“Reklam
Kulak Çınlamasının Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Kulak Çınlamasının Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Kulak çınlamasının tedavi edilmesi hastaların şikayetlerinden kurtulması için şarttır. Kulak çınlaması halk arasında tinnitus olarak da bilinir. Dışarıdan aslında bir uyaran gelmemesine rağmen kulak çınlaması yaşayan kişiler ses duyarlar. Hastalık adını Latincede zil çalması anlamına gelen tinnite kelimesinden almaktadır. Her hasta kulak çınlamasını farklı şekillerde tarif eder. Fakat bu durum bir hastalık olmaktan çok aslında çoğu zaman bir semptomdur. Kişilerin yaşam kalitesi düştüğünden kulak çınlaması tedavisi yapılması zorunludur. Tedavinin yapılmaması hastalığın ilerlemesine neden olur ve tedavinin yapılmasını güçleştirir. 

Kulak Çınlaması Kimlerde Görülür?

Kulak çınlamasının hangi insanlarda daha çok görüldüğü genellikle yaş ve yaşam tarzı ile belirlenmektedir. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 20’sinde kulak çınlaması görülür. Eğer çalışılan ortam sessiz ise kulak çınlaması görülme sıklığı artar. Yapılan bir araştırmaya göre kulak çınlaması aslında herkeste vardır. Fakat kişilerin sahip oldukları bazı hastalıklar kulak çınlamasının artmasına neden olmaktadır. 

Kulak Çınlamasının Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının nedenleri her insan için farklı şekilde gelişebilir. Bazı nedenler insanların bildiğinin aksine kötü değildir. Kulaklar bazen geçici olarak ortada kötü bir neden olmaksızın çınlayabilir. Buna ek olarak orta kulak iltihabı olan kişiler, kulak zarı zarar görmüş ya da delinen kişiler, orta kulakta iltihap biriken kişiler, orta kulaktaki kemik ya da eklemlerin zarar görmesi gibi nedenler kulak çınlamasının başlıca nedenleri arasında yer alır. Buna ek olarak;

 • Alerjiler
 • Şeker hastalığı
 • Tiroid hastalıkları
 • Baş bölgesine darbe temek
 • Yüksek tansiyon
 • Düşük tansiyon
 • Romatizma ilaçları kullanmak
 • Sakinleştirici ilaçlar da kulak çınlamasına neden olabilir. 

Doktorlar Tarafından Kulak Çınlamasının Tedavi Edilmesi

Kulak çınlamasının doktor tarafından tedavisi yapılırken genellikle ilk olarak doktorlar hstaların ayrıntılı olarak tıbbi hikayelerini anlatmalarını isterler. Bu hikayeler muayeneler ve tetkikler ile şekillenir. Ortaya net olarak sebep çıkmadan kulak çınlaması tedavi yöntemi seçilmez. Tedavi yöntemine karar vermek için işitme testi ve kulak basınçlarının ölçülmesine yönelik bazı testlerin yapılması gerekebilir. MRG, BT, elektriksel dalgaların ölçülmesi için ABR testleri, denge testleri de en çok yapılan testler arasında yer alır.

Kulak Çınlaması Tedavisi için Psikolojik Tedavi Yapılması 

Kulak çınlaması için psikolojik tedavi yaparak yaşam kalitenizi iyileştirebilirsiniz. Bu hastalık her ne kadar ölümcül olmasa da tedavi yapılması önemlidir. Kişilerin kendini stresli hissetmesi ve ruhsal anlamda problem yaşamaları kulak çınlaması problemlerinin artmasına neden olabilmektedir. Böyle bir durumda psikolojik destek almak önemlidir. Kulak çınlamasında psikolojik destek almak isteyen kişilerin faydalandıkları yöntemler arasında;

 • Psikoterapi,
 • Hipnoz,
 • Habitüasyon
 • Meditasyon yer alır. 

Kulak Çınlaması Tedavisi için Genel Öneriler Nelerdir?

Kulak çınlamasının tedavi edilmesi için hangi tedavi yönteminden faydalanıyor olursanız olun, genel önerilere uymanız tedavinizin hızlanması ve daha kolay bir hale gelmesi anlamına gelir. Kulak çınlaması problemi olan kişilerin uymaları gereken önlemler arasında;

 • Yüksek sesle müzik dinlemeyin.
 • Yeteri kadar dinlendiğinizden emin olun.
 • Günlük olarak hareket edin ve egzersiz yapın.
 • Kahve, sigara ve kola gibi maddeler sinir sistemi üzerine baskı yapar. Bu maddeleri kullanmaktan mümkün olduğunda kaçının. 
 • Sinirli ve gergin bir duygu durumu halinde olmamaya çalışın.
 • Kan basıncınızı düzeli olarak doktorlara ölçtürün. 

