Sağlık.org
İshalin Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri
Sosyal Medyada Paylaş
10 Haziran 2019
admin

İshalin Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

İshalin doğal yoldan tedavi edilmesi hayati tehlikenin önüne geçilmesi açısından önem taşır. İshal her yıl dünyanın pek çok yerinde karşımıza çıkar. Çoğu zaman ishal can alıcı olmaz. Fakat bazı vakalarda ishal nedeni ile insanlar ölebilir. İshal sırasında vücuttan çok fazla miktarda su ve elektrolit dışarıya atılır. İshal tedavisi yapılırken vücuttan atılan bu sıvıların geri yerine konması gerekir. Her ne kadar ishal basit bir rahatsızlık gibi görünse de ishal tedavisi ihmal edildiği zaman önemli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal belirtileri önceden bilindiği zaman, ishalin önüne geçmek için önlem almak mümkün olur. Bu belirtiler arasında;

 • Halsiz hissetme
 • Aniden yükselen ateş
 • Mide bulantısı ve kusma isteği
 • Aşırı susuzluk ve su içilmesine rağmen susuzluğun dinmemesi
 • Normal dışkılama düzeninden çok dışkı yapmak
 • Büyük tuvaleti tutarken zorlanma 
 • Karın bölgesinde şişkinlik hissi
 • Karın ağrısı yer alır. 

İshal Nedir?

İshal dışkının su ile birlikte vücuttan atılmasıdır. Eğer ishal ile birlikte az miktarda su kayıp edilmiş ise ishal ağır değildir. Bu vakalarda ishal belirtileri görülmeyebilir ya da çok az görülür. İshal vakasında orta derecede su kaybı olduğu zaman kişiler ağızlarının kuru olduğunu hissedebilirler. İdrar miktarından azalma vardır. Genellikle yüzde 8 oranında su kaybı söz konusudur. Yukarıda sıralanan belirtilerin şiddetli olması halinde, ishal ileri seviye olabilir. Bu durumda genellikle yüzde 10 ve üzeri miktarda vücutta sıvı kaybı olmuştur. Bu durumda ishalin tedavi edilmesi şarttır. 

İshal Nedenleri Nelerdir?

İshal nedenleri değişiklik göstermektedir. İshalin nedenleri genellikle kişilerin beslenme düzenlerinden kaynaklanmaktadır. Yüksek miktarda C vitamini ve magnezyum içeren bir beslenme düzenine sahip olunması, kişilerin ishal olma nedeni olabilir. Bağırsakta meydana gelen hasarlar da ishal nedenleri arasında yer alır. İşlevini sağlıklı bir şekilde yapamayan bağırsaklar, suyun emiliminin yeterli yapılamamasına neden olur. Bu da suyun dışkı ile birlikte atılmasına neden olur. 

Evde İshal Tedavisi için Neler Yapılabilir? 

Evde ishal tedavisi mutfakta başlar. Tedavilerinin tümünün amacı ishal nedeni ile kayıp edilen su ve elektrolitlerin geri yerine konmasıdır. Suyun abartılarak içilmesi halinde, ortaya su zehirlenmesi çıkabilir. Bu nedenle tedavi yöntemlerinde dozun dikkatli ayarlanması gerekir (Söz konusu olan su bile olsa). Evde ishal tedavisi yöntemleri arasında;

 • Sık sık fakat küçük porsiyonlarla yemek yemek 
 • Sıvı almak
 • Su içmek
 • Hızlı yemek yememek 
 • İshali kötüleştiren yiyeceklerden uzak durmak
 • Su ve elektrolit dengesinin yerine konmasına yardımcı olan kürlerin hazırlanması
 • Çözünür lifli gıdaların dikkatli olarak tüketilmesi yer alır. 

Evde İshal Tedavisi için Kür Tarifi

Evde ishali iyileştirmek için kür yaparak ishalle birlikte kayıp  edilen su ve elektoritleri yerine koyabilirsiniz. Bu yöntem oral rehidrasyon yöntemi olarak da adlandırılmaktadır. Amaç ağızdan tuz ile şeker çözeltisi alınmasıdır. Bu kürden faydalanmak için bir bardak su bardağının içine bir yemek kaşığı tuzu ekleyin. Tuzun daha çabuk çözünmesi için suyu önceden ısıtın. Daha sonra bir tatlı kaşığı şekeri suyun içine ekleyin. Karışım güzelce karıştırdıktan sonra soğuması için bekleyin. Her dışkılama yaptığınız zaman karışımı tüketin. Karışımı hazırlarken tek sefer hazırlamaya özen gösterin. 

