Sağlık.org
Varisin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü
Sosyal Medyada Paylaş
13 Mayıs 2019
admin

Varisin Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Varis için bitkisel tedavi yöntemleri özellikle bacaklardaki ağrıyı ve varisin yol açtığı belirtileri hafifleten çözümleri kapsamaktadır. Varis; uzun süre ayakta kalmak ya da uzun süre oturmak durumunda kalınan işlerde çalışan kişilerde görülen bir sağlık sorunudur. Bacaklarda ağrı ve yorgunluk belirtilerinin yanı sıra estetik açıdan da oldukça rahatsız edici bir görüntüye yol açmaktadır. Bazı yaşam alışkanlıklarına dikkat edilmediği durumlarda şikayetlerin artmasının yanı sıra yeni varislerin oluşması da meydana gelebilmektedir. Varis sorununda özellikle kan dolaşımını hızlandıracak bitkiler ve çözümler elde edilmelidir.

Varise İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Varis için şifalı bitkiler ekinezya bulunmaktadır. Ekinezya özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra ekinezya bitkisi özellikle varisli damarlar için en başarılı çözümlerin başında gelmektedir. İltihapları azaltmak ve barisli damarların yol açtığı ağrıları hafifletmek için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra guggul adı verilen ayurveda bitkisi ise kan damarlarındaki iltihabı ortadan kaldırmayı sağlar. Bunun yanı sıra kan dolaşımını arttırmaktadır. Maydanoz suyu ise iltihaplanma ile ilişkili olarak tüm problemleri gidermeyi sağlar. 

Varis Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Varis ağrısı için evde tedavi yöntemleri arasında atkuyruğu çayı bulunmaktadır. Ulak otu olarak da bilinen at kuyruğu çayı, anti-enflamatuvar içeriği sayesinde varislerin doğal olarak tedavi edilmesini sağlamaktadır. At kuyruğu çayı; damarlardaki kanı dolaşımını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra iltihaplanmayı da engellemek için kılcal damarları da güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra at kestanesi ise varisli damar oluşumuna yol açan dolaşım sorunlarını hafifleten bir özellikte olmaktadır.

Evde Varis Tedavisi

Evde uygulanabilecek varis tedavileri varisin yol açtığı belirtileri azaltmayı sağlamaktadır. Özellikle doğal hamamelis çayı; vücutta tutulmuş olan sıvıların uzaklaştırılmasını sağlayan ve vücudun dolaşımını destekleyen bitkisel bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra evde varis tedavisi için soğuk suyla duş almak ve sık sık egzersiz yapmak oldukça önem teşkil etmektedir. Adaçayı da damarlarda oluşan iltihaplanmaların giderilmesini saplar. Bu bitkiler vücuttaki fazla sıvıların yok edilmesini sağlamaktadır. 

Varislere Elma Sirkesi

Varis için elma sirkesi özellikle ciltte kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Elma sirkesi pamuklu bir bez yardımı ile ilgili bölgeye uygulanmalıdır. Bu işlem beş hafta boyunca varisli bölgeye düzenli olarak uygulanmalıdır. Bacakları vücut hizasından yukarda tutmak gerekmektedir. Elma sirkesinin uygulanmasını günde 2 defa tekrar edebilirsiniz. 

Varise İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Varis için şifalı bitkiler kullanmadan önce doktora danışmak oldukça önemlidir. Doktor kontrolü altında yapılan varis tedavisi en belirleyici ve kesin tedavi yöntemlerini oluşturmaktadır. Ancak yapılan bitkisel uygulamalar varis tedavisinin hızlanmasını sağlayabilir. Bitkisel tedaviler kapsamında en etkilisi ise elma sirkesi olmaktadır. Varisli bölgeye elma sirkesi uygulanması sayesinde varisin yol açtığı bacak yorgunlukları hafifleyecektir.

Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm

Varis için bitkisel tedavi çözümleri arasında zencefil, soğan, sarımsak ve ananas bulunmaktadır. Varis sorunu olan kişilerin düzenli olarak bu sebzeleri tüketmesi vücudu içten bir şekilde güçlendirecektir. Bunun yanı sıra C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek, bağışıklık sistemini destekleyecektir. Günde iki defa varisli bölgelere elma sirkesi uygulaması da tedaviyi hızlandıran unsurlar arasında bulunmaktadır. 

Varis Tedavisi Hangi Bölüm?

Varis tedavisi için başvurulacak bölüm kalp damar cerrahisi olmaktadır. Bu noktada kalp damar cerrahi uzmanı doğru ve detaylı bir muayene yapmaktadır. Ardından varisin analizi yapıldıktan sonra en doğru ve uygun tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

İç Varis Tedavisi

İç varis için tedavi yöntemleri arasında lazer bulunmaktadır. Endovenöz lazer adı verilen bu tedavi yönteminde girişimsel olarak lazer aracılığı ile varisli olan damarlar yok edilmektedir. Varis tedavisinde lazer, derinin üzerinden kılcal damar varislerini ısı ile ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra direkt olarak damarın içine kateter aracılığı ile uygulanır.

Varis Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Varis ağrısı için öneriler arasında soğuk duş ve doğru beslenme gelmektedir. Vücudu içten sağlıklı bir şekilde beslemek, kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra bol bol yürüyüş yapmak ve otururken ayakları uzatmak ağrıların hafiflemesini ve uzun vadede varisli görünümü azaltmayı sağlayacaktır. Uzun süre oturmak ya da uzun süre ayakta durmak varislerin ağrısını şiddetlendirecektir.

Varislere Elma Sirkesi

Varis için elma sirkesi özellikle günde 2 defa varisli bölgeye uygulanmalıdır. Elma sirkesi içeriği sayesinde kan dolaşımını hızlandıran bir özelliğe sahiptir. Bu sayede varisli bölgenin görünümü hafifletmektedir. Günde iki defa pamuk ya da beze batırılmış elma sirkesi varisli bölgeye uygulanmalıdır. Beş hafta boyunca elma sirkesi ile bacaklarda kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Bunun yanı sıra düzenli olarak yürüyüş yapmak ve soğuk su ile duş almak oldukça önemlidir.

Yemek Borusu Varisi Bitkisel Tedavi

Yemek borusu varisi için bitkisel çözümler yalnızca bu sorunun belirtilerini azaltmaktadır. Öncelikli olarak bu sağlık sorunu için medikal tedavi yöntemlerine başvurmak gerekmektedir. Endoskopik incelemeler neticesinde en doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Yemek borusu varis kanaması genel itibari ile acil durumları ifade etmektedir. Hasta bu aşamada hastaneye yatırılmalıdır. Daha sonra en etkin tedavi yöntemi için endoskopik inceleme yapılmaktadır. Yemek borusu için en doğru tedavi yöntemi bu sebeple tıbbi yöntemlerdir.

Evde Varis Kremi Yapımı

Evde varis kremi yapmak için en önemli temel madde aloe vera olmaktadır. Aloe vera temel besin maddeleri bakımından oldukça zengindir. Ciltte dolaşım sistemini güçlendiren aloe vera özellikle ağrılı damarların tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kanama durdurucu ve nemlendirici özelliklere de sahip olmaktadır. Aloe vera kremi yapmak için mümkünse doğal olarak yetiştirilmiş olan aloe veraların kullanılması gerekmektedir. Doğal ve organik aloe veralar buzdolabında bekletildikten sonra suyu çıkarılmalı ve bacaklara uygulanmalıdır. Mümkünse masaj aracılığı ile bacaklara uygulanmalı ve durulanmadan emilmesi beklenmelidir.

Varise İyi Gelen Egzersizler

Varis için egzersizler arasında en önemlisi düzenli olarak yapılan yürüyüşlerdir. Yürüyüşler, kan dolaşımını hızlandıran en önemli ve önerilen egzersizler arasında bulunmaktadır. Düzenli olarak yürümek, varis görünümü de hafifletir. Her gün en az 20 dakika boyunca yürüyüş yapmak ya da yüzmek, varislerin oluşumunu engelleyen ve mevcut varislerin görünümünü azaltan unsurlar arasında bulunmaktadır.

Zeytinyağı Varise İyi Gelir mi?

Varis için zeytinyağı en sık kullanılan doğal yöntemler arasındadır. Zeyinyağı özellikle E vitamininden en zengin doğal yağlar arasındadır. Şayet zeytinyağı tamamen organik ve doğalsa, bacaklara masaj yapılarak her duştan sonra uygulanmalıdır. Bu sayede bacaklar hem nemlenmiş hem de kan dolaşımının hızlanması için teşvik edilmiş olur. Ancak zeytinyağının tamamen doğal ve organik olması oldukça önem teşkil etmektedir.

Varis Ağrısına Buz İyi Gelir mi?

Varis için buz tedavisi önerilmemektedir. Buz, genellikle kısa süreli bir rahatlama sağlamakta ancak genel olarak varisli damarın bulunduğu yere daha çok hasar veren bir unsurdur. Buz yerine ağrıyan ve varisli bölgeler için soğuk su ile duş alınması önerilir. Sıcak su ile alınan duşlar varislerin daha da şiddetlenmesine yol açacaktır. Bundan dolayı varisli bacaklar için soğuk su ile duş alınması gerekmektedir. 


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Saglik.org MKA