi Mümkün müdür?

İktidarsızlığın evde tedavi edilmesi için hastaların yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları gerekmektedir. Yaşam tarzının değiştirilerek benimsenecek bu yöntemler arasında;

 • Sigarayı bırakmak
 • Alkolü azaltmak ya da tamamen bırakmak
 • Stresten mümkün olduğunca uzaklaşmak
 • Dengeli beslenmek
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Boş yere ilaç kullanmamak yer alır. 

İktidarsızlığın Tedavisi için Cinsel Yaşamı Düzenleme  Yöntemi 

İktidarsızlığı tedavi etmek için cinsel yaşamı düzenlemek kişinin kendi başına yapabileceği en etkili tedavi yöntemidir. Özellikle sertleşmenin psikolojik kaynaklı olduğu zamanlarda cinsel ilişkinin problemli olması sertleşme probleminin ortaya çıkmasında en önemli etkendir. Cinsel eşlerin arasında problem olması, iletişim bozuklukları, beklentilerin farklı olması ve buna benzer kopukluklar sertleşmeye yol açar. İlişkideki problemlerin düzeltilmesi sayesinde sertleşme problemi kendiliğinden ortadan kalkacaktır. 

İktidarsızlık Tedavisinde İdeal Kiloya Gelmek Önemlidir

İktidarsızlığın tedavisinde ideal kiloda olmak en etkili tedavi yöntemidir. Yapılan araştırmalara göre iktidarsızlık problemi olan erkeklerin yüzde 80’inin obez ya da obezite sınırında olduğu ortaya konmuştur. Obezlik ile birlikte erkeklerde salgılanan testesteron hormonu seviyesinde ciddi azalma meydana gelir. Bu da erkeklerde libido kaybı anlamına gelir. Obezite ve fazla kilolar ile çoğu zaman diyabet ve damar sertliği başta olmak üzere diğer ciddi hastalıklar görülür. Bu hastalıklar iktidarsızlığın ortaya çıkması için zemini hazırlar. Bel çevresinin 102 santimden fazla olan erkeklerde cinsel problemlerin görüldüğü ortaya konmuştur. 

İktidarsızlık Tedavisinde Yaşam Tarzında Değişiklik Yapılması 

İktidarsızlığın tedavisinde yaşam tarzı değişikliği doktorlar tarafından önerilmektedir. Örneğin tansiyon hastalarının sürekli tansiyon hapı almalarını bırakmaları iktidarsızlık riskinin düşmesine yardımcı olacaktır. Sigara kullanan ya da sigara içilen ortamlarda bulunan erkeklerde iktidarsızlık görülme oranı artar. Bu nedenle sigara içen kişiler sigara içmeyi bırakmalı, sigara içilen ortamda bulunan kişiler bu ortamlardan mümkün olduğu kadar uzaklaşmalıdır. Bir takım psikiyatrik ilaçların yan etkileri nedeni ile erkekler iktidarsızlık problemi ile karşılaşabilirler. Bu ilaçların kullanımının kısıtlandırılmasında fayda vardır. 

İktidarsızlık Tedavisi ve Alkol Kullanımı

İktidarsızlık tedavisinde alkol tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalı hatta tamamen bırakılmalıdır. Yapılan araştırmalara göre düşük oranda alkol kullanan insanların iktidarsızlığa yakalanma riski bulunuyor. Yüksek miktarlarda alkol kullanılması başta beyin fonksiyonlarının zarar görmesi olmak üzere karaciğer yetmezliği gibi problemlerin meydana gelmesine neden oluyor. Alkol kullanımı bırakarak iktidarsızlığın önüne geçilmesi mümkün. 

İktidarsızlık Tedavisinde Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

İktidarsızlık tedavisinde beslenme düzeni içerisinde bol miktarda sebze ve meyve barındırmalıdır. Bu dönemde özellikle yüksek lifli gıdaların tüketilmesinde fayda vardır. Afrodizyak etkili adı altında satılan ve cinsel isteği artıran gıdaların tüketilmesi, iktidarsızlığın önüne geçebilir. Örneğin avokado B6 vitamin deposudur. İçerisinde yüksek miktarda folik asit barındırır. Bu sayede kişilere hem enerji verir hem de kolay uyarılmalarını sağlar. Diğer bir faydalı gıda kabak çekirdeğidir. Bu çekirdeğin içinde yüksek miktarda B, K, E ve D vitaminleri bulunur. Bu vitaminler cinsel isteğin artmasına yardımcı olduğundan ve testesteron salgısını artırdığından kullanılır. 

İktidarsızlık Tedavisinde Kullanılan Yiyecekler Nelerdir?

İktidarsızlık için kullanılan yiyecekler tüketildiği zaman, ilaç kullanımına gerek dahi duyulmadan kendi kendinize iyileşme sağlamanız mümkün. Örneğin; fıstık yemek cinsel organ bölgesindeki kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. İktidarsızlık tedavisi için fıstığın bu kadar sık tercih edilmesinin nedeni budur. İstiridye vücutta salgılanan dopamin düzeyinin arttırılmasından sorumludur. Bu da libidonun düzenlenmesinde etkili olur. Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden olan karpuz yüksek oranda sitrülin amino asit kaynağıdır. Bu amino asit, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak penise giden akışı hızlandırır. Sarımsak içerisinde bulunan alicin adı verilen etken madde sayesinde iktidarsızlık tedavi edilebilir. Bu besinlere ek olarak;

 • Keçi boynuzu pekmezi
 • Muz
 • Çikolatanın tüketilmesi iktidarsızlık için iyi gelir. 

İktidarsızlık Tedavisi için İlaç Kullanımı 

İktidarsızlık tedavisi için ilaç kullanmak herkese tavsiye edilen bir yöntem değildir. Kullanılan ilaçların temel görevi penisin ereksiyon olmasını sağlayan maddelerin sentezlenmelerinin artırılması ile ilgilidir. Bu ilaçlar arasında en sık kullanılanlar arasında;

 • Sildenafil
 • Vardenafil
 • Tadalafil
 • Avenafil isimli ilaçlar yer alır. Bu ilaçların çeşitli yan etkileri bulunduğundan muhakkak doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Aksi halde, sağlıklı olmak isterken insanlar sağlığından olabilir.

İktidarsızlık Tedavisinde İlaç Kullanımı Kimler için Uygundur?

İktidarsızlığın iyileştirilmesi için kimin ilaç kullanması gerektiği doktor tarafından verilen bir karar olmalıdır. Kişiler kendi başlarına bu ilaçları kullanmaya başlayamaz ya da doktorun yazmış olduğu ilaçlar doktordan habersiz bırakılmaz. Her yaşta erkek ilaç tedavisi için uygun aday olabilir. Doktor hastalıkların tedavisi için ilaç yazmadan önce erken boşalma probleminin olup olmadığına bakılır. 

Sertleşme ilacı vermeden önce erkeğin kardiyak anlamda durumunun incelenmesi gerekir. Hastanın farklı hastalıkları olabilir. Bu durumda iktidarsızlık tedavisi yazılan ilaçların diğer tedavilerin önüne geçmediğinden emin olunması gerekir. Bunlara ilaç kullanımı için risk faktörleri adı verilir. İlaçların dozu, varsa kullanılan diğer ilaçlarla birlikte ele alınmalı, fazla doz ilaçlar ile bünyede şok etkisi yaşatılmamalıdır. Böbrek hastalarına genelde yüksek doz ilaç verilmesi uygun olur. 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA