“Reklam
Karaciğer Yağlanmasının Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Karaciğer Yağlanmasının Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Karaciğer yağlanması tedavisi zaman geçirilmeden muhakkak yapılmalıdır. Karaciğerimiz sahip olduğumuz en büyük organdır. Yediklerimiz ve içtiklerimiz bu organ tarafından işlenir ve daha sonra süzülür. Karaciğerin yağlanması durumu karaciğerin sahip olduğu işlevleri yerine getirmesinde aksaklıklar olmasına neden olur. Uzun dönemde karaciğer hasar görerek işlevini tamamen yitirebilir. Bu nedenle karaciğer yağlanma tedavisi şarttır. Tedavi yapılmadan önce yağlanmaya neden olan sebep ya da sebeplerin bulunması gerekir. Genellikle aşırı kilolu olmak, az hareket etmek ve dengesiz beslenmek gibi sebeplerden dolayı karaciğer yağlanır. Yaşam tarzında yapılacak olan değişiklik en etkili tedavi yöntemi olacaktır. 

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması tıp dilinde hepatik steatoz olarak adlandırılır. Karaciğerde normal olarak yağ bulunur. Fakat bu yağın miktarı oldukça düşüktür. Karaciğerdeki yağ miktarının artması karaciğerde bir takım bozuklukların ortaya çıkmasına neden olur. Yapılan araştırmalara göre eğer karaciğerde bulunan yağ miktarı yüzde 5’i geçmiş ise, karaciğerin yağlı olduğunu ortaya koymuştur. Bunu teşhis etmek için mikroskop yardımı ile karaciğerden örnek parçaları alır. Bu parçalar çeşitli tarama yöntemleri ile teşhis edilir. Ultrasonografi, MRI taraması ve BT taramaları bu değerlendirmelerde en sık kullanılan yöntemlerdir. 

Karaciğer Yağlanması ve Siroz

Karaciğer yağlanması ve siroz halk arasında genellikle birlikte kullanılan iki farklı hastalıktır. Karaciğerin hasar gördüğü durumlarda hücreler  kendisini onararak karaciğerin kendisini yeniden inşa etmesine yardımcı olur. Fakat bu hasar tekrar ettiği zaman karaciğerdeki hasar kalıcı hale gelir. Bu kalıcı hasara siroz denir. Eğer bu hasar çok ileri seviyede değil ise, diyet değişikliği yapmak, düzenli egzersiz, bol su içme gibi önlemler ile yağlanmanın atlatılması mümkün olabilir. Ağır hasarlarda durumdan kurtulmak bu kadar kolay olmayabilir. 

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması belirtileri tipik belirtiler olmadığı için saptanması kolay olmayabilir. Bununla birlikte ortak olarak görülen bazı belirtiler mevcuttur. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • İstemsiz kilo kaybı
 • Karında ağrı
 • Halsiz ve bitkin hissetme
 • İştahsızlık
 • Hafızada bulanıklık, hatırlama güçlüğü

Yukarıdaki belirtiler karaciğer yağlanmasının ileri seviye olmadığı durumlarda geçerlidir. Yağlanma ilerlediği zaman şu semptomlar görülmeye başlar;

 • Ciltte sarıya çalan renk
 • Zayıf hafıza
 • İçi sıvı dolu şiş karın
 • Anormal miktarda durmayan kanama görülmesi 

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması nedenleri arasında en yaygın olanı alkol kullanımıdır. Alkolun aşırı kullanımı karaciğerin kısa sürede yağlanmasına neden olur. Alkol kullanmayan insanlarda karaciğer yağlanması nadir olarak görülmektedir. Obezite ve aşırı kilolu olan kişiler karaciğer yağlanmasında risk altında olan kişilerdir. Beslenmede işlenmiş şekerin yüksek kullanımı, diyabet, az hareket etmek, genetik olarak yağlanma için yatkın olmak da karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında yer alır. Karaciğer yağlanması meydana gelmesi için karaciğerin yağları verimli bir şekilde metabolize edememiş olması gerekir. Karaciğer yağlanmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Alkol kullanım bozukluğu
 • Obezite ve aşırı şişman olmak
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Hızlı kilo vermek
 • Ailede daha önce karaciğer yağlanması geçiren biri olması
 • Diyabet
 • Hiğerlipidemi 

Karaciğer Yağlanması Çeşitleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması çeşitleri alkole bağlı olan yağlanma ile alkolsüz yağlanma olarak iki farklı başlık altında ele alınır. Alkolsüz karaciğer yağlanmasına NAFLD denir. NAFLD’nin bir de alt türü vardır. Buna alkolsüz steatohepatit adı verilir. Alkollü karaciğer yağlanması için bir kısaltma bulunmaz. Türünün ne olduğu fark etmeksizin karaciğer yağlanma tedavisi bütün durumlarda yapılmalıdır. 

