“Reklam
Kireçlenmenin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Kireçlenmenin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Kireçlenmeye yönelik birçok bitkisel çözüm yöntemi bulunur ve bu yöntemler sayesinde, kireçlenmeden muzdarip olan kimselerin hayatları önemli ölçüde kolaylaşır. Kireçlenme problemini bitkisel yöntemler aracılığıyla doğal yollardan çözmek mümkündür.

Kireçlenme Nedir?

Kireçlenmenin ne olduğu sorusuna, “Kemiklerin birleşme noktaları olan eklemlerdeki kıkırdak dokusunun zayıflaması, hasar görmesi, yıpranması sonucu ortaya çıkan eklem ve kemik rahatsızlığı” şeklinde yanıt verilebilir. Bu rahatsızlık toplumda kireçlenme olarak bilinmektedir. Tıp dilinde ise bu rahatsızlık “osteoartrit” olarak adlandırılmaktadır. Bu durumdaki eklemler işlevlerini tam olarak yerine getiremez ve kişiler ağrı hisseder. Hareket kabiliyeti kısıtlanır.

Kireçlenme Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

Kireçlenmenin görüldüğü bölgeler vücuttaki eklem bölgeleridir. Vücuttaki tüm eklem noktaları kireçlenme problemiyle karşılaşılabilir. Kireçlenmenin en sık görüldüğü noktalar aşağıda açıklanmıştır:

 • Eldeki eklemler
 • Diz eklemleri
 • Bacaklar
 • Dirsekler
 • Kalça

Kireçlenme Kimlerde Görülür?

Kireçlenmenin görüldüğü kişiler her iki cinsiyette de olabilmektedir; fakat kadınlarda bu problem erkeklere kıyasla daha fazla görülür. Ayrıca genetik faktörlerin de kireçlenme konusunda etkin olduğu bilinmektedir. Eklem bölgelerini zorlayıcı işlerle uğraşan bireyler kireçlenme riski altındadır. 

Kireçlenme Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Kireçlenmenin görüldüğü yaş grubunu çoğunlukla yaşlı insanlar oluşturmaktadır. 65 yaş üstü kimselerin birçoğu bu rahatsızlıktan muzdariptir. Kireçlenmenin çoğunlukla yaşlılarda görülmesi; gençlerin bu problemi yaşamayacağı anlamına gelmez. Sadece risk yaşlılara göre daha azdır. Yaş ilerledikçe kireçlenme riski artar ve önemli bir sorun haline gelir.

Kireçlenme ve Hareket İlişkisi

Kireçlenmenin bireylerin yaşam tarzındaki hareketle ilişkisi bilinmektedir. Hareketli bir yaşama sahip olan, kendilerine uygun egzersizleri düzenli bir şekilde yapan bireylerde kireçlenme görülme riski daha azdır. Hareketsiz bir yaşama sahip olanlar ise kireçlenme konusunda risk altındadır. Hayatlarına hareketi ve sporu dahil etmeyen kişilerin, gençken olmamışsa bile ilerleyen yaşlarda kireçlenme problemiyle karşılaşmaları çok olasıdır. Yani yaşamdaki hareketlilik düzeyinin düşük olması kireçlenme açısından tehlikeli bir durumdur.

Kireçlenme ve Kilo İlişkisi

Kireçlenme ile kişinin kilosu arasında bir ilişki vardır. Aşırı kilolu kimselerin eklemlerine binen yük çok fazladır. Bu durum, eklemlerin zorlanmasına ve hasar görmesine yol açar. Fazla kilo problemi yaşayan kimseler bir diyetisyenden yardım alarak ideal kilolarına kavuşabilir ve kireçlenme riskini azaltabilirler.

Kireçlenme Nedenleri

Kireçlenmeye neden olan faktörler oldukça çeşitlidir ve bunların bir kısmının önlemini almak kişinin elinde olsa da, bazıları kişinin elinde olmayan sebeplerdir. Kireçlenmeye neden olan faktörler şu şekildedir:

 • Yaşlılık (65-70 yaş üstünde olmak)
 • Kişinin genetik yatkınlığı
 • Kişinin eklemlerine aşırı yüklenmek zorunda kaldığı bir mesleğe sahip olması
 • Aşırı kilo
 • Düşme, yaralanma vb. travmalar
 • Kişinin hareketsiz bir yaşam sürmesi
 • Kişinin kemik ve eklemlerle ilgili doğuştan bir hastalığının olması

Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme probleminin çeşitli belirtileri bulunmakta olup, bu belirtiler problemin bulunduğu ekleme göre değişebilir. Belirtilerden tamamını veya bazılarını yaşayan kimseler kireçlenme rahatsızlığına sahip olabilir. Kireçlenmeden şüphelenilmesi gereken durumlar şu şekildedir:

 • Eklem bölgelerinde ağrı ve sertlik hissi
 • Bükülen eklemin çıtırdaması
 • Egzersiz sonrası normalden yoğun ağrı
 • Hareket ettirilen eklem bölgelerinin şişmesi
 • Hareket sırasında ağrı hissedilmesi
 • Hareket ettirilen eklemde gıcırdamaya benzer ses
 • Eklemlerde hassasiyet
 • Esnekliğin azalması
 • Eklem bölgesinde kızarıklık

Kireçlenme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kireçlenme sorunu yaşayan birinin gitmesi gereken doktor romantoloji veya ortopedi uzmanı olabilir. Bazı durumlarda beyin cerrahlarının da desteği gerekebilir. Ayrıca fizik tedavi merkezleri, kireçlenme tedavisi ile ilgilenmektedir. Kireçlenme belirtileri gösterdiğini fark eden bir kişi bir an önce doktora başvurmalıdır. Kireçlenme önemli ve kişinin hayatını kısıtlayabilen bir sorundur.

Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenmenin tedavisi için öncelikle kireçlenmenin hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilmelidir. Daha sonra kişiye uygun tedavi seçenekleri düşünülür ve uygulamaya geçilir. Kireçlenme konusundaki tedavi seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Fiziksel tedaviler: Önceliği kişinin egzersiz yapması ve varsa fazla kilolarından kurtulmasına dayanan tedavi yöntemleridir. Fazla kilolarından kurtulan kişinin eklemlerine binen yük azalacağından, bu konu oldukça önemlidir. Ayrıca egzersizler kişiyi kuvvetlendirir ve dayanıklılığını artırır. Kişilerin baston veya yürüteçten destek almaları da, eklemlerin maruz kalacağı yükü azaltacağından dolayı faydalı olabilir. Ayrıca masaj veya sıcak küvet gibi yöntemler de, kalıcı olarak fayda sağlayamasalar da kişiyi bazen geçici olarak rahatlatabilirler.
 • İlaç tedavileri: Kireçlenme için çeşitli ilaç tedavileri mevcuttur. Bu ilaçların bir kısmı enjeksiyon yoluyla, bir kısmı ağız yoluyla alınabilir. Bazı ilaçlar ise topikaldir. Kireçlenmiş olan bir eklemin üzerindeki deri bölgesine sürülen ilaçlar, topikal olanlardır, yani yüzeye sürülen ilaçlara bu isim verilmektedir. Kişinin kireçlenmeden kaynaklı ağrısını dindirmek içini ağız yoluyla alınan ağrı kesicilerin kullanılması uygundur. İlaç tedavileri enjeksiyon yoluyla da uygulanabilir. Bu şekilde kimi hastalara uygulanacak olan diz protezine ihtiyaç, birkaç sene de olsa ertelenebilmektedir.
 • Cerrahi tedavi: Kireçlenme probleminin çok şiddetli görüldüğü kimseler için, cerrahi müdahale bir seçenek olabilmektedir. Diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığında bu yönteme başvurulabilir.

Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Kireçlenmeye karşı, çeşitli bitkilerden faydalanılan tedavi yöntemleri bulunmaktadır ve bu yöntemler aracılığıyla kişilerin şikayetleri hafifletilebilir, ağrıları dindirilebilir. Kireçlenmeye karşı bitkisel ve doğal çözüm önerileri şu şekildedir:

 • Çınar yaprağı: Çınar ağacının yapraklarından ikisi iyice yıkandıktan sonra parçalara bölünür. Bir su bardağı kadar kaynar suyun içine bu yapraklar eklenir ve beş dakika kadar bekletilir. Demlenmiş olan bu karışım süzülür, ardından soğumaya bırakılır. Hazırlanan içecek, akşam yemeğinden sonra ve gece uykudan önce olmak üzere, günde iki defa tüketilir. Tüketim aralığı üç saat olmalıdır. Çınar yapraklı içecek düzenli olarak bir ay kullanıldığında kişinin şikayetlerinde azalma ve iyileşme görülebilir.
 • Enginar: Oldukça faydalı olan bu sebzenin tüketimi, kireçlenme şikayetlerinde de azalma sağlayabilmektedir.
 • Kekik yağı: Ağrıyan eklemlerin üstüne, duş sonrası sürülen kekik yağı kişiyi rahatlatacaktır.
 • Kuşkonmaz: İçerdiği C vitamini ve folik asit; kireçlenmeye ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Domates: Faydalı besinlerden biri olan domates tüketiminin, kireçlenmeden kaynaklı eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Kireçlenme ve Egzersiz

Kireçlenmenin iyileştirilmesinde egzersizin önemi büyük olup, bu egzersizler kişiye uygun olacak şekilde seçilmeli; düzenli ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Hareketli bir hayata sahip olan kimselerin kireçlenme problemi yaşama ihtimalleri hareketsiz kimselere göre daha düşüktür. Hali hazırda kireçlenme problemi bulunan kişiler ise kendilerine uygun egzersizler yaparak bu rahatsızlıklarını kontrol altına alabilir ve şikayetlerinde azalma görebilirler. Kendilerine hangi egzersizin uygun olacağını öğrenmek için doktorlarıyla görüşebilirler. Egzersiz konusunda en önemli noktalardan biri planlı ve düzenli olmaktır. Egzersiz planına uyulmalı ve egzersizler istikrarlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Kireçlenme ve Fizik Tedavi

Kireçlenme tedavisinde fizik tedavi merkezlerinden destek alınarak, bu sorun çözüme kavuşturulabilir ve kişinin kireçlenmeye bağlı olarak düşen yaşam kalitesi tekrar yükseltilebilir. Düzenli devam edilen fizik tedavide kişinin iyileşmesi ve ağrılarından kurtularak hayatına rahat bir şekilde devam edebilmesi mümkündür

Kireçlenme ve İlaç Kullanımı

Kireçlenme tedavisinde ilaç kullanımı mümkündür ve mutlaka uzman doktor kontrolünde olmalıdır. Doktor, kireçlenme rahatsızlığı bulunan kişinin ihtiyaç duyduğu ilacı tespit eder ve önerir. İlaçların doktorun söylediği şekilde, düzenli ve bilinçli kullanımı çok önemlidir. Doktor tavsiyesi dışında kullanılan ilaçların diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi, kireçlenme konusunda da fayda getirmeyeceği, hatta zararlı olabileceği unutulmamalıdır.

Kireçlenmeden Korunma Yolları

Kireçlenmeden korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlara dikkat edilmesiyle, kişinin kireçlenme problemi yaşama ihtimali tamamen yok olmasa da ciddi şekilde azalacaktır. Kireçlenmeden korunmak için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Hareketli bir yaşam sürülmeli, düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • İdeal kiloya sahip olmaya ve bunu korumaya gayret edilmelidir.
 • Eklemleri aşırı zorlayıcı hareketlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?