Sağlık.org
Kulak Ağrısının Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü
Sosyal Medyada Paylaş
23 Mayıs 2019
admin

Kulak Ağrısının Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Kulak ağrısına iyi gelen çeşitli bitkisel yöntemler bulunmakta olup, bu yöntemler ağrı yaşayan kişilerin şikayetlerini azaltabilmektedir. Ağrıya iyi gelen, çoğu evde bulunan veya aktarlardan kolayca temin edilebilecek olan bitkiler mevcuttur.

Kulak ağrısı; kişinin yaşamını olumsuz etkileyen, oldukça rahatsız edici bir ağrı türüdür. 

Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulak ağrısına neden olan pek çok faktör mevcuttur. Yani ağrıyı tek bir sebebe bağlamak doğru olmaz. Ağrıya neden olan faktörler aşağıda belirtilmiştir.

 • Travmalar
 • Kulağa kaçan yabancı cisimler
 • Kulak çubuğu kullanımı
 • Kulak zarında problem
 • Kulakta kulak kirinin birikmesi
 • Kulağa su kaçması
 • Dış, iç veya orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar
 • Kıkırdak dokusunda iltihap
 • Boğaz enfeksiyonu
 • Geniz eti problemi
 • Diş problemleri
 • Sinüzit
 • Kan toplanması (hematom)
 • Ortamdaki basınç değişikliği
 • Tümörler

İltihaptan Kaynaklı Kulak Ağrıları

Kulak ağrısına yol açan ilhitaplar pek çok sebepten ötürü meydana gelebilir. Özellikle yaz aylarında denize veya havuza girildiğinde kulağa su kaçması, bu sebeplerden biridir. Bu nedenle temizliğinden emin olunmayan havuzlara girilmemelidir. Kulaklar, iltihaba karşı korunmalıdır. Kulak iltihaplarını üç farklı şekilde inceleyebiliriz.

 • Dış kulak iltihabı: Dış kulaktaki iltihaplanmalara çeşitli virüs, bakteri ve mantarlar sebep olabilmektedir. Dış kulak iltihabının çeşitli belirtileri vardır. Kulakta akıntı ve ağrı, işitme güçlüğü bu belirtilerdendir. Kimi hastalarda ateş yükselmesi de görülebilmektedir. Dış kulak iltihabı belirtileri mutlaka ciddiye alınmalı ve doktora gidilmelidir.
 • Orta kulak iltihabı: Bazı bakteri ve virüslerin sebep olduğu orta kulak iltihabı kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Şiddetli ağrı, işitme güçlüğü gibi belirtileri vardır.
 • İç kulak iltihabı: Çeşitli bakteri, mantar ve virüslerden kaynaklanan bu rahatsızlıkta; işitme güçlüğü, denge konusunda problem, kulak uğultusu, ağrı gibi belirtiler görülür. İç kulak iltihabı önemli bir sorundur ve belirtileri hissedildiğinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Kulak Tıkanıklığından Kaynaklı Ağrılar

Kulakta ağrıya sebep olan tıkanıklık; genellikle, buşon adı verilen kulak kirinin birikerek kulak kanalını tıkamasından kaynaklanmaktadır. Normalde vücut buşonları kulaktan doğal bir şekilde atmaktadır; ancak bazen bu durum gerçekleşmez ve kulaklar tıkanır. Kulak tıkanıklığı belirtileri; kulakta doluluk hissi, ağrı, çınlama ve başka sesler, işitme güçlükler şeklinde olabilmektedir. Buşon sebebiyle tıkanan kulaklar için doktorlar çeşitli damlalar önerebilmekte veya kulağı kendileri temizleyebilmektedir. Buşonlar temizlenince kişi eski işitmesine tekrar kavuşabilmekte ve şikayetlerinden kurtulabilmektedir.

Kulak tıkanıklığı çeşitli enfeksiyonlardan veya yolculuklarda hissedilen basınç değişikliklerinden de kaynaklanabilir. 

