“Reklam
Migrenin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Migrenin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Migrenin doğal yollardan tedavi edilmesi sık görülen bir hastalık olması nedeni ile, merak edilir. Yapılan araştırmalar kadınların en az yüzde 20’sinde migren görüldüğünü ortaya koymuştur. Hormonları sağlıklı çalışan kadınlarda hastalığın görülme riskinin arttığı bilinmektedir. Erkekler de ise bu oran yüzde 8’dir. Migren hastalığı sıradan baş ağrılarından daha şiddetli olur. Genellikle şakak bölgesinde sabit bir ağrı vardır. Ağrı kendiliğinden geçmeyeceği için migren tedavisi olunması şarttır. 

Migren Nedir?

Migren baş ağrılarının atak şeklinde şiddetli olarak ortaya çıkması olarak tanımlanabilir. Migren hastaları bu atakları senede bir iki kere deneyimleyebilirler. Stresli bir dönemde oldukları zaman atakların sayısı ve şiddetinde artış meydana gelir. Kişiden kişiye göre migren ağrısı şiddeti değişir. Atak ortaya çıktığı zaman kişiler aynı zamanda ışığa duyarlı hale gelirler. Düşük frekanstaki sesler bile bu kişileri çok rahatsız edebilir. Bütün bu durumlar nedeni ile migren hastalarının günlük hayatlarına devam etmeleri zor olabilir. Kişilere migren tanısı koyulması için doktor muayenesinden geçilmesi şarttır. 

Migren Neden Olur?

Migren nedeni en başında genetik faktörler gelmektedir. Ailesinde migren olan kişilerde migren görülme sıklığı daha fazla olur. Yapılan araştırmalar bu oranın yüzde 40 olduğunu ortaya koymuştur. Migren ağrısına zemin hazırlayan etken kişinin hormonlarının seviyelerindeki değişim olabilir. Bu nedenle hamileler migren ağrılarından sık şikayetçi olurlar. Bu durum aynı zamanda kadınların erkeklere oranla daha çok migren hastalığından şikayetçi olmalarının da nedenidir. Regl dönemi yaklaşan kadınların migren atakları yaşaması işten bile değildir.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren belirtileri arasında karşımıza en sık çıkan baş ağrılarıdır. Migrenli olan kişilerin ağrıları normal baş ağrılarından çok daha şiddetli olur. Kişiler normal hayatlarında devam etmekte zorlanırlar. Bu ağrılar genellikle tek taraflı olmaları ile bilinirler. Bir tarafta diğer tarafa göre daha fazla ağrı olur. Söz konusu ağrı baş bölgesinden şakaklara kadar uzanır ve göz arkalarına kadar rahatsızlık verir. 

Migren belirtilerinin bir diğeri kişilerin aşırı duyarlı olmasıdır. Migren hastaları aşırı duygusal tepkiler verebilirler, aşırı neşe gösterebilirler ya da tam tersi neden olmaksızın aşırı üzgün olabilirler. Ses ve kokuya kadar aşırı duyarlı olmak da bunun bir göstergesidir. Parfüm gibi kokulardan dolayı migren hastaları mide bulantısından kusabilirler. 

Auralı Migren Nedir?

Migren aurası migren belirtileri arasında yer alır. Auralar şiddetli baş ağrısı atakları başlamadan önce meydana gelen nörolojik belirtilerin genel ismidir. İki farklı türü vardır. Eğer görmeye bağlı bir durum söz konusu ise görsel aura eğer duyu ile alakalı ise duyusal aura olur. Auralar kendilerini kısa süre için gösterirler. Ortalama 20 dakika sonrasında kayıp olurlar. Görsel auralar ile hastalar titreyen ışıklar gördüklerini söylerler. Duyusal aurada ise vücudun çeşitli bölgelerinde uyuşma ve karıncalanma gözlenmektedir. Belirtilerin ortadan kayıp olması için migren tedavisi şarttır.

Migren Neden Tetiklenir?

Migren tetikleyicileri herkes için farklı olabilir. Bu nedenle kişilerin kendi davranışlarını gözlemlemesi önemlidir. Genellikle migren hastaları çikolata ve peynirin migren ataklarını tetiklediğini söylemişlerdir. Fakat başka bir migren hastası bu gıdaları tükettiği zaman sorun hissetmeyebilir. Öğün atlarsanız, öğününüzde almanız gerekenden az besin alırsanız da migreniniz tetiklenebilir. Bunun yanı sıra yetersiz sıvı alımı özellikle az su içmek migrenin en büyük tetikleyicilerindendir. 

Uyku düzeni migren için çok önemlidir. Çok az uyumak ya da normalde uyunulan sürenin dışında çok fazla uyumak migren ağrısının kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle uyku düzeni oluşturulmalı, mümkün olduğunca bu düzenin dışına çıkılmamaya özen gösterilmelidir. 

