“Reklam
Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Kalın bağırsak kanseri çeşitli belirtiler verebilen bir hastalıktır ve bu belirtiler mutlaka önemsenmelidir. Kalın bağırsak kanserinin anlaşılması için çeşitli teknikler ve testler mevcuttur.

Kalın Bağırsak Kanseri Nedir?

Kalın bağırsak kanseri Türkiye’de en çok görülen üçüncü kanser türüdür. Ciddiye alınması gereken, tehlikeli bir hastalıktır. 

Kalın bağırsak, sindirim sistemindeki organlardandır. Rektum ve kolon olarak ikiye ayrılır. Kolon, rektuma kıyasla daha uzun bir bölümdür.

Kalın Bağırsak Kanseri Kimlerde Görülür?

Kalın bağırsak kanserinin görülme ihtimali herkes için mevcuttur, fakat riski artıran bazı faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörler şöyledir:

 • Bağırsak enfeksiyonları
 • Kişinin ailesinde kalın bağırsak kanseri yaşamış bir veya daha fazla bireyin bulunması
 • Fast food ağırlıklı, sağlıksız bir beslenme tarzı
 • İşlenmiş etlerin çok tüketimi
 • Kızartma türü yiyeceklerin aşırı tüketimi
 • Kırmızı etin aşırı tüketimi
 • Aşırı kilo (obezite)
 • Polipler
 • Sigara tüketimi

Kalın Bağırsak Kanseri Hangi Cinsiyette Görülür?

Kalın bağırsak kanseri iki cinsiyette de görülebilen bir hastalıktır, hem kadınların hem erkeklerin kalın bağırsak kanserine yakalanma riskleri vardır. Bazı kanser türleri bir cinsiyette diğerine göre çok daha fazla görülür. Kalın bağırsak kanseri için bu durum söz konusu değildir. İki cinsiyet de risk altındadır.

Kalın Bağırsak Kanseri Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Kalın bağırsak kanseri her yaşta görülebilir; fakat ilerleyen yaşlarda bu hastalığa yakalanma riskinin arttığı da bilinen bir gerçektir. 50 yaşını geçen kişiler kendilerinden genç kişilere kıyasla daha fazla risk altındadır. 60 yaş üzeri kimselerde kalın bağırsak kanserine rastlanma oranının 40 yaşından daha küçük kimseler ile kıyaslandığında 10 kat kadar daha fazla olduğu tespit edilmiştir. 

Kalın Bağırsak Kanseri ve Genetik Faktörler

Genetik faktörler kalın bağırsak kanserinde etki göstermektedir, ailesinde bu hastalığa sahip biri bulunan kişi, aile bireylerinde kalın bağırsak kanseri vakası bulunmayanlara kıyasla daha fazla risk altındadır. Aile bireylerinde bu hastalığın olduğunu bilen kişiler bir şikayetleri olmasa da mutlaka kolonoskopi yaptırmalıdır. Çünkü kalın bağırsak kanseri genetik yatkınlık faktörünün etkili olduğu bir hastalıktır. Bu tür hastalıklarda kişinin bilinçli davranması ve kendisi için gerekli olan kontrolleri yaptırarak en baştan tedbir alması çok önemli ve gereklidir.

Kalın Bağırsak Kanseri ve Beslenme

Beslenmenin kalın bağırsak kanseri üzerinde etkilerinin olduğu bilinmektedir. Kişinin beslenmesi ile kalın bağırsak kanseri arasında ilişki bulunabilir. Beslenmenin kötü ve sağlıksız olması, işlenmiş et (salam, sosis vb.) tüketiminin sık olması, kırmızı etin aşırı tüketimi gibi faktörlerin kalın bağırsak kanseri üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Sebze, meyve ve baklagillerin tüketiminin ise kişinin kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini düşürdüğü bilinir, bu nedenle kişi bu gıdalara beslenmesinde önemli bir yer vermelidir.

Kalın Bağırsak Kanseri Nedenleri

Kalın bağırsak kanserinin nedeni olarak tek bir faktör gösterilemez, bu hastalığa neden olduğu düşünülen faktörler oldukça çeşitlidir. Kişide kalın bağırsak kanseri meydana gelme riskini artıran faktörlerin bazıları kişinin elindedir, bazıları içinse kişinin bir müdahalede bulunması mümkün değildir. Kalın bağırsak kanserini etkileyen faktörlerden kişinin kontrol edebildikleri şunlardır:

 • Aşırı kiloya sahip olmak
 • Hareketsiz bir yaşam sürdürmek
 • Olması gerekenden fazla miktarda kırmızı et tüketimi
 • Salam, sosis gibi işlenmiş etlerin fazla tüketimi
 • Sigara kullanımı
 • Alkol kullanımının fazla olması

Kalın bağırsak kanseri üzerinde etkili olduğu düşünülen şu faktörlerde ise kişinin herhangi bir müdahalede bulunması mümkün değildir:

 • Yaşla beraber artan risk
 • Kişinin kalın bağırsağındaki polipler
 • Kişideki bazı bağırsak hastalıkları
 • Kişinin ailesinden bir veya daha fazla kişinin kalın bağırsak kanseri yaşamış olması
 • Kişinin şeker hastalığının bir türü olan Tip 2 diyabete sahip olması
 • Kişinin geçmişinde kalın bağırsak kanseri hikayesinin bulunması

