“Reklam
Saçkıran Nedir, Nasıl Geçer?

Saçkıran Nedir, Nasıl Geçer?

Saçkıran Kaş, kirpik saçlı deride ve vücudun tüylü bölgelerinde kıl kaybı yapan bir tür mantar hastalığıdır. Saçkıran, en sık saçlı deride oluşur.Deride kızarıki kabarmış ve saçsız kalmış alanlar görülür.Vücutta tek veya daha fazla görülebilmektedir. Bu yazımızda saçkıran hastalığının, püf noktaları hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Saçkıran hastalığı nedenleri?

Saçkıran hastalığının tam sebebi bilinmemektedir.Hastalık genelde 20 yaş altında gençlerde çok sık görülmektedir. Stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalık görülen kişilerde guatr ve kansızlık gözlenmekte fakat saçkıranın nedeni değil, şiddetlendiren faktörlerdir.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Saçkıran tedavisi genellikle iyileşme ile sonuçlanır. Tedavi sonrası genelde 6 ay ile 1 sene içinde iyileşme görülmektedir. Erken yaşta başlayan saç dökülmesi olan kişilerde iyileşme süreci çok daha uzun sürmektedir. Hastaların bir kısmında tırnak bozuklukları gözlemlenmekte, bu tip vakalarda hastalığın seyrinin diğer hastalara göre daha şiddetli olacağının göstergesi sayılmaktadır.

Saçkıran tedavisi için rutin laboratuvar testleri mevcut değildir.

  • Topikal Kortikosteroidler:

Kortizonlu krem ve losyonlar tedavi başlangıcında kullanılabilir. Genellikle hafif vakalarda tedaviye yanıt alınır. Deriye Sürülerek Uygulanmaktadır.

  • İntralezyoner Kortikosteroidler:

Saç kaybı olan bölgeye belli oranlarda, çok ince uçlu iğnelerle saçlı deri içine kortizon enjekte edilir. Çok yaygın saç dökülmesi olmayan hastalarda, saçkıran tedavisi bu şekliyle çok güzel sonuçlar verebilir.

  •   Sistemil Kortikosteroidler:

Şiddetli vakalarda ağız yoluyla veya iğne olarak kortizonlu    ilaçlar kullanılır. Kısa süreli kullanılması gereklidir. Uzun süreli kullanımlar sonrası saçkıran hastalığının tekrarı sık olarak görülür. Ayrıca kortizonun yan etkileri ile karşılaşılabilir.

Saçkıran Bulaşıcı mı ?

Hayır, Yiyecek, İçecek veya teneffüs yoluyla saçkıranın bulaşma belirtisi gözlenmemiştir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?