Kulak Çubuğu Kullanımı

Kulak çubuklarının kulağa zarar verebilen, tehlikeli cisimler olduğu bilinmektedir. Çoğu insan kulağını temizleme amacıyla bu çubukları kullanır; fakat kulağın bu şekilde temizlenmeye çalışılması doğru değildir. Kişiler kulak çubuğu kullanımı sırasında kulaklarına hasar verebilir ve bundan dolayı kulak ağrısına maruz kalabilirler.

Havuz ve Denizden Kapılan Enfeksiyon Sonucu Kulak Ağrıları

Havuz ve denizden kulak enfeksiyonu kapmak, özellikle yaz aylarında ciddi bir sorun haline gelmekte, meydana gelen ağrı kişinin tatildeki huzurunu ciddi olarak bozabilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak için, tatilde girilen suyun temiz olmasına çok dikkat edilmelidir. Ayrıca havuza ve denize girerken kulaklara koruyucu tıkaç takılması da etkili bir önlem olabilir. Bu tıkaçlar eczanelerden temin edilebilir.

Kulak Ağrısı Kimlerde Görülür?

Kulak ağrısının görüldüğü kişiler her yaş grubundan olabilmektedir. Çocuklarda da yetişkinlerde de kulak ağrısı problemine rastlanabilmektedir. Pek çok insan, hayatının bir döneminde kulak ağrısı problemiyle karşılaşmaktadır.

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Kulak ağrısına çocuklarda sık sık rastlanabilmektedir ve bazı belirtileri vardır. Aşağıdaki belirtilerin bazılarının veya tamamının görüldüğü bir çocuğun kulak ağrısı probleminden şüphelenilmeli ve bu çocuk iyi gözlemlenmelidir. 

• İştahsızlık

• Normalden fazla ağlama, huzursuz olma

• Uyku sorunları

• Yüksek ateş

• Çocuğun kulağını çekiştirmesi

• İşitmede güçlük

• Denge güçlükleri

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısını geçirme yöntemleriağrının sebebiyle bağlantılıdır. Ağrıdan kurtulabilmek için genellikle ilk olarak bu ağrının sebebinin ne olduğu anlaşılmalıdır. Bu durumda pek çok tedavi seçeneğinden kişinin durumuna uygun olanı gerçekleştirilir.

Kulak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak ağrısı için gidilecek doktor, kulak burun boğaz (KBB) uzmanıdır. Kişi doktora giderek şikayetini anlatır. Doktor duruma göre kulak damlası tavsiye edebilir. Ayrıca eğer iltihaplanma söz konusuysa doktor antibiyotik kullanılmasını isteyecektir. Antibiyotik ilaçların yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir. Kişiler doktor tavsiyesi dışında, bilinçsizce antibiyotik kullanmamalıdır. 

Ayrıca ağrının sebebi kulakta buşon adı verilen kirlerin birikmesi ise doktor, kulağı temizleyebilir. 

Kulak Temizletme İşlemi

Tıkalı kulağın temizlenmesi, hastaneye gidildiğinde doktorun uygun görürse gerçekleştirdiği bir işlemdir. Kulak temizliği önceden genellikle kulağın doktor tarafından yıkanması şeklinde gerçekleşirdi; fakat günümüzde hastanelerde kulak temizliği için vakumlu bir cihaz kullanılmaktadır.

Kulak Damlaları Nasıl Kullanılır?

Kulak ağrısı için doktorların önerdiği çeşitli damlalar mevcut olup, bu damlaların kullanımı doktorun tavsiye ettiği biçimde olmalıdır. Kişi damlalarını kendisi damlatabileceği gibi, bir tanıdığından yardım da alabilir. Doktor önerdiği ilacın hangi kulağa, günde kaç kez ve kaçar damla halinde damlatacağını belirtir. Damlalar bu önerilere uygun şekilde kullanıldıklarında oldukça etkili tedavi araçlarıdır.

