“Reklam
Skolyozun Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Skolyozun Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Skolyozun tedavi edilmesi omurga eğrilinin düzetilmesi açısından şarttır. Skolyoz isimli hastalık her yaştan insanda yaygın olarak görülmektedir. Çoğunlukla büyüme çağında olan çocuklarda bu tanı konulmaktadır. Skolyozun birden çok sebebi olabilir. Bu nedenler omurganın sağa ya da sola doğru eğilmesine neden olabilir. Nadir olarak omurga kendi etrafında da dönebilir. Hastalık çoğu zaman kişinin çocukluğunda başlar ve erişkinliğinde devam eder. Skolyoz tedavisi yapılmadığı zaman eğrilik artar ve hastalık tedavi edilmesi zor bir hal alabilir. 

Skolyoz Nedir?

Skolyoz görülme sıklığı oldukça nadir olan bir omurga eğrilidir. Toplumda yüzde 2 oranında görülen bu rahatsızlık hasta kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Skolyozun birden fazla sebebi olmasına rağmen vakaların yüzde 80’inde omurganın eğrilmesine sebep olan neden tam olarak saptanamaz. Genellikle gelişme çağına giren kız ve erkeklerde eğrilik başlar ve ileriki yaşlara kadar ilerleyerek devam eder. Dışarıdan bakıldığı zaman omuzda düşüklük, eğrilik ve yamukluk olabilir. 

Skolyoz Görüntüsü Nedir?

Skolyoz görüntüsü dışarıdan bakıldığı zaman net bir şekilde (hastalığın ilerleme seviyesine göre) saptanabilir. Skolyoz tanısının konması için omurga eğriliğinin 10 derecenin üzerinde olması gerekir. Sağlıklı olan bir omurgaya bakıldığı zaman omurganın düz hizada uzandığı gözlemlenir. Fakat skolyoz olanlarda omurganın sağa ya da sola doğru yön değiştirmiş bir şekli vardır. Bu nedenle hastalık zaman zaman üç boyutlu şekil bozukluğu olarak da adlandırılır. 

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz belirtileri hastalığın ilk aşamasında kendisini göstermeyebilir. Hastalar ilk dönemlerde hayatlarını olumsuz etkileyen belirtiler ile karşılaşmadıkları için genellikle ihmal edilir. Bu durum skolyoz tedavisinin ertelenmesine neden olur. Genellikle hastalığın tespit edilmesi tesadüf eseri olur. Bir film çekilirken omurganın yamuk olduğu fark edilir. İlk belirti hastanın bir omzunun diğer omzuna göre daha yukarı hizada olmasıdır. Vücutta asimetrik olarak bozukluk vardır. Hastalar büyük oranda bel ağrısından ya da sırt ağrısından şikayetçi olurlar. Eğer eğrilik çok fazla ise ortaya solunum problemleri çıkabilir. 

Skolyoz Hastalığının Dereceleri Nelerdir?

Skolyoz dereceleri olan bir hastalıktır. Her skolyozu olan hastalığı aynı şekilde tecrübe edinmez. Burada önemli ve belirleyici olan nokta skolyozun derecesidir. Zaman içinde skolyozun dereceleri ilerleyerek artarken zaman içinde hastalık aynı seyredebilir. Nadir olarak hastalığn düzelme gösterdiği görülmüştür. Çoğunlukla yapılan muayeneler sonrasında 20 dereceler eğrilerde 10 derece eğriliğin eklendiği görülür. Gerilemelerde eğrilik 5 derece gerilir. Eğer eğrilik 30 derecenin altında ise hastalığın ilerleme şansı genellikle yoktur. Skolyoz dereceleri;

 • 2 yaşına kadar bebeklik dönemi,
 • 3 ile 9 yaş arası juvenil dönemi,
 • 10 ile 17 arası adolesan dönemi,
 • 18 ve üzeri yaş yetişkinlik dönemi olarak sıralanır. 

Skolyoz Hastalığının Yerleşimine Göre Dereceleri Nelerdir?

Skolyoz yerleşim dereceleri hastalığın nerede meydana geldiği ile alakalıdır. Genellikle;

 • Boyun omurları
 • Üst sırt
 • Alt sırt
 • Bel omurları
 • Bölgesel bel omurları skolyozun görüldüğü yerlerdir. 

Skolyoz Hastalığının Açısal Olarak Dereceleri Nelerdir?

Skolyozun açısal dereceleri değişim gösterir. Her skolyoz hastasının omurga eğriliği aynı değildir. Üç farklı açı aralığından bahsetmek mümkündür. Bu açılar şu şekilde sıralanabilir;

 • 10 dereceden düşük açılar
 • 20 ile 40 derece arasındaki açılar
 • 40 derecedeki açılar 

10 Dereceden Düşük Skolyoz Nedir?

10 dereceden düşük olan açılı skolyoz tıp dilinde spinal asimetri olarak adlandırılmaktadır. Hafif skolyozdan bahsedilir. Eğrilik 10 derecenin üzerine çıkmadan tedaviden bahsetmek mümkün değildir. İlerleyen dönemlerde skolyozun ilerlememesi için düzenli olarak doktor muayenesi yapmak gerekir. 

20 ile 40 Derece Arasındaki Açılı Skolyoz Nedir? 

20 ile 40 derece arası skolyoz bir seviye ileri skolyozdur. Bu durumda hastanın skolyozun ilerlememesi adına çeşitli önlemler alması şarttır. Aksi halde eğriliğin derecesi artar. Bu skolyoz türü genel olarak ergenlik döneminde görülmektedir. Hastalar fizik tedavi yaparak, korse kullanarak ve kendi vücut tiplerine uygun egzersiz yaparak eğriliği önemli ölçüde azaltabilirler. 

40 Derece Açılı Skolyoz Nedir?

40 dereceli skolyoz eğriliğin artık tamamlandığı skolyoz türüdür. Hastalık artık ilerlemiş olduğundan ve çoğu zaman hastanın hayatını kısıtladığı için skolyoz tedavisi yapmak şarttır. Cerrahi müdahaleden yardım alarak tedavi olmak isteyen hastaların omurgalık eğrisi 45 derece olmalıdır. 

Skolyoz Nedenleri Nelerdir?

Skolyoz nedenleri çoğu zaman net olarak saptanma da bazı durumların eğriliğe sebep verdiği kesinleşmiştir. Bu nedenler arasında;

 • Sinir hastalıkları
 • Kas hastalıkları
 • Omurga tümörleri
 • Metabolik hastalıklar
 • Duruş bozukluğu
 • Çocuk yaşında felç geçirmiş olmak
 • Bacaklarda uzunluk farkı olması
 • Kalça ve diz eklemi sorunları 

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz tedavisi her durumda yapılması şart değildir. Bazı durumlarda hastalığın kendiliğinden gerilemesi mümkündür. Eğer omurga eğriliğinin başlangıcı büyüme çağından önce ise hastalığın nasıl ilerleyeceğini anlamak mümkün değildir. Aile geçmişinde skolyoz hastalığı olan kişilerin çoğu zaman hastalığı kendi başına ilerlettiği biliniyor. İlerlemiş olan omurga eğriliklerinin tedavi edilmesi zordur. Tedavi için yöntem seçerken önemli olan hastalığın ilerleme ihtimalidir. Bu ihtimal göz önünde bulundurularak 4 farklı tedavi yönteminden bahsetmek mümkün olur. Skolyoz tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Korse ile tedavi
 • Cerrahi yöntemler ile tedavi
 • Skolyoz egzerizleri tedavisi ve özel rehabilitasyonda yapılan uygulamalar
 • Skolyozu izlemek ve hastalığın ilerlemesini takip etmek 

Skolyoz Tedavisi için İzlem ve Sürekli Takip Yöntemi

Skolyoz tedavisi için izlem ve takip yöntemi genellikle skolyozun çok da ileri olmadığı 15 derecenin altındaki skolyozlar için yapılmaktadır. İzlem ve takip yapılırken hastanın spor yapması önem taşır. Uygulanan skolyoz tedavi yöntemlerinin yoğunlaştırılmış olması daha etkili sonuç alınmasına yardımcı olur. Çocuklarda büyümenin ilk sinyalleri alındığı zaman izlem ve takip dikkate alınmalıdır. Egzersizlerin yanında korse kullanımı skolyoz tedavisi için oldukça önemlidir. 

Skolyoz Tedavisi için Korse Kullanımı 

Skolyoz için korse kullanarak eğriliği önemli ölçüde azaltmanız mümkün. Korse tedavisi yapılırken korsenin takıldığı saat miktarı önemlidir. Genellikle hastaların günde 16 saat ile 20 saat arasında korse takmaları önem taşır. Gençler korse kullanırken korse kullanımının büyüme tamamlanana kadar devam edilmesinde önem vardır. Korse tedavisi uygulanırken fizyoterapi ve diğer tedavi yöntemlerinden de destek alınabilir. Korse tedavisi planlandığı zaman hastanın ilerleme eğilimine dikkat etmek gerekir. 

Skolyoz Tedavisi için Cerrahi Yöntemlerden Faydalanmak 

Skolyoz için cerrahi tedavi yöntemi genellikle korse tedavi yönteminden yanıt alınmadığı zaman tercih edilir. Eğrilik derecesinin en az 50 ve üzeri olması gerekir. Skolyoz hastalığının ilerleme ihtimalinin yüksek olduğu vakalarda bazen doğrudan cerrahi tedavi yöntemine geçilmesinde fayda vardır. Cerrahi tedavi yönteminden faydalanırken vidalar kullanılır. Vidalar aracılığı ile eğri hale gelmiş omurganın orta hatta alınması söz konusudur. Bu vidalar hastaların vücudunda sürekli olarak kalır. Cerrahi yöntemlerden faydalanırken, zamanın geçmemesi önemlidir. Hastalık çok ilerlediği zamanlarda cerrahi tedavi yöntemlerinden yanıt alınamadığı da olur. Bu nedenle skolyoz belirtileri fark edildiği zaman önlem almak önemlidir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?