Sağlık.org
İshalin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü
Sosyal Medyada Paylaş
23 Mayıs 2019
admin

İshalin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

İshalin tedavi edilmesi hastalığın hayati tehlike doğurmaması açısından şarttır. İshalin her yıl dünyada milyonlarca kişiyi etkilediği bilinmektedir. Genellikle sakin seyir eden bu hastalık bazı durumlarda ölümcül sonuç doğurabilir. İshal olan kişiler kısa süre içinde çok fazla miktarda su ile mineral kaybı yaşarlar. Bu kaybın uzun süre devam etmesi hastanın hayatını kayıp etmesine neden olur. Basit bir rahatsızlık gibi görünse de ishal tedavisi yapılmadığı zaman yorgunluk, halsizlik ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkar. Tedavi yapılırken ilk olarak yerine kayıp olan suyun ve minerallerin konulması amaçlanır.. 

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte ortak olarak görülenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sıvı dışkılama yapmak
 • Yüksek ateş
 • Kendini halsiz hissetme
 • Karın bölgesinde ağrı ve gaz şikayeti
 • Mide bulantısı
 • Kusma isteği
 • Normalden çok dışkılama yapmak
 • Büyük tuvaleti tutamama ya da tutarken zorlanma 

İshalin Nedeni Nedir?

İshal sebepleri arasından en çok karşılaşılan coronavirüslerdir. Bu virüsler çocuklarda görülen ishal vakalarının yüzde 40’ından sorumludur. İshalin bu virüslerden başka bir çok nedeni olabilir. Kalın bağırsağın sıvı emme konusunda görevini yerine getirememesi, beslenmede çok fazla C vitamini ile magnezyum bulunması gibi durumlar ishal nedenleri arasında yer alır. Viral enfeksiyonlar ve bakteriyel toksinler ishalin nadir olarak görülen sebeplerindendir. 

İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshal tedavisi yapılırken ilk adım uygun şekillerde dengelenmiş olan elektrolitlerin vücuda verilmesidir. İshalin hangi seviyede olduğu fark etmeksizin bu adımı uygulamak şarttır. Dizanteri hastalığının tedavi edilmesinde de benzer tedavi basamakları uygulanır. Su içerken miktarı önemlidir. Su zehirlenmesi adı verilen vaka çok fazla su içmekten kaynaklanır ve nadir olsa da hayati tehlikesi bulunur. İshal tedavisi için düzenli olarak sık sık beslenilmesi önerilir. Porsiyonlar küçük olmalıdır. Yemek yerken hızlı yenmemesi tavsiye edilir. 

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İshal için beslenme en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. İshale iyi gelen yiyeceklerden oluşan bir diyet ile kısa sürede ilaç bile kullanmanıza gerek kalmadan toparlanabilirsiniz. Örneğin pirinç ishale iyi gelen yiyeceklerin başında gelir. Dışkının sertleşmesini sağlayan bu besin düşük lifli ve aynı zamanda bağlayıcıdır. Bunun yanı sıra muz, ishal problemi olanların tükettikleri gıdaların başında gelir. Hem hafiftir hem de sindirilmesi kolaydır. İshal olan kişiler vücutlarından önemli ölçüde potasyum kayıp etmiş olurlar. Muz ile bu potasyum geri yerine konulabilir. Dilerseniz elma sirkesi de tüketebilirsiniz. Doğal bir antiseptik olarak işlev gören bu mucizevi besin, bütün sindirim yolunun temizlenmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Pektin maddesi de dışkının sertleşmesine yardım eder. 

İshal Tedavisi için Kaçınılması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

İshal tedavisi için kaçınılması gereken yiyecekler listesi yapıp, bu gıdalardan vaz geçmenizde fayda var. Özellikle alkol tüketmek ishal hastalarının sakınması gereken davranışlardandır. Buna ek olarak çok sık kafein tüketmek de doğru olmaz. Çay ve kahvenin içersinde yüksek miktarda kafein bulunur. Yoğurt, peynir, kefir ve diğer süt ürünlerinden uzak durmanızda fayda var. Diyetinizde yüksek oranda lif içeren besinler bulunmamalıdır. 

İshalin Diğer Nedenleri Nelerdir?

İshal nedenlerine sayılanlara ek olarak şu maddeler eklenebilir;

 • Belli yiyeceklere karşı geliştirilmiş alerjiler
 • Bağırsak hastalıkları
 • Bazi ilaçların yan etkisi 
 • Çok fazla alkol tüketmek
 • Radyasyon tedavisi görmek
 • Sindirim sistemi ile ilgili ameliyat geçirmiş olmak
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması
 • Bakteri enfeksiyonu kapmak
 • Zehirlenmek 

Bu vakalar nedeni ile ishal ortaya çıkmış ise en kısa zamanda ishal tedavisi yapmak için kollar sıvanmalıdır. 