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İshale iyi gelen yiyecekler tüketildiği zaman ishalden kurtulmanız mümkün. Bu gıdalar temel olarak düşük lifli gıdalardır. Bu gıdalar arasında;

 • Lif oranı düşük pirinç
 • Keçi boynuzu pekmezi
 • Elma püresi
 • Zencefil
 • Bal
 • Sarımsak
 • Havuç
 • Patates çorbası
 • Limon suyu
 • Muz
 • Ekmek 
 • Elma sirkesi yer alır. 

Bu gıdaların sindirimi kolaydır ve bağlayıcıdır. Bu nedenle ishal tedavisi için uygun yiyeceklerdir. İshal sırasında vücutta potasyum da önemli ölçüde azalacağından, potasyum kaynağı olan muzu tüketmek önemlidir. 

Evde İshal Tedavisi için Elma Sirkeli Kür Tarifi 

İshale elma sirkeli kür tarifi ile siz de ishalden kurtulabilirsiniz. Elma sirkesi hem bütün sindirim sistemi yolunun temizlenmesini sağlayacak, hem de ishalle birlikte vücuttan atılmış olan sıvının geri yerine konmasına yardımcı olacaktır. Elma sirkesinin içinde yer alan pektin isimli madde, dışkının daha sert olmasını sağlar. Bu kür tarifi için bir yemek kaşığı elma sirkesini yarım bardak suyun içine ekleyin. Yarım bardak suyun kalan kısmını maden suyu ile doldurun. Daha sonra dışkılama sonrası için. Karışım her seferinde tek kullanımlık olacak şekilde hazırlanmalıdır. Bir haftadan fazla bu kürün tekrar edilmesi önerilmez. 

İshal Tedavisi için Kaçınılması Gereken Yiyecekler

İshalin iyileştirilmesi için tüketilmemesi gereken yiyecekler en az tüketilmesi gereken yiyecekler kadar önem taşır. Bu dönemde tüketilmemesi gereken ürünlerin başında alkol gelir. Buna ek olarak yüksek kafein içeren kahvenin günde bir bardaktan fazla tüketilmesi önerilmez. Bunun yerine kafein oranı düşük olan yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz. Yağlı gıdalardan uzak durun. Özellikle fast food türü yiyecekler, kızartmalar ve hamur işleri içerisi yağ dolu olan sağlıksız gıdalardır. Yüksek oranda lif içeren gıdalar da tedavi sürecinizin yavaşlamasına neden olacaktır. 

İshal Tedavisi için Yoğurtlu Maden Sulu Kür Tarifi

İshal tedavisine yoğurtlu kür tarifini ishalden sonsuza kadar kurtulmanız için sizlerle paylaşıyoruz. Bu kür tarifi için yalnızca iki farklı malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Bunlardan bir tanesi yoğurt diğeri ise maden suyudur. İki yemek kaşığı yoğurdu alın. Üzerine yarım bardak maden suyunu ekleyin. Karışımı güzelce karıştırdıktan sonra dışkılama sonrasında tüketin. Bu kürü sabahları aç karnına iken de içebilirsiniz. 

İshal Tedavisi için Beslenmenize Dikkat Edin

İshal tedavisinde beslenme en önemli noktadır. Yenilen besinler, hem bağırsak sağlığını hem de mide sağlığını doğrudan etkiler. Lifli yiyeceklerin tüketilmesi halinde bağırsakların çalışması düzene girer. Bu da ishalin kesilmesi anlamına gelir. Hastalar öğlen yemeklerinde haşlama patates tüketebilirler. Ara öğün olarak elma tüketmek yeterli lifin alınması konusunda etkili olacaktır. İshal olan kişilerde iştahsızlık problemi görüldüğü için yemek yemek konusunda zorlanılabilir. Hasta ne olursa olsun, yeterli besin ve sıvı almalıdır aksi halde hayati tehlike ortaya çıkabilir. 

İshal Tedavisi için Sıvı Tedavisi 

İshali sıvı ile tedavi etmek en akıllıca tedavi yöntemidir. Çünkü ishal doğrudan vücudun sıvı dengesini bozar.Hastalar katı yiyeceklerin yanında, ishale iyi gelen sıvı besinleri de tüketmelilerdir. Örneğin Türk kahvesini limon ile karıştırdıktan sonra içmek halk arasında sık tercih edilen bir uygulamadır. Türk kahvesinin yanında etkili bir ishal tedavisi için kuru meyveleri tüketmek yararınıza olacaktır (kuru kayısı, kuru erik, kuru şeftali, kuru incir ishal tedavisi için en çok tercih edilen kuru meyveler arasında yer alır.) Maden suyu da ishal tedavisi için oldukça etkili ve güçlü bir sıvıdır. Maden suyu yerine gazoz tüketmek faydalı olmaz. Gazoz içerisi şeker dolu olan bir içecektir. Maden suyu ise yer altından çıkarılan doğal bir sudur. 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA