Sağlık.org
Kolesterolün Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri
Sosyal Medyada Paylaş
23 Mayıs 2019
admin

Kolesterolün Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

Kolesterolün doğal yoldan tedavi edilmesi ilaç tedavi yöntemlerine iyi bir alternatiftir. Kolesterol, lipid isimli kan yağına verilen genel addır. Sinsi bir tehlike olmasından dolayı kolesterol her zaman açık şekilde fark edilmeyebilir. Damar sertliğinin ortaya çıkmasına neden olan bu yağ aslında belli seviyede olduğu zaman vücut için hayati önem taşıyan bir moleküldür. Kolesterol iyi ve kötü olmak üzere iki çeşittir. İyi olan kolesterolün eksik olması vücudun işlevini tam olarak yapamamasına neden olurken, kötü huylu kolesterolün fazla olması damar tıkanıklığı başta olmak üzere çeşitli problemlere yol açar. Bu durumda Kolesterol tedavisi şarttır.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol vücudun dolaşım sisteminde bulunan yağlı bir maddenin ismidir. Kişinin beslenme tarzı yüksek kolesterole neden olabilir. Özellikle yumurta, süt, yoğurt, kefir, et ürünlerinin ağırlıkta olduğu beslenme tipinde yüksek kolesterolden bahsetmek mümkündür. Fakat kolesterol her zaman beslenme tarzından ortaya çıkmaz. Karaciğer tarafından üretilen kolesterol kandaki kolesterol seviyesinin yüksek çıkmasının ikinci nedenidir. 

Karaciğer Kolesterolü Nedir?

Karaciğer kolesterolünde karaciğer işlevini düzgün yapamaz hale gelmiştir. Karaciğer normalde kandaki kolesterolü ortadan kaldırmak ile görevlidir. Fakat özellikle yemek araları zamanında karaciğer, kana belli miktarlarda kolesterol salgılar. Vücudun sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi için kanda belli miktarda kolesterol olması gerekir. Özellikle sindirim sisteminin çalışması, D vitamini salgılanması ve hormonlar kolesterol ile birlikte çalışırlar. 

Farklı Kolesterol Çeşitleri Nedir?

Kolesterol türleri iki farklı başlık altında incelenebilir. Kolesterolün dolaşım sisteminde yerini alması için lipoproteini isimli proteine ihtiyaç duymaktadır. Halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen Lipoprotein yüksek yoğunlukludur. Bu nedenle HDL olarak anılır. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL ise low intensity yani düşük yoğunlukludur. LDL çıkmasının nedeni genellikle beslenme ve genetik faktörlere bağlanır.

LDL Yani Kötü Kolesterol Nedir?

Kötü kolesterol karaciğerde üretilmektedir. Kötü kolesterol adı üzerinde kötü olarak bilinse de yine de kişiye olumlu etkileri de mevcuttur. Örneğin amino asitler bu kötü kolesterol sayesinde diğer hücrelere taşınır. Aynı zamanda anti oksidanların yolcuğu da kötü kolesterol sayesinde olur. Ne var ki bu kolesterol miktarının sayısının fazla olması halinde, zararları yararlarından daha fazla olduğundan tercih edilmez. İyi kolesterolün yüksek olması arzu edilir. 

LDL Kolesterolünün Tehlikeleri Nelerdir?

LDL tehlikeleri arasında ilk sırada damar sertliği ile kalp büyümesi gelir. Çünkü damarlar kalbe yeterli kanın ulaşmasına engel olur. Bu durumda tıkanıklığın açılması için cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Aksi halde kişinin kalp krizine yakalanma ihtimali yüksektir. Kimi zaman hastalar hiçbir belirtiye rastlamadan felç de geçirebilmektedirler. Buna ek olarak damarlarda kanın pıhtılaşması akciğer ve kalp başta olmak üzere hayati organları etkileyerek tromboza neden olabilir. Kan tahlili yaptırarak kanınızdaki kolesterol miktarının hangi seviyede olduğunu öğrenmeniz mümkün. 

HDL Yani İyi Kolesterol Nedir?

İyi kolesterol seviyesinin yüksek olması vücut sağlığı açısından önemlidir. HDL sayesinde yüksek kötü kolesterol kendiliğinden dengelenmiş olur. Damar tıkanıklığı büyük ölçüde engellenir. Kan dolaşımı normal seyrinde ilerler. Yine basit bir kan testi yardımı ile iyi kolesterol seviyenizi ölçtürmeniz mümkün. İyi kolesterol seviyesini yüksek tutmak için özellikle dengeli ve sağlıklı beslenme çok etkili olmaktadır. 

