“Reklam
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Damar tıkanıklığı, damarların içinde yumuşak dokuların oluşarak damarda tıkanmaya sebep olmasıdır. Bu dokular kanın damarda ilerlediği yolu daraltırlar.

Kalp Damar Tıkanıklığı Nedir?

Kalbe giden atar damarların, ortaya çıkan yumuşak dokular nedeniyle tıkanması ve kanın damardan geçebildiği boşluğun küçülmesine kalp damar tıkanıklığı denir. Kalp damar tıkanıklığı, ölümcül sonuçları olabilen, son derece ciddi bir problemdir ve önemsenmesi gerekir.

Kalp Damar Tıkanıklığı Kimlerde Görülür?

Kalp damar tıkanıklığı görülen kişiler çeşitli ortak özelliklere sahiptir. Yani kişide kalp damar tıkanıklığı görülmesini etkileyen faktörler mevcuttur. Kalp damar tıkanıklığı erkeklerde, kadınlara kıyasla daha sık görülür. Ayrıca bu rahatsızlığın görülme ihtimali yaşla birlikte artış gösterir. Aşağıdaki kişilerde kalp damar tıkanıklığı görülme riski diğer insanlara kıyasla daha fazladır:

 • Aşırı kilolu kimseler
 • Kalp damar tıkanıklığına genetik yatkınlığı bulunan kimseler
 • Yüksek tansiyon problemi bulunan kimseler
 • Kolesterolü normalin üzerinde olan kimseler
 • Sigara tüketen kimseler

Kalp Damar Tıkanıklığı Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Kalp damar tıkanıklığının görülmesiyle kişinin yaşı arasında doğru orantı vardır, yani ilerleyen yaşlarda kalp damar tıkanıklığının görülme ihtimali genç yaşlara göre daha fazladır.

Kalp Damar Tıkanıklığı Nedenleri

Kalp damar tıkanıklığına neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır ve bunlar oldukça fazladır. Kalp damar tıkanıklığı tehlikeli bir rahatsızlıktır ve buna sebep olan faktörlerin bazılarını ortadan kaldırmak kişinin elinde olsa da, bazıları için kişi hiçbir şey yapamaz. Aşağıda kalp damar tıkanıklığının bazı nedenleri belirtilmiştir:

 • Kötü Beslenme: Kişinin dengesiz, sağlıksız beslenmesi birçok soruna yol açtığı gibi, kalp damar tıkanıklığına da neden olabilir. Dengeli beslenmek ve beslenmesinde zararlı gıdalara yer vermemek kişinin elindedir. Kişi istediği takdirde sağlıklı bir beslenme düzeni oturtabilir.
 • Sigara Tüketimi: Sigaranın insan vücuduna pek çok zararı vardır, kalp damar tıkanıklığına sebep olabilmek de bunlardan biridir. Sağlıklı yaşamak isteyen bir kimse sigara içmeyerek, içiyorsa bir an önce bırakarak önemli bir adım atmış olur.
 • Aşırı Kilolu Olmak: Kalp damar tıkanıklığına sebep olabilen faktörlerden biri, aşırı kiloya sahip olmaktır. Kişi ideal kilosuna kavuştuğunda, kalp damar tıkanıklığı yaşama riskini düşürmüş olacaktır.
 • Genetik Olarak Yatkın Olmak: Ailesinde kalp damar tıkanıklığı görülen bir kişinin kendinde de bu rahatsızlığın bulunma riski, hiçbir aile bireyinde kalp damar tıkanıklığı bulunmayanlara kıyasla daha yüksektir. Genetik özellikler kişinin elinde olan bir faktör değildir.
 • Hareketsiz Bir Yaşam Tarzına Sahip Olmak: Egzersiz yapmanın kişiye pek çok faydası vardır. Hareketsiz yaşam tarzı ise kişiye birçok zarar verir, bu zararlardan biri de kalp damar tıkanıklığı riskinde görülen artıştır.
 • Stres: Stresin vücuda pek çok zarar verdiği bilinmektedir. Kalp hastalıklarıyla ilgisi bulunan stres, kalp damar tıkanıklığı konusunda da sebeplerden biri olabilmektedir.

Kalp Damar Tıkanıklığı ve Beslenme

Beslenme ile kalp damar tıkanıklığı arasında önemli bir ilişki olduğu bilinmektedir. Kişinin beslenme tarzıyla, bu rahatsızlığı yaşama ihtimali birbiriyle bağlantılıdır. Aşırı yağlı, sağlıksız, aşırı şekerli vb. besinlerin çok fazla tüketilmesinin kişiye pek çok zararı vardır. Kalp damar tıkanıklığı da bu zararlardan biridir.

Kalp Damar Tıkanıklığı ve Sigara Kullanımı

Sigara kullanımının kalp damar tıkanıklığı üzerindeki etkisi bilinmektedir, sigara kullanan kişiler uğrayacakları pek çok zararın yanında, kalp damar tıkanıklığı rahatsızlığı konusunda da büyük bir riske maruz kalırlar. Sigarayı bırakmak kişinin kalp sağlığı açısından çok büyük bir adım olacaktır.

Kalp Damar Tıkanıklığı Nelere Yol Açar?

Kalp damar tıkanıklığının yol açtığı sorunlar çok büyük ve ciddidir. Kalp damar tıkanıklığı dünyadaki önemli ölüm sebeplerinden biridir. Kalbe giden damarların tamamen tıkanması sonucu kalp krizi gerçekleşir. Kalp krizi çok tehlikeli bir sorundur.