İshal Evde Tedavisi için Kür Tarifi

İshalin evde kür ile tedavi edilmesi ishal vakasının çok ilerlemediği durumlarda etkili olur. Evde hazırlanan karışımlar sayesinde ayıp edilen su miktarı geri yerine konarak tedavi sağlanabilir. Karışım için iki temel malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Bunlardan ilki tuz diğeri ise şekerdir. Bir litre suyu alın. İçine ilk önce 1 yemek kaşığı toz şeker daha sonra 1 tatlı kaşığı tuz karıştırın. Her tuvalete çıktığınızda bu karışımı tüketin. Bir seferde yarım bardaktan fazla karışım içmeyin. 

İshal Tedavisi için Yoğurt Tüketmek

İshal tedavisi için yoğurt tüketerek bağırsak sağlığınızı iyileştirmeniz mümkün. Yoğurdun içerisinde çok sayıda yararlı bakteri bulunur. Bu bakteriler bağırsakta kendilerinden başka diğer zararlı canlıların yaşamasının önüne geçer. Bu da bağırsakların daha iyi işlev yapmasına yardımcı olur. Yoğurdu muz ile karıştırarak tüketmeniz daha etkili olacaktır. Bu gıdaları tüketirken sık aralıklarla beslendiğinizden emin olmanız gerekir. Lokmalarınızın küçük olmasına ve yavaş yediğinizi de dikkat etmenizde fayda vardır. 

Evde İshal Tedavisi Maden Sulu Karışım Tarifi

İshal tedavisine maden sulu karışım kullanarak ishalle birlikte kayıp etmiş olduğunuz su ve elektrolitleri geri yerine koymanız mümkün. Bunun için 3 yemek kaşığı organik yoğurdu bir kaseye koyun. Yoğurdun içine yarım su bardağı maden suyu ekleyin ve sulandırın. Güzelce karıştırdıktan sonra yoğurdun içine bir tam muzu ezerek koyun ve karıştırın. Yoğurdu dışkılama yaptıktan sonra tüketin. 

Evde İshal Tedavisi için Karanfil Tedavisi

İshal tedavisi için karanfil tüketmek etkili bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemden faydalanmak için 7 adet karanfile ihtiyaç duyacaksınız. Kahvaltı yapmadan önce ve akşam yemek yemeden önce aç karnına 7 adet karanfili doğrudan yutunuz. Karanfili çiğnememeniz ve hap gibi yutmanız önemlidir. Eğer yöntemin daha etkili olmasını istiyorsanız, karanfili bir bıçak yardımı ile ortadan kestikten sonra yutabilirsiniz. Dilerseniz su yardımı ile yutmanız mümkün. Bu kürü bir hafta boyunca uygulayın. 

Evde İshal Tedavisi için Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir

Evde ishal tedavisi için dikkat edilmesi gerekenler ilaç tedavisi uygulanıyor olsa dahi dikkate alınmalıdır. Su vücutta kalın bağırsaklarda emilir. Fakat kalın bağırsak bazı durumlar altında işlevini eksik yaparak suyu dışkı ile birlikte atmaya başlar. Doktorlar günlük 200 gr üstünde sulu kıvamda dışkılama yapıldığını söylüyorlarsa kişiye ishal denir. Yaş grubu ishalin hayati tehlikesi açısından önemli bir faktördür. Özellikle 5 yaş altındaki çocukların ishal olması demek, ishalin büyük ölçüde ölümcül olması anlamına gelir. 

Böyle bir durumda çocuğun ilk olarak beslenme düzenini gözden geçirmesi gerekir. Sindirimi kolay yapılan gıdaların tercih edilmesi, bol bol su ve sıvı tüketmek, özellikle bu dönemde alkol kullanımını sınırlandırmak önemlidir.

Evde İshali Tedavi Etmek İsteyenlere Altın Mühür Otu 

İshalin evde tedavisi için altın mühür otu kullanmak özellikle iltihaplı vakalar için etkili olmaktadır. Bu bitkinin içinde bulunan berberin isimli etken madde ishal tedavisi için faydalıdır. Bu bitki hem çay olarak hem de kapsül gibi farklı formlarda tüketilebilmektedir. Berberin bitkisi çok tüketildiğinde yan etkisi olan bir bitkidir. Bu nedenle dozuna dikkat etmekte ayda vardır. Hamile kadınların bu otu kullanması düşük yapma ihtimali olduğu için önerilmez. Bu nedenle de altın mühür otunu kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışın.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA