“Reklam
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Rahim ağzı kanserinin belirtileri her zaman görülmeyebilir, yine de eğer bazı belirtiler hissediliyorsa kişi mutlaka hastaneye gitmelidir. Çünkü tıpkı diğer kanser türleri gibi, rahim ağzı kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Belirtileri gösteren kişi vakit kaybetmeden doktora görünmelidir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlardan görülen en yaygın ikinci kanser türüdür. Kadınlarda yüzde iki görülme sıklığı olan bir hastalıktır. Önlenmesi ve yakalanma riskinin minimize edilmesi mümkündür.

Rahim Ağzı Kanseri Kimlerde Görülür?

Rahim ağzı kanserinin görülme riski bütün kadınlar için mevcuttur. Bununla birlikle bazı durumların riski artırdığı bilinmektedir. Aşağıda belirtilen kişilerin rahim ağzı kanserine yakalanma riski daha yüksektir:

 • Çok Sayıda Partnerle Cinsel İlişki Yaşayan Kadınlar: Çok eşlilik beraberinde daha çok bulaşıcı cinsel hastalık riskini getirmektedir. Çok sayıda cinsel partnere sahip olan kadınların HPV (İnsan Papillom Virüsü) adlı virüsü kapma ihtimalleri tek eşli kadınlara göre daha yüksektir. HPV adlı virüs, rahim ağzı kanserinin en büyük nedenlerindendir.
 • Zayıf Bir Bağışıklık Sistemine Sahip Olan Kadınlar: Güçsüz bir bağışıklık sistemi, kişiyi hastalıklara elverişli hale getirir. Bu durum rahim ağzı kanseri riski için de geçerlidir.
 • Sigara Kullanan Kadınlar: Sigara içen kadınların bu rahatsızlığa sahip olma tehlikesi sigara içmeyenlere göre daha fazladır. Çünkü sigara, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bir maddedir.
 • Cinsel Organlarında Enfeksiyon Problemini Sıkça Yaşayan Kadınlar: Virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar kimi zaman kadınların genital bölgelerinde görülebilir; fakat bu durumun sık sık yaşanması, rahim ağzı kanseri için riski artıran bir unsurdur.
 • Düşük Sosyal ve Ekonomik Seviyeye Sahip Kadınlar: Kişinin sosyoekonomik seviyesinin düşük olması çoğu zaman bu hastalıktan korunma konusunda yeterince bilgi sahibi olmamasına yol açar. Kişi, bir şikayeti olmasa dahi düzenli olarak jinekolog kontrolüne gitmesinin kendisine sağlayacağı faydalardan haberdar olmayabilir. Bu durum, rahim ağzı kanseri riskini artırabilen bir faktördür.
 • Vücudunda A ve C Vitamini Eksikliği Görülen Kadınlar: A ve C vitaminlerinin kişide eksik olması, kişinin rahim ağzı kanserine yakalanma riskini artıran bir husustur.

Rahim Ağzı Kanseri Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Rahim ağzı kanserinin görüldüğü yaş grubu standart değildir, hastalık her yaştan kadında görülebilir. Bununla beraber, 40 ve daha sonraki yaşlarda görülme ihtimali genç yaşlara kıyasla daha fazladır. Yine de her yaştan kadın risk altında olduğunu unutmamalı ve dikkatli olmalıdır.

Rahim Ağzı Kanserinin Nedenleri

Rahim ağzı kanserine neden olan en önemli faktör HPV isimli virüstür. Bu virüs, dünyadaki rahim ağzı kanseri vakalarının çoğunun nedenini oluşturmaktadır. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, rahim ağzı kanseri için de net bir şekilde “Şu durum sebep olmuştur.” denemez. Yine de bazı faktörlerin bu rahatsızlığa neden olduğu bilinmektedir. HPV virüsü bunlardan en önemlisidir. Riski artıran bazı faktörlerden aşağıda söz edilmiştir.

 • Çok eşli bir cinsel hayata sahip olmak
 • Partnerin çok eşli bir cinsel hayata sahip olması
 • Cinsel ilişkiye girmeye başlanan yaşın küçük olması (20 öncesi)
 • Bağışıklık sisteminin güçsüz olması

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri

Rahim ağzı kanseri belirti vermeden ilerleyebilir. Belirti görüldüğünde hastalık iyice ilerlemiş olabilir. Yine de rahim ağzı kanserinin hiçbir belirtisinin olmadığı söylenemez. Aşağıda bu hastalığın belirtisi olabilecek bazı durumlardan bahsedilmiştir:

 • Anormal vajina akıntıları
 • Cinsel ilişkiden sonra kanama
 • Düzensiz kanama
 • Çok ilerleyen vakalarda aşırı, durdurulması güç kanamalar

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Rahim ağzı kanserinin anlaşılması bir jinekolog tarafından yapılacak olan testlerle mümkündür. Kişi kendisinde rahim ağzı kanseri olduğundan şüpheleniyorsa, bu şüphesinin doğru olup olmadığını anlaması için mutlaka jinekolog kontrolünden geçmelidir. Ayrıca herhangi bir şüphesi veya şikayeti bulunmayan kadınlar da düzenli olarak kontrollerini yaptırırlarsa, olası bir tehlikeyi daha başlangıç aşamasında fark ederek tedavilerini çok büyük ölçüde kolaylaştırabilirler

Rahim Ağzı Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Rahim ağzı kanseri için gidilmesi gereken doktor; kadın hastalıkları uzmanı, yani jinekolog denilen doktorlardır. Diğer pek çok kadın hastalığı gibi rahim ağzı kanseri de bu doktorlar tarafından tespit ve tedavi edilebilmektedir.

Rahim Ağzı Kanserinin Erken Teşhisi

Diğer bütün kanser türlerinde olduğu gibi, rahim ağzı kanserinde de erken teşhis kişilerin hayatını kurtarmaktadır. Rahim ağzı kanserinde ameliyatlı çözüm sadece erken evrelerde mümkün olduğundan, hastalığın erkenden fark edilmesi oldukça önemlidir. Teşhisin erken konması çoğu hastalığın tedavisinde büyük avantaj sağlar. Konu rahim ağzı kanseri olduğunda bu durumun ciddiyeti artmaktadır.

Pap-Smear Testi ve Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde Pap-Smear testi kritik önemdedir. Cinsel hayatı olan kadınların bu testi yaptırmaları, olası bir rahim ağzı kanseri durumunun erkenden anlaşılmasını sağlar. Bu testten korkulması yersizdir. Son derece basit, sıkıntısız bir işlemdir ve kişiye sağladığı koruyuculuk düşünüldüğünde yaptırılması çok büyük bir avantajdır.

HPV ve Rahim Ağzı Kanseri

HPV isimli virüs rahim ağzı kanserinin en önemli nedenidir. Bu virüsün bulaştığı her kadında rahim ağzı kanseri gelişmese de, çoğu rahim ağzı kanserinin gelişme sebebi bu virüstür. HPV virüsünü kaptığını fark eden kadın bir an önce doktora gidip uygun tedaviye başlamalıdır. HPV virüsü erkeklerde de bulunabilir; fakat kadınlar için daha tehlikelidir. Çünkü kadınlara bu virüsün bulaşması rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir. 

Rahim Ağzı Kanseri Ölümcül Müdür?

Rahim ağzı kanserinde ölüm riski vardır, dünya genelinde her yıl pek çok kadın bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Erken teşhis edildiğinde ise tedavi ve kurtulmak oldukça kolaydır. Hastalığın ileri evrelerinde ölüm tehlikesi artar. Önemli ve çok etkili bir çözüm olan ameliyat seçeneği yalnızca erken evrelerde mevcuttur.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim ağzı kanserinin tedavi edilmesi hastalığın başlangıç evrelerinde, henüz çok fazla ilerlememişken, ameliyat yoluyla mümkündür. Ameliyat, hasta için çok etkili bir yöntemdir. Kadın hastalıkları ameliyatları içerisinde en zor olanlardan biridir. Bu jinekolojik operasyonun ismi Wertheim’dir. Ameliyat şu şekilde gerçekleşir: Kişinin rahminin etrafındaki bazı dokular ve vajinasının bir bölümü çıkarılır. Rahim ağzı kanserinin fazla ilerlediği durumlarda ise ameliyat yapılamamaktadır. İlerleyen rahim ağzı kanseri vakaları için tedavi önerisi radyoterapidir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim ağzı kanseri için aşı mevcut olup, HPV virüsüne karşı koruma sağlamaktadır. 9-45 yaş aralığında uygulanması mümkün olan bu aşı yüzde yüz koruma sağlamasa bile önemli bir etkiye sahiptir. Kadınlar bir jinekolog ile görüşerek bu aşıyla ilgili bilgi alabilirler ve gerekli görülmesi halinde aşıyı yaptırabilirler.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak

Rahim ağzı kanserine karşı korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu konulara dikkat etmek kişinin rahim ağzı kanserine yakalanma riskini tamamen yok etmese de düşürebilir. Rahim ağzı kanseri tehlikesi, şunlara dikkat edilerek düşürülebilir ve önemli ölçüde koruma sağlanabilir:

 • Bağışıklık sisteminin güçlendirecek şekilde beslenmek
 • Sigara kullanmamak
 • Kadın hastalıkları konusunda bilinçli olmak
 • Şikayet olmasa bile jinekolog kontrollerine düzenli olarak gitmek
 • Rahim ağzı kanseri aşısı yaptırmak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?