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri 

Kalın bağırsak kanserinin varlığında görülecek olan belirtiler çok dikkatli bir biçimde gözlemlenmelidir. Bu belirtiler için kişi mutlaka hastaneye gitmelidir. Belirtilerin tamamı kişide bulunmasa da, bunlardan bazılarını yaşıyor olmak bile doktor kontrolü için yeterli bir sebeptir Kalın bağırsak kanserindeki belirtiler şu şekildedir:

 • Kişinin Bağırsak Alışkanlıklarının Değişmesi: Kabız, ishal gibi normalden farklı durumlar kalın bağırsak kanserinin işaretçisi olabilmektedir.
 • Bağırsakların Tamamen Boşalamadığına Yönelik His: Kişinin dışkılama sonrası bağırsaklarında hala doluluk ve boşalamama hissi duyuyorsa bu duruma dikkat etmelidir. Çünkü bu durum kalın bağırsak kanserinin belirtilerinden biri olabilir.
 • Kişinin Dışkısında Kan Görülmesi: Dışkıda görülen kan parlak veya koyu kırmızı renge sahip olabilir. Bu kan mutlaka ciddiye alınmalıdır çünkü kalın bağırsak kanserinin habercisi olabilir.
 • Kişinin Karnında Şişkinlik ve Kramplar Hissetmesi: Bu durumlar görmezden gelinmemelidir ve kalın bağırsak kanseri ihtimali üzerinde durulmalıdır.
 • Sebepsiz Olarak Yaşanan Kilo Kaybı: Kişi ortada hiçbir neden olmaksızın kilo veriyorsa bu durumu mutlaka takip etmelidir.
 • Genel Yorgunluk Hali: Yorgunluk birçok sebepten kaynaklanabilse de göz ardı edilmemelidir ve dikkatle takip edilmelidir.

Kalın Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Kalın bağırsak kanserinin anlaşılması için, belirtileri yaşayan kişi hastaneye gitmelidir. Kolonoskopi tekniği, kalın bağırsak kanserinin anlaşılması için önemli bir tekniktir. Riskli gruplarda bulunan kimselerin, herhangi bir şikayetleri olmasa bile, düzenli olarak bu işlemi yaptırmaları önerilir. 50 yaşın üzerindeki bireyler kendileri için belirtilen aralıklarla bu işlemi yaptırmaları halinde olası bir kalın bağırsak kanseri tehlikesini henüz çok erken aşamadayken anlayabilirler. Böylece tedavide başarı şansı çok yükselmiş olur. 

Bunun dışında, kalın bağırsak kanserinin tespiti için laboratuvar teknikleri vardır. Ayrıca dışkıda gizli kan testi adı verilen bir test de bu hastalığın teşhisinde önemli bir yere sahiptir.

Kalın Bağırsak Kanserinde Erken Teşhis

Kalın bağırsak kanserinin erken teşhisi, diğer kanser türlerinde olduğu gibi son derece büyük bir öneme sahiptir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavinin başarılı olma şansı o kadar artar. Bu nedenle kişiler belirtileri gösterdiklerinde doktora gitmeyi ertelememelidir. Belirtiler kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Ayrıca kalın bağırsak kanseri belirtilerini göstermiyor olsalar da 50 yaşın üstündeki kişiler mutlaka kolonoskopi yaptırarak kalın bağırsaklarının durumu hakkında bilgi edinmelidirler.

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kalın bağırsak kanserinin tedavisinde önemli olan faktör kanserin kalın bağırsağın neresinde ve hangi evrede olduğudur. Tedavi sürecine bunlara göre karar verilir. Tedavi yöntemleri şöyledir; radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahale. Bu tedavilerden hangisinin uygulanacağına doktor, kişinin hastalığının evresini ve bulunduğu yeri göz önüne alarak karar verir.

Kalın Bağırsak Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalın bağırsak kanseri belirtileri yaşayan bir kimsenin gitmesi gereken doktor genel cerrahtır. Kişi kalın bağırsak kanserine yakalandığından şüpheleniyorsa bir genel cerraha gitmelidir.

Kalın Bağırsak Kanseri Ameliyatı

Kalın bağırsak kanseri tedavisinde ameliyatın bir seçenek olarak düşünülmesi için hastalığın vücuttaki başka uzak organlara sıçramamış olması gerekmektedir; fakat akciğer veya karaciğere sıçrayan kalın bağırsak kanserler için de başarılı sonuçlar elde edildiği son zamanlarda görülen bir durumdur.

Kalın Bağırsak Kanseri Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kalın bağırsak kanseri için ameliyat olmuş bir kimse mutlaka doktorunun önerilerine uymalıdır. Bu kişi ameliyat sonrası doktorun uygun gördüğü kontrolleri aksatmamalıdır.

Kalın Bağırsak Kanserinden Korunmak

Kalın bağırsak kanserinden korunma yolları sayesinde bu hastalığa yakalanma riski azaltılabilir. Kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltmak için kişi beslenmesine özen göstermeli, sigaradan ve aşırı alkolden uzak durmalıdır. Fazla kilolarını vererek ideal kilosuna kavuşması da riski azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?