Migrenin Hastane Ortamında Tedavi Edilmesi

Migrenin hastanedeki tedavisi için ilk olarak doktorun yapmış olduğu muayene sonrasında teşhis konulmuş olması gerekir. Doktor, beyin ile ilgili farklı hastalıkların olduğunu düşünüyorsa hastadan farklı testler talep edebilir. Beyin tomografisi ile beyine dair bir hastalık olup olmadığı ortaya çıkar.

 Migren hastası kişi eğer ağrılarının seyrek olduğunu belirtiyorsa, doktor tarafından kriz tedavisi planlaması yapılır. Eğer migren atakları haftada bir iki kez oluyorsa, doktorun koruyucu önlemler alması gerekir. Atakların son bulması için atağa neden olan açlık ve susuzluk gibi etkenlerin ortadan kaldırılması bazı durumlarda etkili olur. Fakat bazen ilaç tedavisi zorunludur. Günde bir tane ilaç almanız sizin yıl boyu atak olmadan yaşamanız anlamına gelebilir.

Migren Tedavisi için Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Migreni olanların dikkat etmesi gereken noktalar ihmal edildiği zaman ağrıların şiddeti artabilir ve ataklar daha sık meydana gelebilir. Bu durumda yaşam tarzının değiştirilmesi çok önemlidir. Yaşamın tümü migren hastalığına göre planlanmalıdır. Uygulamanız gereken etkili tedavi yöntemleri arasında:

  • Baş ağrılarının  ne zaman meydana geldiğini ve şiddetini belirleyen takvimler tutmak
  • Normal uyku düzeninden şaşmamak (çok fazla ya da çok az uyumayın)
  • Düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin
  • Alkol kullanmayın
  • İdeal kilonuza gelin
  • Stresli ortamlardan mümkün olduğunca kaçının. Stresli iseniz stresle baş etme yöntemlerini öğrenin
  • Düzenli olarak doktor kontrolünden geçin
  • Saçlarınız ıslak olduğu zaman dışarıya çıkmayın
  • Öğün atlamayın

Migren Tedavisinde İlaç Kullanımı

Migren için ilaç kullanmadan önce doktorunuza muhakkak danışmanız gerekir. İlaçlar doğru dozlarda verildiği zaman ataklar önemli ölçüde azaltılmış olur. Eğer migren hastalığınız nedeni ile mide bulantısı problemi yaşıyorsanız, migren ilaçlarına ek olarak bulantı ilaçları da kullanmanız gerekebilir. 

Eğer doktorunuz migren tedavisi  için ilaç kullanmanız gerektiğini söylediyse, bu ilacı her zaman yanınızda bulundurmanız gerekir. Atağın geleceğini hissettiğiniz anda ilacı kullanın. Atağın nasıl geldiğini iyi gözlemlerseniz, ilacı da o kadar erken alma ihtimaliniz olur ve bu durum sizin o ölçüde ataktan korunmanız anlamına gelir. İlaçları rastgele kullanmamaya özen gösterin. Çünkü ilaçların sık ve rastgele alınması halinde vücut tolerans geliştirecektir. Bu nedenle ilaçlar etkisini kayıp etmeye başlar. 

Migren için Evde Kafein Tedavisi

Migren için kafein kullanmak, baş ağrısı derdinden muzdarip olan kişilerin sık başvurduğu bir yöntemdir. Özellikle kahve hem yaz mevsimlerinde soğuk olarak hem de kış mevsimlerinde sıcak olarak tüketilebilen ve çok türevleri olduğundan her yerde bulunabilen ve lezzetli bir seçenektir. Eğer migren ilacı kullanırken beraberinde kafein tüketirseniz, ilacınızın dozunu doktorunuz düşürebilir. Çünkü ikisi birlikte migren için yeterli tedaviyi sağlayacaktır. Yinede tükettiğiniz miktar önemlidir. Örneğin günde 5 bardak kahve içmek migrene iyi gelmeyecektir. 

Migren Tedavisi için Evde Nane Kürü Yapmak

Migren için nane kürü kullanarak, ilaç içmenize gerek kalmadan baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Bu kürü yapmak için iki üç farklı çeşit yağ bir arada kullanılır. Nane yağı ile birlikte lavanta yağı, kekik yağı, papatya yağı kürün daha etkili olmasına yardımcı olacaktır. Bu yağların hepsini aktarlarda bulabilirsiniz. Başınızın ağrıdığını hissettiğiniz zaman ya da atak gelmeden önce bu yağları bir kapta eşit miktarda olacak şekilde karıştırın. Daha sonra yağı ile şakaklarınıza masaj yapmaya başlayın.  Bu yöntemi dilediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?