“Reklam
 Lenfödemin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

 Lenfödemin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Lenfödemin için bitkisel çözümler için öncelikli olarak lenfödemin sebeplerinin bilinmesi ve doktor kontrolü altında bitkisel yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Lenfatik dolaşım olarak da ifade edilen bu sağlık sorununda doğuştan ya da sonradan gelişen nedenlerle bu durum bozulmaktadır. Proteinden zengin sıvının birikimi neticesinde lenfödem birikimi meydana gelmektedir. Özellikle meme kanseri cerrahisi sonrasında koltuk altı lenf bezleri çıkarılması sonucunda meydana gelmektedir. Koltuk altı lenf akımlarının engellenmesi neticesinde şişme, sorun ve ağrılar meydana gelmektedir.

Lenfödem Tedavi Merkezi

Lenfödem tedavisi yalnızca alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Bu alanda uzman ve başarılı tedavi merkezleri tarafından en doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Genel olarak meme cerrahisinden sonra lenfödem gelişme riski ise ortalama olarak yüzde 25 olmaktadır. Lenfödem çeşitli kanser tiplerinde gelişme riskine sahiptir. Fakat genel olarak meme, prostat ve alt karın bölge kanserleri neticesinde gelişmektedir. Yapılan cerrahi ne kadar büyük olursa olsun, koltuk altından çıkarılmış olan lenf bezi sayıları ne kadar artmış olursa, lenfödem riski de o kadar artmaktadır. Bunun yanı sıra kollara darbe, sıyrıklar, böcek ısırıkları ve yaralanmalar neticesinde de lenfödem meydana gelebilmektedir.

Hacamat ile Lenfödem Tedavisi

Hacamat ile yapılan lenfödem tedavisi oldukça etkisi olmaktadır. Hacamat ilk olarak Batı dünyasında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Daha sonra ise iç hastalıkları için yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Hacamat tedavisinde en önemli unsur hastanın cildine bir vakum oluşturulması ve kan dolaşımının iyileşmesi gereken bölgelerde yoğunlaştırılmasını sağlamaktadır. Cam bardaklar ya da farklı araçlarla ilgili bölgede kan dolaşımının yoğunlaştırılmasını sağlamaktadır. 

Lenfödem Egzersizleri

Lenfödem için egzersizler tedavinin bir parçasıdır. Hem tedavi sırasında hem de tedaviden sonra koruyucu amaçlarla egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle hasta yorgun olsa bile kemoterapi döneminde bile egzersiz yapmalıdır. Tedavilerin tamamlanması durumunda fizik tedaviye başvurmak ve egzersiz programlarına katılmak gerekmektedir. Hastanın yapması gereken egzersizler kişiye özgüdür. Bundan dolayı fizik tedavi kapsamında kişi için en uygun egzersiz, uzman eşliğinde yapılmalıdır.

Lenfödem Lazer Tedavisi

Lenfödem için lazer tedavisi özellikle etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde koldan kan alınmaktadır. Ardından alınan kan yüksek oranda oksijen ile birleştirilir. Daha sonra bu kan düzeltici ve onarıcı faktörlerle birleştirilerek yeniden vücuda verilir. Bu işlem neticesinde lenfödem sebebiyle yaşanan belirtiler hafifler ve lenfödem hastalığı sebebiyle yaşanan estetik olmayan görüntüler de de düzelmeler elde edilmektedir. 

Kolda Lenfödem Tedavisi Hakkında Tüm Sorular

Kolda gelişen lenfödem lenfatik sistemdeki bozukluklar sebebiyle meydana gelmektedir. Bu bozukluklar sebebiyle hücreler arasındaki sıvılarda meydana gelen artış sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Lenfatik sistemin düzgün bir şekilde çalışmaması neticesinde dokular içinde sıvı birikimi meydana gelebilmektedir. Biriken sıvılar lenfatik sistemin taşıma kapasitesinden büyükse, bu noktada lenfödem meydana gelmektedir.

Lenfadenit Bitksel Tedavisi

Lenfadenit için bitkisel tedavi medikal tedaviden sonra uygulanmalıdır. İlk olarak medikal tedavinin uygulanması gerekmektedir. Daha sonra bitkisel tedavilerle asıl tedavi yöntemine destek sağlanabilir. Genel anlamda lenf bezlerinin büyüklüğü bir cm altında olmaktadır. Fakat anormal durumlar söz konusu olduğunda büyüme göstermektedir. Bu durumlarda lenf bezlerinin büyümesine yol açan hastalıklar ise oldukça çeşitlidir. Bu durum bitkisel tedavilerle engellenememektedir. 

Lenfödem Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Lenfödem hastalığına bakan bölüm fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümü olmaktadır. Genel olarak bu sağlık sorunu vücudun bir bölgesinde lenf sıvısı birikmesi neticesinde meydana gelmektedir. Dokulardaki lenf sıvısı, lenf damalarına ve bu bölgeden de kana taşınmaktadır. Lenf sıvısını taşıyan kanallar, lenf düğümlerinden oluşan hasar ve dolaşım bozukluklarına yol açmaktadır. Bu gibi durumlar sıvı birikmesine lenfödem oluşmasına yol açmaktadır. Lenfödemli olan bölgelerde enfeksiyon gelişme riski artar. Genel olarak kol, bacak ya da testis torbasında şişme meydana gelmektedir. 

Bacaklarda Lenfödem Tedavisi

Bacaklarda meydana gelen lenfödem için tedavi yöntemlerine lenfödemin durumuna göre karar verilmektedir. Öncelikli olarak lenfödem tedavisi için kompleks boşaltıcı fizyoterapi uygulanması gerekmektedir. Bu noktada manuel lenf drenajı, kompresyon, cilt bakımları ve egzersiz tedavileri öncelikli olmaktadır. 

Lenfödem Diyeti

Lenfödem için beslenme kuralları arasında özellikle bol bol su tüketmek gelmektedir. Vücudun direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirecek olan C vitamini bakımından yüksek olan meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Et tüketilmesi azaltılması ve tamamen zeytinyağlı, sağlıklı ve hafif kalorili besinler tüketilmelidir. Özellikle çiğ besinler ve taze sebzeler bol bol tüketilmelidir. Lenfödem hastalığı olan kişilerin günde en az 2 litre su tüketmelidir. Kahve ya da kola gibi içeceklerden kesinlikle uzak durmalı ve her zaman için sebze ve meyve tüketmelidir. Özellikle tedavi bitiminde lenfödem çorapları giyilmelidir. 

Lenfödem için Hangi Doktora Gidilmeli?

Lenfödem için gidelecek olan doktor ise fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olmaktadır. Lenfödem hastalığı için en doğru tedavi yöntemi bu alanda uzman ve başarılı olan doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Bundan dolayı da lenfödem için başvurulan doktorların mutlaka alanında uzman olması gerekmektedir.

Lenfödem Çorabı

Lenfödem için çorap lenfödemlerin hafiflemesi için giyilmektedir. Lenfödemler doğuştan ya da sonradan meydana gelen sebeplerle dokular arasında ortaya çıkan sıvı birikimini ifade etmektedir. Kanser tedavilerinin yanı sıra ciddi yaralanmaya yol açan kazalar ve tekrarlayan enfeksiyonlar da lenfödem oluşumuna yol açabilir. Özellikle bacaklarda meydana gelen lenfödem sorunlarında lenfödem çorabı giyilmesi önerilmektedir.

Lenfödem Cerrahi Tedavisi

Lenfödem için cerrahi tedavi yöntemleri geçmiş dönemlerden beri uygulanmaktadır. Doku azaltıcı olan yöntemler arasında ön plana çıkan cerrahi tedavi ise Charles ameliyatı olmaktadır. Bu yöntemlerde deri ve deri altı dokuları çıkarılmaktadır. Ameliyatlarda mutlaka deneyimli olan hekimlerin tedaviyi gerçekleştirmesi gerekmektedir. 

Lenfödem Ameliyatı

Lenfödem hastalığı için ameliyat kapsamında öncelikli olarak doku çıkarma ameliyatlarına başvurulmaktadır. Doku çıkarma ameliyatlarının yanı sıra liposuction, lenf ve toplar damar birleştirme ameliyatları ve damarlı lenf düğüm nakli bulunmaktadır. Bu ameliyat yöntemleri arasından hangisinin uygulanacağına ise doktor, hastanın durumuna göre karar vermektedir.

Fil Hastalığı Ameliyatı

Fil hastalığı için ameliyat yöntemi arasında doku çıkarma ameliyatları bulunmaktadır. Lenfödem için uygulanan cerrahi işlemlerde özellikle estetik olarak kabul edilmesi zor bir görünüm meydana gelmesine rağmen başarı oranları oldukça iyi olmaktadır. Liposuction yönteminde ise damarlı lenf nodu ya da doku çıkarma ameliyatı uygun olmayan hastalara bu ameliyat uygulanmaktadır. 

Kolda Lenfödem Tedavisi

Kolda meydana gelen lenfödem tedavileri arasında manuel lenf drenajı bulunmaktadır. Bu tedavi yönteminde lenf sistemi eller aracılığı ile manipüle edilmektedir. Daha sonra bloke olmuş olan sıvıların serbest olarak akışı sağlanır. Elle uygulanan özel bir yöntem aracılığı ile ödemli bölgelerden lenf sıvıları alınır. Daha sonra vücudun çalışan bölgeleri için de lenf nodüllerinin transferi sağlanmaktadır. Daha sonra manuel lenf drenajı aracılığı ile derinin tam altında bulunan yüzeysel lenf damarlarına hafif olarak basınç uygulanmaktadır. Bunun dışında lenfödem bulunan deriden cilt kurumaktadır. Bundan dolayı da Ph değerleri 5.5 olan nemlendiricilerin kullanılması gerekmektedir. Ödemli olan bölgelerdeki katlantılarda mantar oluşup oluşmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?