“Reklam
Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler

Anne baba olmak hemen hemen her evli çiftin en büyük hayalidir. Ancak kimi zaman doğal yollar ile bu hayale ulaşmak çok da mümkün olmamakta ve devreye yardımcı üreme teknikleri girmektedir. İlk aşamada kontrollü süreç takibi ya da aşılama yapmak gibi yöntemler denense de pek çok çiftin en çok başvurduğu seçenek tüp bebek yöntemi olmaktadır. Bu yöntem her ne kadar gebe kalma ihtimalini arttırıyor olsa bazı detaylara dikkat ederek tüp bebekle çocuk sahibi olma şansınızı kat be kat arttırabilirsiniz. Bahsi geçen ve tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörler ise aşağıda belirtildiği gibidir. 

  • Kadının Yaşı

Unutulmamalıdır ki kadınlar yalnızca belli bir yaş aralığında üreme yeteneğine sahiptir. Çünkü 35 yaş ve sonrasında sağlıklı bir kadında bile yumurta rezervleri azalmakta, mevcut olan yumurtalarda da kromozom anomalileri olmaktadır. Bu yüzden eğer geç evlendiyseniz ya da belli başlı sebeplerle çocuk yapmayı erteliyorsanız bu durumu göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Eğer tüp bebekte başarılı sonuçlar almak istiyorsanız ya 35 yaşına varmadan bu işe başlamalı ya da mevcut olan sağlıklı yumurtalarınızı dondurma seçeneğini değerlendirmelisiniz.

  • Erkeğin Sperm Durumu

Tüp bebek yapan çiftlerin bu yola başvurma nedenlerinden biri de erkek infertilitesi olmaktadır. Bazı durumlarda spermlerin sağlıksız ya da hareketsiz olması söz konusu iken bazen de erkek vücudunda hiç sperm bulunamamaktadır. Tüp bebek yapmak isteyen çiftler erkeğin sperm durumunu detaylı olarak öğrenerek önlemlerini ona göre alabilirler. Zira kullanılmakta olan yeni yöntemler ile hiç spermi olmayan erkeklerin bile henüz oluşmamış spermsi hücreler ile baba olması dahi mümkündür. 

  • Tercih Edilecek Merkez

Aslında tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörler arasında en önemli olan tercih edilecek olan merkezdir. Çünkü süreci yönetecek ve fikir verecek olan tamamen doktorunuz ve onun ekibi olacaktır. Unutulmamalıdır tüp bebek tedavisi diğer tedavilerden farklıdır. Çünkü oluşturulan embriyo bir süre hastane laboratuvarında misafir edilmektedir. Bu yüzden laboratuvarın durumu çocuk sahibi olup olmayacağınızı doğrudan etkilemektedir. 

Bunun yanı sıra size doğru tanıyı koyacak olan ve doğru ilaçları verecek olan doktor, iğne ve tedavi sürecini yönetecek hastane personeli, bebeğin oluşma aşamasında son derece büyük bir yeri olan embriyolog ve hatta devlet desteği ile tüp bebek yapmanızı sağlarken size yardım edecek hastane sekreteri bile son derece önemlidir. Bu yüzden çok ciddi bir araştırma yaparak hastanenizi ve doktorunuzu seçmeniz gerekir. Aksi takdirde çok sancılı bir tedavi süreci geçirebilir ve hatta başarısız bir sonuç elde edebilirsiniz.

  • Çiftin Moral Durumu

Bilinmelidir ki tüp bebek tedavisi maddi ve manevi olarak zorlu bir süreçtir. Bu yüzden tüp bebek tedavisine başlamadan önce moral ve motivasyon durumunuza dikkat etmeli ve buna göre karar vermelisiniz. Bilhassa kadının stres durumu tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörler arasındadır. Bu yüzden gerekirse profesyonel destek alarak süreci çok daha kaliteli bir şekilde yönetebilirsiniz. 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?