“Reklam
Sinüzitin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Sinüzitin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Sinüzitin doğal yollardan tedavi edilmesi kişilerin yaşadığı geniz akıntısı, baş ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi problemlerin önüne geçilmesi için şarttır. Sinüzit hastalığı yüz kemiklerinin içinde bulunan dokunun iltihaplanması ile ortaya çıkar. Sinüzit hastası olan kişiler koku almada zorlanabilir ve rahatsız edici diğer semptomlar ile karşılaşabilirler. Bu semptomların ortadan kaldırılması için sinüzit tedavisi şarttır. 

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtileri herkes için farklı şiddette ve farklı aralıklarda olabilir. Genellikle insanlar başları ağrıdığı için sinüzit olabileceğini düşünürler. Oysa ki sinüzit belirtileri arasında ağrı alt sıralarda yer alır. Sinüzit hastası olan kişiler genellikle ortak olarak burun tıkanıklığından şikayet ederler. Buna ek olarak, ses bozulması, yüzün normalde olduğundan daha şişkin olması ve burnun sürekli akması belirtiler arasındadır. 

 • Geçmeyen inatçı öksürük
 • Göz ağrısı
 • Burundan koyu renkli akıntı gelmesi 
 • Uyku sırasında horlama
 • Nefeste kötü koku olması
 • Kusma ve mide bulantısı
 • Hafif ateş
 • Baş ağrısı da sinüzit hastalığının sık görülen belirtilerindendir. 

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzit nedeni farklı farklıdır. Genellikle sinüzit şu nedenlerden ortaya çıkar;

 • Viral üst solunum yollarının enfekte olması. En sık görülen sinüzit nedenidir. Solunum yollarının enfeksiyon kapması bakteriyel anlamda çoğalmaya neden olacağından durum daha da kötüleşebilir.
 • Basınç değişiklikleri,
 • Burun etinin büyümesi
 • Alerjik rahatsızlıklar
 • Geniz etleri sinüzit görülmesinin diğer nedenleri arasında yer alır. 

Akut Sinüzit ile Görülen Şikayetler Nelerdir?

Akur sinüzit şikayetleri arasında yalnızca fiziksel belirtiler yoktur. Sinüzit hastaları psikolojik yönden de etkilenirler. Bu hastalığın halk arasından şeker hastalığından daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Sinüziti olan kişiler halsizlik ve boyun ağrısından şikayetçi olurlar. Nefes almakta zorlandıklarından geceleri ağız açık uyurlar ve bu durum horlamaya ve akıntıya neden olur. Bu belirtilerden kurtulmak için sinüzit tedavisi şarttır. 

Islak Saç Sinüzite Neden Olur mu?

Islak saçın sinüzite neden olduğu inancı halk arasında oldukça yaygındır. Eğer kişinin burnunda polip varsa ya da burun etleri alerjiden dolayı büyüyorsa, ıslak saç ile dışarı çıkmak sinüzit belirtilerini daha kötü hale getirebilir. Bunun sebebi sıcak ortamdan soğuk ortama geçince sinüs deliklerinin kapanmasıdır. Bunun için duştan sonra dışarı çıkmamak problemi çözmeye yetecektir. 

Sinüzit Tedavisi Yapılmadığında Ne Olur?

Sinüzit tedavisi yapılmaması hastalığın farenjit, reflü, kronik gastrit ve beyin apsesi gibi önemli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Sinüzit tanısı bir doktor tarafından konulmalıdır. Doktor teşhisi koyarken kulak burun boğaz muayenesi yapar. Aynı zamanda sinüs tomografisi ve direkt grafi de isteyebilir. Teşhis konulduktan sonra hastalık üç farlı türde sınıflandırılır. Hastalık ya kronik, ya subakut ya da akut olur. Türüne göre sinüzitin tedavi edilmesi için ortalama 4 hafta geçer. Hastalık ilerlememişse kendiliğinden geçme durumu da söz konusu olabilir. 

Sinüzit Tedavisi için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Sinüzit tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hastalığın tedavi sürecinin kısaltılması açısından önemlidir. 

 • Kişiler grip olduysa, tedavi  muhakkak doktor tarafından yapılmalıdır.
 • Alerjisi olan kişiler ilaçlarını almayı ihmal etmemelidirler.
 • Islak saçla dışarı çıkmamak gerekir.
 • Rüzgara direk çıkılmamalıdır. 
 • Burun tıkandığı zaman okyanus suları gibi doğal burun açıcı önlemler kullanılmalıdır. 

Evde Sinüzit Tedavisi için Okaliptüs Yağı 

Sinüzit tedavisine okaliptüs yağı sinüslerin açılmasına yardımcı olur. Bu sayede hasta olan kişi daha rahat nefes alır. Okaliptüs yağı kullanmak için buhar yönteminden faydalanabilirsiniz. Sıcak suyun içine bir iki damla okaliptüs yağı damlatın. Daha sonra bu suyu kaynatın. Üzerinden duman çıktığından emin olduktan sonra suyu ocaktan alın. Temiz bir havlu ile başınızı örttükten sonra yüzünüzü buhara doğru tutun. Derin derin nefes alın. Buharın gözünüze gelmesine engel olun. Dilerseniz kaynattığınız suyun için nane yağı da ekleyebilirsiniz. 

Sinüzit Tedavisi için Sıcak Havlu Kullanmak 

Sinüs tedavisinde sıcak havlu kullanımı hasta kişinin sinüslerinin açılmasına yardımcı olur. Bu yöntemden faydalanmak için temiz bir havlu alın. Havluyu sıcak su ile ıslattıktan sonra yüzünüze koyun ve 15 dk boyunca bekletin. Ne zaman nefes almakta zorlandığınızı hissederseniz, havluyu yüzünüze koyarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Havlunun üzerine bir iki damla nane yağı damlatabilirsiniz. 

Evde Masaj ile Sinüzit Tedavisi

Masaj yaparak sinüziti iyileştirmek günün dilediğiniz vakti uygulayabileceğiniz ve çok çaba gerektirmeyen bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Masaj aynı zamanda rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yöntemden faydalanmak için baş parmaklarınız ile burun kemerlerinizin bulunduğu yere basınç uygulayın. Masajı dairesel hareketlerle yapın ve nazik olun. Masaj yaparken nane yağı, papatya yağı, lavanta yağı gibi aroma yağlarından faydalanabilirsiniz. 

Sinüzit için Buhar Tedavisi Uygulamak 

Buhar tedavisi ile sinüzit tedavisi sinüslerdeki iltihabın yumuşamasına yardımcı olur. Bu sayede iltihap burundan dışarı çıkar. Bu yöntemden faydalanmak için dilerseniz yalnızca su kullanabilir, dilerseniz suyun içine aroma yağlarından etkileyerek daha etkin bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Buhar tedavisi için illa bir kabın içinde su kaynatmanıza gerek yok. Duş almanız da benzer etkiyi elde etmenize yardımcı olacaktır. Eğer kabın içinde bölgesel olarak buhar tedavisi uygulamak isterseniz, bir kabın içinde suyu kaynatın ve suyun içine nane yağı gibi aroma yağlarını ekleyin. Daha sonra yüzünüzü buhara doğru tutarak derin nefes alın.

Elma Sirkesi ile Sinüzit Tedavisi 

Elma sirkesi kullanarak sinüziti iyileştirmek kısa sürede etkisini gösterdiğinden tercih edilir. Bu yöntemden faydalanmak için 2 yemek kaşığı elma sirkesini alın. Sirkenin içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bir hafta boyunca bu karışımı düzenli olarak tüketin. Tercihen aç karnınıza olmanız önerilmektedir. Elma sirkesi enfeksiyonun giderilmesi için antibiyotik özelliğine sahip olduğundan sinüzit probleminizin geçtiğine şahit olacaksınız. Dilerseniz karışımın içine limon da ekleyerek etkisini artırabilirsiniz. Yemeklerinizde ve salatalarınızda elma sirkesini bol kullanmak da, sinüzit probleminizin azalmasına yardımcı olacaktır. 

Cerrahi Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Cerrahi sinüzit tedavi yöntemleri evde uygulanan yöntemlerin cevap vermediği durumlarda kullanılır. Bu yöntemler arasında en çok tercih edileni balon sinoplasti cerrahi yöntemidir. Bu yöntem ile birlikte doğal kanalları tıkamış olan poliplerin düzeltilmesi amaçlanır. Ameliyat karışık olduğundan özen gerektirir ve herkese yaptırılmaz. Ameliyatın uzun bir iyileşme dönemi istiyor olması bu yöntemin eksidir. Aynı zamanda ameliyat belli bölgeler için yapılır; yüz, alın ve çene bölgesinin dışına çıkılmaz. 

Endokskopik Sinüs cerrahisi de sinüzitin tedavi edilmesi için kullanılan diğer bir yöntemdir. Bu yöntem hiçbir dokuya zarar vermediği için ve kısa sürede iyileşme sağlanabildiği için tercih edilir. Hasta ameliyat olduğu günün hemen ertesinde hastaneden taburcu olarak normal yaşamına dönebilmektedir. Sinüzit tedavisi için cerrahi müdahalede bulunulması hastanın anotomik yapısını bozmaz. Uygulanma süresi ortalama 20 dakika kadar kısadır. Operasyon yapılırken hastalar ağrı duymaz. Bu yöntemin uygulanması için et büyümesinden kaynaklı bir sinüs problemi olması gerekir. Hastaların eğer küçük sinüsleri tıkanmış vaziyette ise ya da hastanın yaşı 17’den küçük ise bu ameliyat yöntemi uygulanmamaktadır. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?