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Kalp damar tıkanıklığında çeşitli belirtiler görülmektedir ve kişi bu belirtilerin tamamını ya da bir bölümünü kendisinde hissediyorsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelidir. Kalp damar tıkanıklığı belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Kişinin göğüs bölgesinde ağrı hissetmesi
 • Kişinin göğsü sıkışıyormuş gibi hissetmesi
 • Kişinin göğsünde baskı hissetmesi
 • Kişinin sol kolunun uyuşması
 • Mide ağrısı (tıkanan damar kalbin altındaysa)
 • Sırtta veya karın bölgesinde ağrı (nadir şikayetler)

Kalp Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Kalp damar tıkanıklığının anlaşılması için kişi önce hastaneye gitmelidir. Burada doktorun yönlendirmesiyle gereken tetkikler yapılır ve kişide kalp damar tıkanıklığı bulunup bulunmadığı anlaşılmış olur. Kişiye önce EKG yani elektrokardiyogram adı verilen yöntem uygulanır. EKG aracılığıyla kişinin kalp ritminin nasıl olduğu anlaşılır. EKG’nin ardından sıra EKO, yani ekokardiyografi uygulamasına gelir. Bu yöntem kalbin yapısının anlaşılması ile ilgilidir. Hastaya uygulanan başka bir teknik ise efor testidir. Kişinin yorulduğu anlarda kalbinin ne durumda olduğuna bakmak için efor testi uygulaması vardır. Bunun yapılmasının sebebi, kimi zaman kalp damar tıkanıklıklarının kişi yorgun olmadığı sürece ortaya çıkmıyor olmasıdır. Bir diğer uygulama kalp sintigrafisidir. Efor testinin şüpheli sonuç vermesi durumunda kişi bu uygulamaya yönlendirilir. Sintigrafi yöntemi şu şekildedir: Kişinin damarlarından verilen nükleer maddenin kalpteki dağılımı izlenir. Eşit bir dağılım söz konusuysa kişi kalp damar tıkanıklığı rahatsızlığına sahip değildir. Eğer kalbin bazı bölgelerine az bazı bölgelerine çok dağılım görüldüyse kalp damar tıkanıklığından şüphelenilir ve anjiyo aşamasına geçilir. Kişinin damarlarına iğneyle girilmesi anlamına gelen anjiyo her durumda yapılmaz, sadece gereken durumlarda yapılır.

Kalp Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Kalp damar tıkanıklığının tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden aşağıda söz edilmiştir.

 • İlaçlı Tedavi Yöntemi: Kalp damar tıkanıklığı çok ileri düzeyde değilse ilaçla tedavi edilebilir. Doktor kişiye gereken ilacı tavsiye edecektir. Bu ilaçlar damar açan özelliğe sahip veya kişinin kolesterolünü düşürecek ilaçlar olabilir.
 • Balon ve Stent İle Tedavi Yöntemi: Ciddi bölgelerde bulunan ve ileri düzeydeki kalp damar tıkanıklıkları bu yolla çözülebilir.
 • Bypass: Bypass ameliyatı, damarlardaki tıkanıklığın olduğu yere kan gönderilmesini sağlama ameliyatıdır.

Kalp Damar Tıkanıklığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kalp damar tıkanıklığı için gidilecek doktor kardiyoloji uzmanıdır. Kendisinde kalp damar tıkanıklığı belirtilerinin bir kısmını veya tamamını gözlemleyen bir kişi, kardiyoloji uzmanına gitmelidir.

Kalp Damar Tıkanıklığı İçin Neler Yapılabilir?

Kalp damar tıkanıklığı için yapılabilecekler, tıkanıklığın yeriyle ve ne düzeyde olduğuyla alakalıdır. Doktorun söylediği tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Ayrıca sigaradan, stresten ve sağlıksız beslenmeden uzak durmak da çok önemlidir.

Kalp Damar Tıkanıklığı Olanların Uzak Durması Gerekenler

Kalp damar tıkanıklığı olan kişiler bazı şeylerden uzak durmalıdır, sağlıkları için bu durum kesinlikle çok önemlidir. Kalp damar tıkanıklığı bulunan kişiler çok yağlı yiyeceklerden, sigaradan ve hareketsiz bir hayat tarzından kaçınmalıdır. Sigara içen bir kişi kendisinde kalp damar tıkanıklığı bulunduğunu öğrendiyse sigarayı bırakmalıdır.

Kalp Damar Tıkanıklığından Korunmak

Kalp damar tıkanıklığına karşı kişinin kendini koruması, bu rahatsızlığı yaşama riskini önemli ölçüde düşürmektedir. Kişi yaşam tarzında yapacağı değişikliklerde, diğer birçok hastalığa yakalanma ihtimalini düşürdüğü gibi, kalp damar tıkanıklığı ile karşı karşıya kalma riskini de en aza indirebilir. Kalp damar tıkanıklığından korunmak isteyen kişi şunlara dikkat etmelidir:

 • Kişi düzenli olarak, kendisine uygun egzersizleri yapmalıdır.
 • Kişi sigaradan uzak durmalıdır.
 • Kişi dengeli ve sağlıklı beslenmelidir.
 • Kişi stres seviyesini minimize etmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?