Yüksek Kolesterolün Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterol belirtileri her zaman açık şekilde ortada olmadığı için sinsi bir hastalık olarak anılmaktadır. Çoğu zaman insanlar ilk belirti olarak hayati tehlike riski olan kalp krizi ile karşılaşabilmektedirler. Uzun yıllardan beri yüksek kolestorülü olan bir insan bunun farkında olmayarak kalp krizi ya da felç geçirebilir. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek kolesterol tedavisi için en önemli adımdır. Yüksek kolesterol nedeni ile kendinizi hasta hissetmezsiniz, normal insanlar gibi günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. 

Yüksek Kolesterol Nedenleri Nelerdir?

Kolesterolün yükselme nedenleri tespit edildiği zaman, hastalığın ilerlemesi büyük ölçüde engellenmiş olur. Bir insan vücudunda beslenmesine bağlı olarak yalnızca yüzde 25 oranında kolesterol üretir. Bunun dışında üretilen kolesterollerin tümü vücudun kendi yapısı ile alakalıdır. İnsanların sahip olduğu vücut ağırlığına göre, kanlarında belli miktarda kolesterol bulunması gerekir. Örneğin 70 kg olan bir kişi için ideal kolesterol miktarı 35 gramdir. Yanlış beslenme nedeni ile çoğu zaman bu miktar yukarılara tırmanmaktadır. 

Kolesterol Tedavisi için Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Kolesterolün düşürülmesi için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek en etkili tedavi yöntemi arasında yer alır. Özellikle beslenmesinde doyuş yağ asitleri yüksek olan kişiler yüksek kolesterol için risk altındadır. Margarin, krema, kaymak, süt, peynir, tereyağı ve hayvansal kaynaklı olan yağların bütünü kolesterolü yükseltir. Bu nedenle bu gıdalardan uzak durmakta fayda var. Yüksek kalori gıdalardan uzak durmak da kolesterolün kendiliğinden düşmesine yardımcı olacaktır. 

İdeal Kilonuza Gelerek Kolesterolü Tedavi Edin 

Kilo vererek kolesterol tedavisi mümkündür. Dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeni ile aşırı kilolu olmak kaçınılmazdır. Vücutta yağ oranının fazla çıkması halinde iyi kolesterol kendiliğinden düşer. Bu da vücudun işlevini yerine tam olarak getirememesi anlamına gelir. Genetik yatkınlığın olması da vücudun çeşitli işlevleri yaparken zorlanması anlamına gelir. Vücut kitle indeksinizi hesaplamanız ve buna uygun bir beslenme planı oluşturmanız, ideal kilonuza gelmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede yüksek kötü kolesterol başta olmak üzere diğer hastalıklarınızdan kurtulacaksınız. 

Kolesterol Tedavisi için Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakarak kolesterol tedavisi yapmak mümkün. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanımı iyi kolesterol olarak anılan kolesterol miktarını yaklaşık yüzde 15 oranında azaltmaktadır. Bu da otomatik olarak kötü huylu kolesterolün yükselmesi anlamına gelir. Sigaranın içinde yer alan toksik maddeler, kalp krizi geçirme olasılığını artırır. Bu nedenle eğer içiyorsanız sigaradan uzak durun. Sigara içilen ortamda bulunuyorsanız bu ortamlardan kaçının.

Kolesterol Tedavisi için Lipid Düşürücü İlaçlar Kullanmak

Kolesterol tedavisine lipid düşürücü ilaç kullanımı genellikle hastaların diyet ve egzersiz yapmış olmalarına rağmen bu önlemlerin işe yaramaması halinde olur. Birden fazla lipid düşürücü ilaç ismi vardır;

 • Statinler
 • Nikotinik asitler
 • Omega 3 yağ asitleri
 • Fibratlar bu ilaçlar arasında en sık kullanılanlar arasında yer alır. 

Bu ilaçlar kullanılırken hastalar kas ağrılarından şikayetçi olabilmektedir. Özellikle fibratlar hastalarda bazı istenmeyen yan etkileri ile bilinirler. Kaşıntı, karaciğer sorunları ve yüz kızarması en sık karşılaşılan yan etkilerdendir. Bu yan etkilerin azaltılması için doktorunuz sizlere omega 3 yağ asidi takviyesi yapabilir. 

Kolesterolü Düşürmek için Neler Yapmalıyız?

Kolesterol düşürülmesi için yapılacaklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Doymuş yağ asidi kullanımını en aza indirin
 • Yemekleri kızartmayın, haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin
 • Sigara kullanmayın, içenlerin yanında bulunmayın
 • Et tüketiminizi sınırlandırın
 • Balıkların ve tavukların derisini yemeyin
 • Düzenli olarak egzersiz yapın ve gün içinde daha çok hareket edin
 • Bol bol sebze ve meyve yiyerek gerekli vitamin ve mineralleri alın
 • Tam tahıllı gıdalar yiyin bu sayede etkili bir kolesterol tedavisi yapmış olacak, kötü huylu kolesterolünüz ile vedalaşacaksınız. 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA