Sağlık.org
İltihaplı Romatizmanın Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü
Sosyal Medyada Paylaş
23 Mayıs 2019
admin

İltihaplı Romatizmanın Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

İltihaplı romatizmanın tedavi edilmesi için hastalığın seviyesi göz önünde bulundurularak evde uygulanabilecek çeşitli bitkisel yöntemlerden faydalanmak mümkündür. Romatizma hastalığı genellikle yaşı ileri insanlara yakıştırılsa da, hemen hemen her yaştan insanda romatizma hastalığı olabilir. Halk arasında çok sıcak ya da soğuk havaların romatizmaya neden olduğu düşünülür. Fakat hava sıcaklığı ile romatizmanın arasında bir ilişki bulunmaz. Eğer romatizması olan kişi aşırı kilolu ise, romatizmanın yan etkileri bu kişilerde daha net hissedilir. Romatizmanın tedavisi yapılmazsa günlük yaşam aktivitelerini engelleyen yan etkiler ortaya çıkabilir. 

Romatizma Nedir?

Romatizma kelimesi Yunanca kökenlidir. Kelime anlamı hastalığın özetidir; eklemlerde kötü sıvıların birikmesi. Bu hastalık yüzünden kişilerin savunma mekanizmaları zarar görür. Bu tarz hastalıklar genel olarak romatizmal hastalıklar olarak adlandırılmaktadır ve kronik hastalıklar arasında yer alır. Sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olmak romatizmanın iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. Hastalık sürekli takip edilmeli, doktor kontrolüne gidilmeli ve gerekli görülmesi halinde ilaç tedavisi yapılmalıdır. 

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma belirtileri tespit edildiği zaman hastalığa erkenden müdahale etme şansı artar.  Bu durum daha çabuk iyileşmek, tedaviden daha çabuk sonuç almak anlamına gelir. Hastalar romatizma nedeni ile kaslarında güçsüzlük olduğunu hissederler. Buna ek olarak ciltte yer yer kırmızı döküntüler vardır. Tırnak ince bir yapı haline gelmiştir. Deri nemsiz ve gergin bir haldedir. Su içilmesine ve yeterli sıvı alınmasına rağmen kuruluk problemi vardır. Bu belirtilere ek olarak;

 • Sindirim sisteminin yeterli çalışmaması
 • Kalp ve dolaşım sistemi problemleri
 • Felç
 • Bulanık bilinç
 • Böbreğin yeterli çalışmaması 
 • Damarda pıhtı oluşması
 • Nabızın az atması gözlemlenir. 

İleri Seviyeye Ulaşmış Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İlerlemiş romatizma belirtileri romatizmanın ilk aşama belirtilerinden farklı olarak daha ciddidir. Bu belirtiler organ tutulumlarına ahi sebep olduğundan ciddiye alınmalıdır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Cilt altında beze oluşması
 • Güçsüzlük hissi
 • Güneşe karşı aşırı hassasiyet
 • El parmaklarının özellikle soğuk havalarda beyaz renk alması
 • Sabah vakitlerinde eklemlerde ağrı hissi
 • Hareket ederken zorlanma
 • Yaraların geç iyileşmesi
 • Derinin sert olması
 • Gözlere iltihaplama problemleri ortaya çıkması 

Romatizma Tedavisi Nasıl Olur?

Romatizma tedavisi için son yıllarda insanlar ilaç tedavi yöntemine yönelmiş olsalar da farklı yöntemler de mevcuttur. Bir çok vakada ne yazık ki hastalığın tamamen iyileştirilmesi mümkün değildir. Hastalığın tedavisi için hasta ile hekim arasında sürekli bir iletişim olması gerekir. Hastalık tedavi uygulanıyor olsa dahi dönem dönem alevlenebilir. Hastalık ömür boyu birlikte yaşanılacak bir şey haline gelebilir. Romatizmanın tedavisi yapılırken amaç, hastalık ile beraber gelişen belirtilerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bu belirtiler ortadan kaldırıldığı zaman, kişinin yaşam kalitesi yükselmiş olur, organ tutulumları yaşanmaz. 

Romatizma Tedavisini Kimler Yapar?

Romatizma tedavisi yapan kişiler hastalığın seviyesine göre farklılık gösterir. İlk olarak romatizma için romatoloji doktorlarını başvurulur. Bazı durumlarda fizik tedavi doktorlarından da destek alınması gerekebilir. Rehabilitasyon uzmanı, ortopedi uzmanı ve diğer ekip uzmanlarının birlikte çalışması gerekir. Bu ekipler ilaç tedavisi yaparken ilaçların dozu zaman zaman değişebilir. Romatizma tamamen iyileştirilmese de önemli ölçüde kontrol altına alınarak şikayetlerin en aza indirilmesi mümkün olur. 

İltihaplı Romatizma Nedir?

İltihaplı romatizma belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Romatizmalar hem iltihaplı hem de iltihapsız olmak üzere iki farklı türde incelenebilir. İltihaplı romatizmada adından da anlaşılacağı üzere mikroplar etkili rol oynar. Bu romatizma türünde bağışıklık sistemi bozulmuştur. Ürik asitler vücutta hasara neden olur. Bütün organlarda hastalığın izlerine rastlamak mümkün olur. Bu tür romatizmanın bebeklerde dahi görüldüğü bilinmektedir. İltihaplı romatizma hastalığı olan kişiler en çok sancıdan şikayetçi olurlar. 

İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı romatizmanın belirtileri hastalığın şiddetine göre farklılık gösterir. Ortak olarak karşılaşılan belirtiler arasında;

 • Düzensiz uyku
 • Şişkinlik hissi
 • İştah kaybı
 • Ellerde ve ayaklarda şişme
 • Deri altında bulunan gözle görülür keseler 
 • His kaybı yer alır. 

İltihaplı romatizma ile birlikte kemik çıkıntısı görülebilir. Bu durum genellikle yanlışla düşmesi sonucu oluşur. 

Romatizma Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Romatizma hastalığının çeşitleri  farklı başlık altında incelenebilir. Yumuşak doku romatizması en çok karşımıza çıkan romatizma türüdür. Buna ek olarak;

 • Eklem romatizmaları
 • İç organ romatizmaları
 • Hepsinin bir arada bulunduğu diğer romatizmalar bulunur.

Yumuşak Doku Romatizması Nedir?

Yumuşak doku romatizması halk arasında en sık görülen romatizma tipidir. Bu romatizma ile birlikte; SLE, gut, akut eklem romatizması meydana gelebilir. Hastalığın tedavi edilmemesi halinde, kireçlenme ortaya çıkar. Hastalık ilerlediğinde romatizmanın meydana geldiği bölgede hareket kısıtlanır. Hatta şekil bozuklukları dahi görülebilir. En ileri seviyede iç organların etkilenmesi söz konusudur. 

Romatizma Tedavisi için Romatizma İlaçları Kullanmak 

Romatizma tedavisinde romatizma ilaçları kullanmak en temel yöntemdir. İlaç kullanımı temel ilaç kullanımı ve yardımcı ilaç kullanım olmak üzere iki farklı şekilde ele alınabilir. Romatizma ilaçları genel olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile ilgilidir. Bu ilaçların içinde yüksek miktarda kortizol bulunur. Doktor kontrolünde olması gereken bu ilaçlar, farklı formlarda olabilir. Genellikle hap formunda olan bu ilaçlar bazı durumlarda iğne şeklinde olur. Son zamanlarda romatizma tedavisini neredeyse tamamen iyileştirme özelliğine sahip ilaçlar bulunur. İlaç tedavileri egzersiz ile desteklendiği zaman daha etkili olur. 

Evde Romatizma Tedavisi için Beslenme Tipini Değiştirmek

Romatizmayı tedavi etmek için beslenme en etkili tedavidir. Modern yaşamla birlikte beslenme tipinin bozulması, besinlerde yüksek miktarda kimyasal madde olması, beslenme bozukluklarının meydana gelmesi gibi nedenler romatizma hastalığının ilerlemesine neden olmaktadır. Romatizma hastalarının tedavisi için beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gluten intoleransının dikkate alınmasıdır. Bu dönemde hastalar kesinlikle içerisinde gluten olan besinler ile beslenmemelidir. 

Romatizma Tedavisi için Hazır Maya Kullanımına Son Verin

Romatizma tedavisinde hazır maya kullanımına son verilmesi önemlidir. Çünkü maya nedeni ile kişilerde onlar farkına varmasalar da gıda intoleransı otaya çıkar. Romatizma hastalığının nedenlerinden bir tanesi de gıda intoleransıdır. Hazır mayadan uzaklaşmak isteyen kişiler, simit, ay çöreği, açma gibi mayalı ürünlerden uzak durmak zorundadır. Diğer pastane ürünlerinde de yüksek miktarda maya bulunur. Peynirlerin bir çoğu maya kullanılarak yapılır. Bu nedenle evde peynirinizi yapmanız da fayda var. Ayrandan kestirilerek peyniri yapmanız yerinde olacaktır. 

Romatizma Tedavisi için Bol Bol Probiyotik Tüketin

Romatizma tedavisinde probiyotik kullanımı bütün doktorların ortak kanıya vardığı bir konudur. Hazır maya kullanmak yerine doktorlar bol bol probiyotik gıda tüketilmesini önerir. Bu nedenle turşu yemek, kefir içmek, doğal maya kullanılarak yapılmış ekmekleri, peynirleri tüketmek, kahvaltılarda çökelek yemek beslenmenizde probiyotiklerin artmasında faydalı olacaktır. Romatizmanın tedavisi için kullanılan bu gıdalar aynı zamanda bağırsak sağlığı için de son derece faydalıdır. Lifler bağırsaklardan geçerek burada bulunan bakterileri adeta süpürecektir. Bu da vücudun genel sağlığı için önemli olur. 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA