“Reklam
Nasır Nedir?

Nasır Nedir?

Sürekli olarak deride sürtünme oluşan bölgelerde sertleşme ve kalınlaşma meydana gelmesi ile birlikte oluşur. Tümseğe benzeyen bu bölge baskı durumunda ağrı yapabilir. Vücut kendini korumak için tepki vermektedir. Nasır bu tepkinin sonucunda meydana gelir. Ayakkabı seçimi iyi olmayan insanların ayaklarında görünme oranı oldukça fazladır. Tamircilerin ve sürekli olarak elleri ile iş yapan insanların avuç içlerinde oluşmaktadır. Ortopedik yapısının bozuk olduğu kişilerde özellikle kemik çıkıntı yerlerinde çıkmaktadır. Bu noktada doktor başvuruların en büyük sebebi ise harekete bağlı olarak meydana gelen acı ve ağrılardan kaynaklanmaktadır. Dolaşım bozukluğu olan insanlarda meydana gelen nasır enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumun sonucunda ise ciddi derinlikte yaralar meydana gelebilir. Şeker hastalarında meydana gelmesi durumunda da derin yaraların oluşumu ile acı hissi çok daha fazla oluşabilir.

Nasır Tedavi Yöntemleri

Tedavi başlangıcından önce yapılması gereken ilk öncelik nasırın oluşmasına neden olan basınç ve sürtünmenin ortadan kalması gerekmektedir. Nasır bandı ve farklı türde ki soyucu kremlerin uygulaması yapılarak iyileşme sağlanabilmektedir. Nasırdan kurtulmada cerrahi müdahale çok nadir görünen bir durumdur. Nasırdan kurtulmada banyo sonrasında yumuşama meydana geldiği için törpü ve topuk taşı kullanılarak rahatlama sağlanabilir. Sonrasında krem ile bölge yumuşatılmalıdır. Ayakkabı tercihini doğru bir şekilde yapmalı ve bu konuda ayağın rahat edeceği şekilde tercihler yapılmalıdır. Tedavi yöntemini kendi imkanlarınız ile yaparak sonuç almak mümkündür. Basit yöntemler ile hem ağrılardan hem de ciddi acılardan kurtulmak daha kolay olacaktır.

Nasırdan Korunma Yöntemleri

Mecburi işlerden dolayı meydana gelen nasırlar için alınacak tedbirlerin başında koruyucu malzeme kullanmaktadır. Çalışma süresince sert uygulamalardan kaçınmak nasır oluşumunu engellemektedir. Vücudun kendini koruması için verdiği bu tepkimeyi dikkate almalı ve doğru hamleler yapılmalıdır. Ayaklarda meydana gelen nasırlar içinde ayak tabanlığı oldukça iyi iş çıkarmaktadır. Parmak ayıracı ile ayaklarda rahatlamayı da sağlamak mümkün olmaktadır. Yaşam kalitesini düşüren bu durumları göz önünde bulundurarak hareket etmek çok doğru bir tercih olacaktır. Olmadık zamanlarda meydana gelen ağrılar ve acılar fazla can sıkıcı olacaktır. Bu tür durumların oluşmasını engellemek için yapılması gereken detayları çok iyi bir şekilde irdelemek ve uygulamak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Nasır Nasır nedir?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?