Alkolsüz Karaciğer Yağlanması 

Alkolsüz karaciğer yağlanması durumunda karaciğer yağ dokusunu parçalamakta zorlanmaya başlamıştır. Bu durumda bir süre sonra yağ birikimi ortaya çıkar. Yağ oranı yüzde 5’ten fazla olduğunda NAFLD teşhis edilmiş olur. Nonalkolik steatohepatit kısaca NASH bir alkolsüz karaciğer yağlanması türüdür. Yağlanma zaman içinde iltihaplı bir hal alabilir. Bu durumda NASH teşhisi konur. Genellikle NASH ile birlikte sarılık, karın ağrısı, kusma ve iştah kaybı gibi belirtiler görülür. Muhakkak tedavisi yapılmalıdır. Aksi halde NASH karaciğer yetmezliğine sebep olur.

Akut Karaciğer Yağlanması 

Akut karaciğer yağlanması gebelik ile birlikte ortaya çıkabilir. Nadir görülmesi ile birlikte hayati tehlike potansiyeli bulunduğundan dikkatli olmakta fayda vardır. Genellikle akut karaciğer yağlanmasında hamile kadın 3 aydan itibaren belirtileri görmeye başlar. İştah kaybı, kendini yorgun hissetme, sarı cilt rengi, geçmek bilmeyen baş ağrıları, kalıcı mide bulantısı ve eşlik eden kusma isteği belirtileri görülür. Genellikle kadınlar doğum yaptıktan bir iki hafta sonra iyileşirler.

Alkollü Karaciğer Yağlanması

Alkollü karaciğer yağlanması durumu alkolün aşırı tüketilmesinden dolayı ortaya çıkar. Bu hastalık ilk aşama olarak da bilinir. Alkol nedeni ile zarar gören karaciğer bir süre sonra yağları parçalayamaz hale gelir. Alkolü uygun miktarlarda tüketmek yağlanmanın önüne geçer. 6 hafta boyunca hiç alkol almayan bir kişinin karaciğerindeki yağlar tamamen yok olabilir. Eğer hasta kişi önlem almadan alkol kullanmaya devam ediyorsa yağlanma siroza döner. 

En Etkili Evde Karaciğer Yağlanması Tedavisi: Kilo Vermek

Karaciğer yağlanması için kilo vermek en etkili tedavi yöntemidir. Bunun için internetten diyet listeleri bularak uygulayabilirsiniz. Diyet yapmadan önce vücut kitle indeksini hesaplamanızda fayda vardır. Bazı besinleri hayatınızdan çıkarmanız çaba harcamanıza gerek kalmadan fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yüksek şekerli gıdalar, kola, ekmek, yüksek kalorili abur cuburlar gibi. Kilo vermenizi desteklemesi için spor yapmanız oldukça akıllıca olacaktır. Yoga, pilates, koşu, yürüyüş, dans gibi spor türleri hemen herkes için uygun ve yapması eğlencelidir. 

Evde Karaciğer Yağlanması Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Evde karaciğer yağlanması tedavisi için şu önerilere kulak vermenizde fayda var:

 • Alkollü içecek tüketimini sınırlayın ya da tamamen bırakın
 • Yüksek şeker içeren gıdaları tüketmeyin
 • Doymuş yağ kullanmayın
 • Fazla kilolarınızı verin
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıklarını sağlıklı olanlar ile değiştirin
 • Fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzı edinin
 • Günlük kalori miktarını kısıtlayın

Karaciğer Yağlanması Tedavisi için Tavsiye Edilen Besinler

Karaciğer yağlanması için besinler arasında genel olarak paketlenmemiş, doğal olan, içinde kimyasal koruyucu madde, aşırı yağ ve şeker bulunmayan gıdalar yer alır. Bu da mümkün olduğunda market raflarından uzak durmanız anlamına geliyor. Taze meyveler; elma, portakal, kivi, muz, çilek gibi her gün tabağınızda olsun. Öğlen ve akşam yemeklerinde bol bol sebze yemeyi alışkanlık haline getirin. Ispanak, patlıcan, mantar, enginar, fasulye, nohut en faydalı sebze ve bakliyatlar arasında yer alır. 

Karaciğer Yağlanması Tedavisi için Besinlerin Pişirilmesi

Karaciğer yağlanması için besinlerin pişirilmesi en az hangi besinleri kullandığınız kadar önemlidir. Buharda pişirme, ızgara ve haşlama en faydalı pişirme yöntemlerindendir. Kızarma ve kavurma yöntemlerinden etkili bir karaciğer yağlanma tedavisi için kaçınmakta fayda vardır. 

Karaciğer Yağlanması Tedavisi için Uzak Durulması Gereken Besinler

Karaciğer yağlanmasına kötü gelen yiyecekler arasında şekerli abur cuburlar, cips, kola, kızartmalar, hamburger, tatlılar, hamur işi, çikolata, kek ve börek gibi besinler yer alır. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?