“Reklam
Reflünün Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Reflünün Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Reflünün tedavi edilmesi hastalığın ilerlememesi açısından önemlidir. Reflünün toplumda görülme sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte, insanların bir çoğu haftada bir kere reflüden şikayet ettiklerini söylemişlerdir. Yapılan araştırmalar ortalama toplumun yüzde 20’sinde reflü şikayeti olduğunu ortaya koymuştur. Avrupa’da ise bu oran yüzde 5’lere kadar düşmektedir. Hem erkeklerde hem kadınlarda reflü oluşumu görülebilir. Toplumda reflü ile ülser birbiri ile karıştırılsa da ikisi farklı hastalıklardır. Reflü belirtilerini fark eden kişiler en kısa zamanda reflü tedavisi için kolları sıvamalıdırlar. 

Reflü Nedir?

Reflü mide sıvısının yemek borusuna doğru geri kaçması durumuna verilen isimdir. Mide sıvısının asitli bir yapısı vardır. Bu durum göğüs kafesinde yanma hissedilmesine neden olur. Bu şikayet çoğu zaman yemeklerden sonra olur. 

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri dendiği zaman insanların aklına genellikle belli tip yiyecekler tüketildiği zaman artan mide yanması şikayeti gelir. Bu yiyecekler arasında aşırı yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, alkol ve çikolatadır. Bu besinleri tükettikten sonra yanma hissediyorsanız sizin de reflünüz olabilir. Mide suyunun ağza gelmesi, yutarken zorlanma, yemek borusunda hassasiyet gibi belirtiler de reflü ile birlikte sık karşımıza çıkar. Nadir olarak diş çürüğü ve öksürük görülür.

Reflü Neden Olur?

Reflü nedeni kökenine inildiği zaman doktorlar yemek borusunun mide içeriği ile birden fazla ve uzun süre temas edilmesi olduğunu söylemişlerdir. Bu temas yemek borusunda hasar olmasına yol açar ve bu da insanların ağrı ve yanma hissi ile karşılaşmasına neden olur. Yemek borusu ile mide arasında sağlıklı bir kişide kuvvetli kaslardan oluşan bir kapakçık bulunur ve bu kapakçık açılır kapanır. Reflü hastalarında bu kapak gevşemiştir. Bu durum mide asitlerinin yemek borusuna geri kaçmasına neden olur. 

Reflü Tedavisi için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Reflü tedavisi olmadan önce ve olurken kişinin kendi yaşam tarzında bir takım değişiklikler yapması gerekir. Bu değişiklikler yapılmadığı sürece hasta hangi ilacı kullanıyor, hangi tedavi yöntemini deniyor olursa olsun işe yaramaz. Bu yöntemler arasında;

 • Fazla kilolardan kurtulmak
 • Sigara kullanmamak
 • Alkolden uzak durmak
 • Bol su içmek
 • Kızarma tüketmemek
 • Bol bol meyve ve sebze tüketmek
 • Abur cuburlardan ve aşırı şekerli gıdalardan kaçınmak
 • Dar elbiseler giymemek
 • Çikolata, kahve, sarımsak, portakal suyu gibi besinlerden uzak durmak yer alır.

Reflü Tedavisinde Reflü Testlerinin Yapılması

Reflü testleri reflünün tedavi edilmesinde önemli rol oynar. Doktor reflü için tanı koyarken çoğu zaman bu testlerden faydalanır. Bu testler sayesinde belirtilerin gerçekten reflüden kaynaklanıp kaynaklanmadığı, hastalığın varsa hangi şiddette olduğunun tanısı konmuş olur. Bu testler arasında baryum özefagus mide duedonum grafisi, özefagus manometresi, PH metre, gasroskopi yöntemleri yer alır. 

Reflü Tedavisinde Reflü Testleri Nasıl Çalışır?

Reflü testlerinin işleyişi her test için farklıdır. Baryum testinde baryum yemek morusuna ve mideye doğru seyahat eder ve böylece bu iç organlar incelenmiş olur. Gasroskopie ise endoskopun ucunda bulunan ışık doktora yardımcı olur. Hastanın sedatize edilmesi arttır. Özefagus yönteminde burundan ince bir tüp geçirilir. Bu tip basınç oluşturur ve yukarı çıkan asit test edilmiş olur. 

Reflü Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Reflü tedavisinin yapılmaması hastalığın ilerlemesine neden olur. Komplikasyonların şiddeti artar. Kişiler yemek borusunda darlık hissi olduğunu fark edebilirler. Genellikle kanama da görülür. Ani şekilde istemsiz olarak kilo verilir. Kişiler boğulduğunu hisseder. Konuşurken zorlanma vardır. Bu durumların görülmesi reflü tedavisinin daha fazla gecikmeden yapılması gerektiğine işaret eder. 

Reflü Tedavisi için Reflü Ameliyatı

Reflü ameliyatı yapılması genellikle ileri seviye reflüler için olur. Bu ameliyatlar günümüzde sık yapılır. Reflü ilaçlarının işe yaramadığı durumlarda ameliyat iyi bir alernatiftir. Bazı durumlarda hastaların kendisi ameliyat olmayı tercih edebilir. Çünkü reflü için ilaç tedavileri genellikle yıllar sürer. Bu kadar uzun süre ilaç kullanmak herkes tarafından tercih edilmez. En sık yapılan reflü ameliyatı türü nissen fundoplikasyondur. 

Reflü Tedavisi için Reflü Diyeti Yapmak

Reflü tedavisi için reflü diyeti evde yapılabilecek en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bu diyetler yapılmadan önce muhakkak doktor onayı almak gerekir. Her kişinin duyarlı olduğu gıda türü farklı olabilir; bir kişinin reflüsü çikolata yedikten sonra azarken, bazı insanların kahveye karşı duyarlılığı olabilir. Reflü diyeti yaparken küçük lokmalar ısırarak beslenmek, yemek yedikten hemen sonra uyumamak, uyurken belli bazı pozisyonlardan kaçınmak önemlidir. Özellikle gece reflüsü olan kişiler uyuma pozisyonlarına dikkat etmelidirler. 

Reflü Tedavisi için Reflü İlaçları

Reflü tedavisi için reflü ilacı kullanmak genellikle yaşam tarzında yapılan değişikliklerin çare olmadığı durumlarda geçerli olur. Reflünün ilerlemesi de ilaç kullanımını zorunlu kılabilir. Medikal tedavi yapılırken amaç yemek borusunu korumak ve mide asidini bastırmaktır. Bu sayede asit boruya doğru çıkmamış olur. İlaçlar alınırken muhakkak doktora danışılması gerekir. H2 blokerler, proton pompa gibi ilaçlar doktor gözetimi olmadan kullandığı takdirde zararlı olabilecek ilaçlardır. İlaç tedavisi uygulandığı zaman bir çok vakada reflü belirtileri azaltılmaktadır. 

Reflü ile Gastrit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Reflü ile gastrit genellikle birbiri ile karıştırılan iki farklı hastalıktır. Kimi zaman bir kişide bu iki hastalık birden aynı anda görülebilmektedir. Gastiritin ortaya çıkma nedeni mide asidi miktarındaki artmadır. Midenin asitlenmesinin koruyucu faktörleri etkisini yitirmiştir. On iki parmak bağırsağı iltihaplanmıştır. Reflü hastalığı ise bir iltihap olmaktan ziyade mide asidinin yemek borusuna doğru yukarı çıkmasına verilen isimdir. Gastrit ile reflünün belirtileri de birbirinden farklıdır. Gastitte mide bulantısı, iştahsızlıki ateş, dilde beyaz renkli döküntüler görülürken, reflüde genellikle belli tip gıdaların tüketilmesinden sonra yanma ortaya çıkar.

Reflünün Evde Tedavisi için Bu Besinleri Tüketin

Reflü tedavisi için besin tüketimi yaparken en önemli nokta besinlerin mide asitini azaltıcı özelliğinden faydalanmaktır. Bazı besinler midenin asidini bastırır ve bu da asidin yukarıya çıkmasına engel olmuş olur. Örneğin sakız çiğnemek ağzın içindeki tükürük seviyesini artırır. Bu durum doğrudan mide asidinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Buna ek olarak;

 • Muz
 • Patates
 • Yulaf ezmesi
 • Karbonat
 • Badem
 • Hardal
 • Ananas
 • Tarçın
 • Papaya
 • Kavun
 • Rezene
 • Elma
 • Zencefil besinleri de reflüsü olan kişiler için oldukça faydalıdır.

Reflü Tedavisi için Elma Sirkeli Tedavi

Reflü tedavisi için elma sirkesi kullanarak mide yanması probleminizin önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yöntemden faydalanmak için bir su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Karışımı 5 dk boyunca kaynatın. Karışımın altını açmadan içine bir tutam kuru papatya ekleyin. Süre dolduktan sonra karışımı soğuması için bekletin. Dilerseniz tadının daha iyi olması için içine bir kaşık bal ve tarçın ekleyebilirsiniz. Karışımı her sabah aç karnına ve her akşam uyumadan önce için. Etkili bir reflü tedavisi için en az bir hafta karışımı içmeye devam edin. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?