“Reklam
Utangaçlığı Yenmenin Yolu

Utangaçlığı Yenmenin Yolu

Hepimizin belli bir hatırası veya aşinalığı vardır elbet. Toplu bir ortamda utandırıcı bir eylemde bulunmanız bunu hafızanıza kalıcı bir anı olarak kazımış olabilir mesela. Utandığınız zaman hissettikleriniz, yani utanç, size verdiği rahatsızlık oranınca zihninize işler. Bazı durumlarda keşke geriye dönebilsem ve o sözleri söylemesem, o eylemleri yapmamış olsam gibi düşüncelere yani keşkelere kapılabilirsiniz ve bu oldukça yaygın ve normaldir. Başka bir örnek ise, bir mesajı yanlışlıkla yollamış olmanız, yanlış birine yollamış olmanız, öfke haliyle yollamış olmanız gibi söz konusu utanç verici anlar yaşanabilir. Daha olumlu durumlarda ise eskiye dönüp bütün bunlara gülebiliriz mesela. Keşke, o utanç dolu bulduğumuz anlarda kendimize gülebilseydik ve gülmemiz çok zaman sonra gerçekleşmeseydi diye düşünürüz. 

Utancın bazı türleri vardır ve her biri farklı yöntemler eşliğinde üstesinden gelinebilir. Örneğin sosyal medyayı ele alalım mı? Bir çoğumuz sosyal medyayı eğlenceli ve zaman geçirmeye değer buluruz. Bunun temelinde de sosyallik ve insan ilişkileri yattığından dolayı bus anal dünyada da normal somut ilişkilerde olduğu gibi utanç verici durumlara düşmemiz mümkün ve doğaldır. Sosyal ağ aracılığı ile kurulan iletişimler normal kapasitemizden daha hızlı gelişir. Bu bizi zor durumlara sokabilir veya tedirgin edebilir. En son ne zaman birine yanlışlıkla alakasız bir mesaj gönderdiniz mesela? Bazen tek bir kişiye göndermeniz gereken bir iş elektronik postasını yanlışlıkla bir gruba gönderirsiniz ve bir kişi yerine aynı iş teklifini birbirinin rakibi birden fazla insan görebilir ve kendilerine gönderilmişçesine değerlendirebilirler. İşte bu dijital utançtır. Yavaşlayın. 

Utancını kır. 

Utangaçlığı yenmenin yollarına gelecek olursak eğer, bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bir konudur. Özellikle bu ayrıntı bu işe girişen biri için kritik nokta ne dikkat edilmesi gereken kısımdır. İyicene üzerinde durulması gerekir ve kişinin kendisi için en iyi çözümü seçmesi için sakin bir zihinle kendisine zaman tanıyarak karar vermesi gereklidir. Bazı insanların utangaçlığı kırma girişimleri oldukça başarısız olmuştur. Örneğin çok alkol alarak utangaçlığını tamamı ile yok eden bir bireyin bundan pişmanlık duyması ve tam tersi bir sonuçla karşılaşması yüksek ihtimaldir. Bunun sebebi kendine geldiğinde yaptıklarından dolayı utanacak olması ve utancı kırmak için girdiği yolda nasıl da başarısız olduğu konusunda da utanç duyması onu yıkacaktır. Bu sebeple utancı kırmanın yolu size bağlıdır. Fakat en etkili yok şudur: O an somut olarak nerede olduğunuzu ve konumunuzu kendinize hatırlatın. Bunu yaptıktan sonra utanmaya gerek olup olmadığını tartın. Eğer gerek olmadığı kanısına varırsanız utancınızın üzerine yürüyün ve bunu başaramıyorsanız büyük ihtimalle destek almalısınız. Başaramıyor olma sebebiniz büyük ihtimalle bilinçaltınızda size sıkıntıya sokan bir anı veya düşünce kalıbı olabilir ve bunu yenmenin en keskin yolu profesyonel destek almaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?