Kulak Ağrısı ve Antibiyotik

Kulak ağrısı için antibiyotik kullanımını doktorlar kimi zaman kişiyi muayene ettikten sonra söyleyebilirler. İltihap durumunda doktorlar reçeteye antibiyotik yazabilirler. Antibiyotik ilaçlarla ilgili en önemli nokta, kişinin bunu doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadıkça kullanmaması gerekliliğidir. Ayrıca antibiyotiklerin kullanım saatlerine uygun, düzenli içilmesi de oldukça mühimdir.

Kulak Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Kulak ağrısına karşı işe yarayan bitkisel çözümler vardır ve kişi bu yollarda ağrısını dindirebilir. Aşağıda kulak ağrısı yaşayan bir kimsenin yararlanabileceği bitkisel çözüm önerilerinden bahsedilmiştir:

 • Soğan: Soğanın kulak ağrısı için son derece olumlu etkilere sahip bir bitki olduğu bilinmektedir. Soğan; antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip bir bitkidir. Bu durum, ağrıları geçirme konusunda soğanı önemli ve faydalı bir bitki haline getirir. Rendelenen soğanın suyu süzülür, cezveye konur ve kısık ateşte kaynatılmasının ardından ılımaya bırakılır. Ilık haldeki soğan suyundan kulağa 2-3 damla kadar damlatılabilir.
 • Zeytinyağı: Kulak ağrısına karşı son derece etkili bir yağ olan zeytinyağı; ağrıyan kulağa ılık bir halde, üç veya dört damla damlatılır. Zeytinyağı yalnızca kulak ağrısına değil, kulaktaki uğultu ve çınlamalara da iyi gelebilir.
 • Sarımsak: Sarımsağın antibiyotik özelliklere sahip bir bitki olduğu bilinmektedir. Kulak ağrısını geçirmek için sarımsak, bir miktar susam yağıyla birlikte kullanılabilir. İnce doğranmış, bir tatlı kaşığı kadar sarımsak ile 2 yemek kaşığı susam yağı kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Ilımış haldeki bu karışım, tülbent kullanılarak süzülür. Süzme işleminden sonra karışımın içinde sarımsak parçası kalmadığından emin olunmalıdır. Elde edilen sıvı karışımdan kulağa 2-3 damla kadar damlatılır.
 • Zencefil: Taze zencefil, kulak ağrısına iyi gelen bitkilerdendir. Aktar veya marketlerde bulunabilir. Taze zencefilin, robot yardımıyla elde edilen suyu kulağa birkaç damla kadar damlatılabilir. 
 • Nane: Antibakteriyel özelliği bulunan nane, kulak ağrısına iyi gelebilecek bir bitkidir. Nane yaprakları kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzülerek elde edilen su, kulağa 1-2 damla kadar damlatılır.

Kulak Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek Çözümler

Kulak ağrısı için evde bazı çözüm önerileri bulunmakta olup, bu yöntemler uygulandığında kişinin şikayetleri azalabilir. Evde uygulanabilecek olan pratik çözüm yöntemleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Isıtılan bir havlu, kulağın üzerine konularak ağrı hafifletilebilir.
 • Sakız çiğnenmesi kulaktaki tıkanıklık ve ağrıya iyi gelebilir
 • İçinde bulunulan ortamı havalandırmak da kişiyi biraz rahatlatacaktır.

Kulak Ağrısından Korunma Yolları

Kulak ağrısından korunmak için kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Kişinin hayat kalitesini düşüren bu rahatsızlık verici ağrıdan korunmak için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Kulaklar kulak çubuğuyla temizlenmemelidir. Kulak çubuğu sağlıklı değildir ve kulağa ciddi zararlar verebilir.
 • Kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir. Duş sırasında kulak tıkaçları kullanılabilir.
 • Temizliğinden emin olunmayan havuzlara girilmemelidir. Havuz ve denize girerken kulak tıkaçları kullanılabilir.
 • Uzun süre yüksek sesli müzik dinlemekten kaçınılmalıdır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA