“Reklam
Servisit (Rahim Ağzı Enfeksiyonu) Nedir?

Servisit (Rahim Ağzı Enfeksiyonu) Nedir?

Servisit, halk dilinde rahim ağzında oluşan yara olarak bilinen, birçok kadının hayatı boyunca mutlaka yaşadığı jinekolojik bir rahatsızlıktır. Ayrıca cinsel hayatı aktif olan kadınlarda servisit görülme riski daha fazladır. Bunun yanı sıra vajinal akıntı ve kasık ağrıları yaşayan kadınların çoğunda da servisit görülebilir.

SERVİSİT – RAHİM AĞZI ENFEKSİYONU NEDİR ?


Servisitin Belirtileri Nelerdir?
Servisit rahatsızlığı söz konusu ise, ortaya çıkan belirtiler birçok hastalıkla benzeşebilir. Ayrıca spesifik olarak bir yakınma durumu oluşmadığı için, kişinin kendi kendine bu rahatsızlıktan şüphe duyması zor olacaktır. Servisit çoğu zaman farklı jinekolojik rahatsızlıklarla ilgili muayenelerde ortaya çıkmaktadır.

Belirtilerin ortaya çıktığı vakalarda en bilinen semptom, adet döneminin bitişiyle birlikte ortaya çıkan vajinal akıntı durumudur. Bunun yanı sıra vajinal kanama, vajinada yanma hissi, cinsel ilişki esnasında hissedilen ağrı, vajinal kaşıntı, idrar yaparken yanma ve bel bölgesinde oluşan ağrılar da servisit belirtileri arasında yer almaktadır.

Servisitin Nedenleri Nelerdir?
Servisit, altta yatan nedenlerle orantılı olarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Rahatsızlığın nedeni tahrişe neden olan bir madde kullanımı ya da altta yatan bir enfeksiyon türü olabilmektedir. Ayrıca servisit oluşumunda rol oynayan üç etkili mikroorganizma bulunmaktadır. Bunlar; trikomonas, klamidya ve gonoredir. Bunun yanı sıra bazı allerjik maddeler nedeniyle de bu rahatsızlık görülebilmektedir.

Servisit Tedavisi Nasıl Yapılır?
Servisit rahatsızlığının süreci uzamış ve sorun ilerlemişse, ayrıca altta yatan faktör tedavi edilmesine rağmen sorun devam ediyorsa, servikste görülen anormal hücrelerin yok edilebilmesi için ufak çaplı cerrahi girişimler uygulanabilir. Bu cerrahi girişimlerin en sık kullanılanları krioterapi ve koterizasyon uygulamalarıdır. Krioterapi azot ve sıvı karbondioksit yardımıyla anormal hücrelerin dondurulması yöntemidir. Koterizasyon ise halk arasındaki adıyla yakma işlemidir. Bu tedavi yöntemi ısı yardımıyla hücreleri yakmayı ve tahrip etmeyi amaçlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?