Kulak Çınlaması Tedavisi için Manyetik Uyarı Yönteminden Faydalanmak

Kulak çınlaması için manyetik uyarı yöntemi bu hastalığa karşı geliştirilmiş olan yeni bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım sayesinde kulak çınlamasından kısa sürede kurtulmanız mümkün. Bu yöntemden faydalanmak için ilk olarak doktorunuzun size teşhis koymuş olması gerekir. Her hastanede bu yöntemden faydalanılmadığı için ilk olarak bu tedavi yöntemini kullanan hastaneleri bulmanızda fayda vardır. 

Kulak Çınlaması için Maskeleme Tedavi Yöntemi 

Kulak çınlamasının tedavi edilmesi için maskeleme yönteminden faydalanmak FM kanallarının dinlenmesi ile mümkün olur. Yapılan araştırmalar kulak çınlaması probleminin özellikle gece vakti ortamın sessiz olduğu zamanlarda ortaya çıktığını ortaya koymaktadır. Kulak çınlaması ile bir başka sesin yarışması halinde kulak çınlaması olduğu unutulacaktır. Yapılan araştırmalara göre FM kanalları dinlendiği zaman kişiler kulak çınlaması probleminden kurtulmuşlardır. Tıp dilinde bu tarz seslere beyaz ses adı verilmektedir. Sırf bu sesi çıkarması için piyasaya sürülen aletler vardır. Bu aletler tinnitus maskeleyici olarak adlandırılır ve kişinin kulak çınlamasının unutulmasını sağlar. 

Kulak Çınlamasına Evde Tedavi için Sarımsak Kullanımı

Kulak çınlaması için sarımsak en etkili sebzeler arasında yer alır. Sarımsağın içinde bulunan etken maddeler iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir kan dolaşımı hızlandırıcıdır. Bu yöntemden faydalanmak için 2 diş sarımsağı soyun ve ezmeye başlayın. Sarımsaklarınız macun kıvamına geldiği zaman üzerine bir yemek kaşığı susam yağı ekleyin. Güzelce karıştırdıktan sonra karışımı bir cezveye koyun ve altını yakın. 5 dk kaynattıktan sonra ateşin altını kapatın ve soğuması için bekleyin. Karışımın soğuduğundan emin olduktan sonra bu karışımı bir iki damla olacak şekilde kulağınıza damlatın. Her gece yatmadan önce bu işlemi düzenli olarak tekrar edin. Bir hafta boyunca uygulama yapmanız çınlama probleminden kurtulmanızı sağlayacaktır. 

Evde Kulak Çınlaması Tedavisi için Kara Yılan Otu Kullanımı

Kulak çınlamasına kara yılan otu kullanmak çok eski zamanlardan beri Kuzey Amerikalılar tarafından yapılır. Kara yılan otunun ana vatanı Amerikadır. Yalnızca kulak çınlaması değil, birçok hastalığın tedavi edilmesi için bu bitkiden faydalanır. Menopoz ve romatizma hastalarının uzun zamandan beri bu ot ile şifa bulduğu bilinir. Bu bitki ülkemizde çok bilinmediğinden bulması zor olabilir. 

Eğer kulak çınlamasının sebebi depresyon ise, kara yılan otu tedavi için en uygun bitki olacaktır. Bu ot sayesinde halk arasından mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonun salgılanması artırılmış olur. Bu sayede ilk olarak depresyon daha sonra da kulak çınlaması iyileştirilmiş olur.

Evde Kulak Çınlaması Tedavisi için Zencefil Tüketimi

Kulak çınlamasına karşı zencefil kullanarak rahatsızlığınıza sonsuza kadar elveda diyebilirsiniz. Zencefil içinde anti bakteriyel özeliğe sahip etken maddeyi barındırır. Bu sayede kulak çınlaması iyileşir. Bu yöntemden faydalanmak için organik zencefile ihtiyaç duyacaksınız. Organik olmayan zencefiller etkili olmaz. Taze zencefili rendeledikten sonra bir bardak suyun içine ekleyin. Suyu 10 dakika boyunca kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra karışımın içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Dilerseniz tarçın da kullanabilirsiniz. Aç karnına olduğunuz zaman bu karışımı günde 2 kere olmak üzere için. Bir hafta kadar tedaviye devam edin. Herhangi bir iyileşme olduğunu fark etmediyseniz daha fazla uygulama yapmaya devam etmeyin.

Ginkgo Biloba ile Evde Kulak Çınlaması Tedavisi

Ginkgo Biloba ile çınlama tedavisi evde tedavi yapmak isteyen kişilerin aklına ilk gelen bitkidir. Bu yöntemden faydalanarak kulak çınlaması tedavisi yapmak isterseniz içerisinde ginkgo biloba bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Çaylar ve tabletler tercih edebileceğiniz popüler ürünler arasında yer alır. Bu bitki sayesinde kan dolaşımınız hızlanır, sinir sisteminiz korunmuş olur. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?