“Reklam
Yeni Doğan Bebekler İle İlgili Genel Bilgiler

Yeni Doğan Bebekler İle İlgili Genel Bilgiler

YENİ DOĞAN BEBEKLER İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Bir bebeğin dünyaya gelmesi ile anne ve babayı tarifi imkansız bir mutluluk kaplar. Çocuklar, yaşam şartlarının tüm zorluklarına rağmen bizi hayata bağlayan en önemli varlıktır. Anne ve babaların en büyük amacı çocuklarına sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat sunmaktır. Bu anlamda ebeveynleri yakından ilgilendiren, yeni doğan bebekler ile ilgili genel bilgiler ilgili bilgilerin bulunduğu detaylı bir makale hazırladık.

Dünyaya henüz gözlerini yeni açmış bir bebeğin sağlıklı doğup doğmadığı çok önemlidir. İleride ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamak için hastaneden çıkmadan tüm sağlık taramaları yapılması gerekir. Mesela erkek bebeğin yumurtalıkları kontrol edilir ve yumurtalıklarının rengi olması gerekenden daha koyu ise çocuk doktoru hemen troid testi yaptırır. Bebeğin kırkı çıkıncaya kadar birkaç defa troid testi yapılır. Genellikle tiroid değerleri düzene girmektedir. Bazı bebekler doğuştan tiroid hastası olabiliyor erken teşhis etmek için hastaneden çıkmadan testlerin yapılması gerekmektedir. Bebek doğar doğmaz bazı kriterlere göre bebeğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bir fikir sahibi olunur. Bu kriterler doğum gerçekleştikten sonra 15 dakika içinde yapılan kontroller de anlaşılır. İlk doğduğu anda bebeğin ten rengi çok önemlidir. Vücudunun tamamı pembe renk ise olumludur kollarda morarma varsa ve bu morarma vücutta yaygın bir şekilde görülüyorsa bu sıkıntılı bir durumdur. Bebeğin ağlaması ile beraberinde solunum gücü kontrol edilir. İlk dakikalarda kalp atışının 100 üzerinde olması çok önemlidir. Yeni doğan bebeklere refleks kontrolü yapıldığını biliyor muydunuz? Değişik yöntemler uygulanarak bebeğin hapşırması, öksürmesi ve ağlaması sağlanır. Eğer bu refleksleri yapıyorsa sağlık açısından olumlu bir durumdur. Yapılan bu kontrolün hepsinden olumlu cevap alındığı takdirde bebeğin yaşaması için tüm sağlık koşullarının yerinde olduğu anlamı çıkarılır. Hastaneden çıkmadan önce, kilosu, boyu ve baş çevresi ölçülür. Kaç haftalık olduğu tespit edilerek erken doğum ise gerekli müdahale yapılır. Bebeğin vakit geçirmeden annesinin yanına götürerek anneden gelen ilk sütü bebeğin emmesi sağlanır. Sarılık olmaması için b tipi sarılık aşısı yapılır. Kan grubu testi yapılır. Sarılık belirtileri olup olmadığı araştırılır, kalça çıkıklığı kontrolü yapılır.
 

ERKEN DOĞAN BEBEKLER

Sağlıklı bir hamilelik geçiren anne adayları normal şartlarda 40 hafta süren bir hamilelik süreci geçirirler. Bebeğin prematüre bebek olarak adlandırılması için doğumun 37 haftadan önce gerçekleşmesi gerekir. Anne adayı hamileliğini sıkıntılı stresli bir ortamda geçirir ise erken doğum yapma riski artar. Yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan anne adaylarının erken doğum yapma riski yüksektir. İkiz ya da üçüz gebeliklerde erken doğum olasılığı yüksektir. Bebeğin ve annenin sağlığı tehlikede olduğu durumlarda doktor onayı ile sezeryan ile erken doğum gerçekleştirilebilir.
 

Bebeğim erken doğduğu dış görünüşünden ve hassas yapılarından belli olur. Derileri normal doğan çocukların serilerine göre daha ince bir tabaka ya sahiptir. Yumurtalıkları erken doğan erkek bebeklerde tam gelişmemiştir. Organlar gelişimini tamamlamadan dünyaya gelirler. 9 ay süren hamilelik döneminde annenin yedikleri ve içtikleri sayesinde bebeğin vitamin ve kan değerleri belirlenir ancak erken doğan bebekler bu konuda biraz eksik doğarlar. Gelişimleri tam olarak tamamlamadıkları için çok çabuk hasta olabilirler yani bağışıklık sistemleri çok zayıftır. Normal zamanında doğan bebeklerde erken doğan bebeklerde genellikle yeni doğan sarılığı diye adlandırılan sarılık görülür. Sarılık normal şartlarda 10 gün içinde belirtilerini kaybeder. Doktorlar sarılık olmasını normal bir süreç olarak değerlendirmektedir. Sarılık, bebeğin karaciğerinde oluşan bilirubin maddesinin cildi sarartması ile meydana gelir. Sarılık değerlerinin her geçen gün düşmesi bekleniyor ancak düşmeyip değerler yükseliyorsa 15 mg/dl üzerinde seyrediyorsa belirli bir süre sonra beyin hücrelerine zarar verebilir bu durum sarılık ile ilgili süreçte doktorların endişelenmesine sebep olur. Oluşabilecek sağlık sorunlarının erken tedavi edilebilmesi için ve  sağlıklı gelişim göstermeleri için yeni doğan bebeklerin tüm sağlık kontrollerinden mutlaka geçirilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?