Sağlık.org
Parkinson Hastalığı ve Korunma Yöntemleri
Sosyal Medyada Paylaş
11 Ocak 2019
admin

Parkinson Hastalığı ve Korunma Yöntemleri

PARKİNSON HASTALIĞI VE KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR


Çağımızın en çok görülen hastalıklarından biriside parkinsondur. Ülkemizde bu hastalık ile mücadele eden binlerce insan vardır. Çoğu kişi titremelerin yaşlılık belirtisi olarak ortaya çıktığını düşünmektedir, oysaki yaşlılığın getirdiği bir hastalık değildir. Çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkar ama son yıllarda gençlerde de oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Parkinson, beyinde bulunan dopamin hormonunun azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Dopamin vücut tarafından kendisi üretilir. Bu hormonun üretilmesiyle kendimizi daha enerji dolu ve mutlu hissederiz. Bu hormonun diğer bir adı mutluluk hormonudur. Dopaminin vücut tarafından üretilmemesi ya da az üretilmesi hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur. Parkinson hastalığı ve korunma yöntemleri nelerdir? detaylı bilgiler vermeden önce  belirtilerinin neler olduğunu açıklamada hastalık hakkında bilgi sahibi olmamız açısından önemlidir.


PARKİNSON HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR

Herkes tarafından bilinen en belirgin özellik ellerde oluşan titremedir. Ancak ellerin titremesi her zaman parkinson kaynaklı değildir. Bazı hastalar çok küçük ve yavaş adımlarla yürümekte zorlanırlar bazıları da tam tersi çok hızlı yürürler ve yürümeyi durdurmakta oldukça zorluk çekerler. Sabit bir pozisyonda ayakta dururken vücudun öne ya da arkaya doğru düşer gibi denge kaybı yaşıyor olması da tipik hastalık belirtisidir. Birçok hastanın ortak özelliği kaslarında oluşan sertliktir. Hareketlerde oluşan yavaşlama günlük rutin işleri yapmakta zorluk yaşatır. Bir eğlence ortamında müzik ve şarkılara eşlik etmek için alkış yapmak isteyen bir kişi birkaç alkış hareketinden sonra alkış yapmakta zorlanıyor ise parkinson belirtisi taşıyor demektir. Çok iyi bir şekilde yüzme bildiği halde yüzmekte zorluk çeken bir kişi parkinson ile karşı karşıyadır. Bisiklet kullanırken zorluk yaşanması belirtiler arasındadır. Hastalığının birden fazla belirtileri bulunmaktadır bu belirtilerin bir veya birden fazlasına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden alanında uzman bir nöroloji doktorun gitmeniz gerekmektedir.


Daha öncede belirttiğimiz gibi yaşlandığımız için ortaya çıkan bir hastalık değildir tam tersi yaşlanıncaya kadar yapmamız gerekenleri yapmadığımız için ya da yapmamamız gerekenleri yaptığımız için ortaya çıkan bir hastalıktır. Bütün hastalıkların temelinde bu mantık işlemektedir. Parkinson hastalığından korunmak için veya hastalık seyrini yavaşlatmak mümkündür.


PARKİNSON OLMAMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR


Sporu hayatımızın bir parçası yapmalı ve her gün en az bir saat egzersiz yapmamız çok önemlidir.


Kitap okumak beyin fonksiyonları için olmazsa olmazdır.


Beynimizi sürekli aktif tutmak için tüm nörologlar bulmaca çözmeyi öneriyor.


Her gün bir fincan şekersiz Türk kahvesi dopamin üretimin artırır.


Yeşil çayın birçok faydası olduğu gibi parkinsona karşı koruyucudur.


Toz tarçın, toz zencefil ve toz zerdeçalı düzenli tüketmek inanılmaz faydalar sağlıyor.


Soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı beyin sağlığında mucizeler yarattığı bilimsel verilerle ispatlanmıştır.


Ceviz, fındık, balık, avokado oldukça faydalı besinlerdir.


Parkinson hastalığı için en iyi şifa kaynağı bakladır. Düzenli bakla tüketenlerde hastalığın görülme oranı oldukça azdır. Ancak parkinson tedavisi gören ve ilaç kullanan kişilerin bakla tüketmeden önce doktorlarına danışmaları faydalı olacaktır. İlaç kullanımıyla birlikte bakla tüketimi aşırı dozda ilaç almış gibi etki yapar ve istenmeyen sonuçlar doğurur. Parkinson hastası olmayanlar bu hastalıktan korunmak için düzenli olarak bakla tüketebilirler.

Etiketler

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA